Բառնաբի Ջոյսը պաշտոնաթողությունից հետո երեք տարի անց կրկին դարձավ Ավստրալիայի փոխվարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բառնաբի Ջոյսը, որը նախօրյակին վերադարձրել Է Ավստրալիայի Ազգային կուսակցության առաջնորդի պաշտոնը, հունիսի 22-ին նշանակվել Է երկրի փոխվարչապետ: Ինչպես նշում Է The Australian հրատարակությունը, քաղաքական գործիչը երդում Է տվել Ավստրալիայի գեներել-նահանգապետ Դեւիդ Հեռլիին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թերթի տվյաներով՝ 52-ամյա Ջոյսը, որը փոխվարչապետի պաշտնն զբաղեցրել Է այն համաձայնագրի շրջանակում, որը կնքվել Է Ազգային եւ Լիբերալ կուսակցությունների (կառավարող Լիբերալ-ազգային կոալիցիայի մասնակիցների) կողմից, նաեւ ստացել Է ենթակառուցվածքի, տրանսպորտի եւ տարածաշրջանային զարգացման նախարարի պորտֆելը: Ավստրալիայի վարչապետ Սքոթ Մորիսոնը, որը կարանտինում Է մնում Մեծ Բրիտանիա կատարած ուղեւորությունից հետո, տեսակապով շնորհավորել Է իր նոր տեղակալին եւ նշել, որ «անհամբեությամբ սպասում Է սերտ համագործակցության»: «Մեր ուշադրությունը նախկինի պես կկենտրոնանա երկու ուղղությոններով. (ավստրալացիների) կյանքերի պաշտպանություն եւ երկրի տնտեսության պաշտպանություն, ուստի մենք կշարունակեք կորոնավիրուսի դեմ բնակչության պատվաստման արշավը եւ կարագացնենք երկրի տնտեսական վերականգնումը (…) համավարակից հետո»,- ասել Է կառավարության ղեկավարը:
Ջոյսը, որն Ավստրալիայի փոխվարչապետի պաշտոնն զբաղեցրել Է 2016 թվականից, հարկադրված Էր պաշտոնաթող լինելու եւ հրաժարվելու կուսակցության առջնորդը լինելուց 2018 թվականի փետրվարին աղմկահարույց սկանդալի պատճաով՝ կապված սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքների հետ: Եվս մեկ պատճառ, որը դրդել Էր թողնել պաշտոնը, դարձել Էր Ավստրալիայի զանգվածային լրատվամիջոցների հաղորդումները, որոնք պարզել Էին, որ Ջոյսը հեռացել Է կնոջից (նրանք չորս դուստր ունեն)՝ ըստ որում չձեւակերպելով ամուսնալուծությունը, եւ սիրուհի ունի, որը նրա ստորադրյալներից մեկն Է, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Барнаби Джойс через три года после отставки вновь стал вице-премьером Австралии
Барнаби Джойс, накануне вернувший себе лидерство в Национальной партии Австралии, во вторник был назначен заместителем премьер-министра страны. Как сообщает издание The Australian, политик был приведен к присяге австралийским генерал-губернатором Дэвидом Херли.
По данным газеты, 52-летний Джойс, занявший пост вице-премьера в рамках соглашения, заключенного Национальной и Либеральной партиями (участниками правящей Либерально-национальной коалиции), также получил портфель министра инфраструктуры, транспорта и регионального развития.
Премьер-министр Австралии Скотт Моррисон, остающийся в карантине поле поездки в Великобританию, поздравил своего нового заместителя по видеосвязи и отметил, что "с нетерпением ждет тесного сотрудничества". "Наше внимание по-прежнему будет сосредоточено на двух направлениях: защите жизней [австралийцев] и защите экономики страны, поэтому мы продолжим кампанию по вакцинации населения против коронавируса и будем форсировать экономическое восстановление страны  после пандемии", - сказал глава правительства,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Джойс, занимавший пост вице-премьера Австралии с февраля 2016 года, был вынужден подать в отставку и отказаться от лидерства в партии в феврале 2018 года из-за громкого скандала, связанного с обвинениями в сексуальных домогательствах. Еще одной причиной, побудившей его покинуть пост, стали сообщения австралийских СМИ, выяснивших, что Джойс расстался с женой (у них четыре дочери), не оформив при этом развод, и завел любовницу, которой оказалась одна из его подчиненных.