Լիտվայի նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ-ում կայացած ընտրությունները կնպաստեն ներքաղաքական լարվածության թոթափմանը
Լիտվայի նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ-ում կայացած ընտրությունները կնպաստեն
ներքաղաքական լարվածության թոթափմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի Հանրապետությունում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը հունիսի 21-ին  իր հավատարմագրերն է հանձնել Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդային։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում նախագահ Նաուսեդան շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել կարևոր առաքելության ընթացքում: Գիտանաս Նաուսեդան շնորհավորել է նաև հունիսի 20-ին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների կայացման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ դրանք կնպաստեն երկրում առկա ներքաղաքական լարվածության թոթափմանը։ Անդրադառնալով հայ-լիտվական հարաբերությունների պատմությանը՝ Լիտվայի նախագահը նշել է, որ քաղաքական երկխոսությունը բարձր մակարդակի վրա է՝ ընգծելով, որ 1991 թվականին Լիտվան առաջինն է ճանաչել Հայաստանի անկախությունը: Անդրադարձ է եղել  նաև Լիտվայի առանցքային դերին ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով Լիտվայի նախագահին ընդունելության համար՝ դեսպան Մարտիրոսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է Լիտվայի հետ համագործակցության առավել սերտացմամբ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով՝ ընդգծելով, որ աշխատելու պարարտ հող է տեսնում հատկապես տնտեսության ոլորտում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակը: Դեսպան Մարտիրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվային պատերազմի օրերին հայկական կողմին ցուցաբերված աջակցության համար: Հակամարտության տևական և կայուն կարգավորման համատեքստում ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կարևոր դերը:

Lithuanian President hopes elections held in Armenia would contribute to mitigation of domestic political tension
Lithuanian President hopes elections held in Armenia would contribute to mitigation of domestic
political tension
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. Newly-appointed Ambassador of Armenia to Lithuania Armen Martirosyan presented his credentials to President Gitanas Nausėda, the Armenian Foreign Ministry told Armenpress.
During the meeting the Lithuanian President congratulated the Ambassador on appointment, wishing success to his important mission. He also congratulated over the holding of the snap parliamentary elections in Armenia on June 20, expressing hope that they will contribute to mitigation of domestic political tension in the country. Touching upon the history of the Armenian-Lithuanian relations, the President said the political dialogue is at a high level, stating that in 1991 Lithuania was the first to recognize Armenia’s independence. The meeting also discussed Lithuania’s key role in the development of the Armenia-EU relations.
In his turn the Armenian Ambassador thanked the Lithuanian President for the welcome, stating that Armenia is deeply interested in further intensifying the cooperation with Lithuania in all directions of mutual interest.
The meeting also touched upon the situation after the 2020 November 10 trilateral statement on the ceasefire in Nagorno Karabakh. Ambassador Martirosyan thanked Lithuania for the assistance provided to the Armenian side during the war. In the context of the NK conflict’s lasting and stable settlements, they both highlighted the key role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.