Լիտվայի նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ-ում կայացած ընտրությունները կնպաստեն ներքաղաքական լարվածության թոթափմանը
Լիտվայի նախագահը հույս է հայտնել, որ ՀՀ-ում կայացած ընտրությունները կնպաստեն
ներքաղաքական լարվածության թոթափմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվայի Հանրապետությունում ՀՀ նորանշանակ դեսպան Արմեն Մարտիրոսյանը հունիսի 21-ին  իր հավատարմագրերն է հանձնել Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդային։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում նախագահ Նաուսեդան շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և հաջողություն մաղթել կարևոր առաքելության ընթացքում: Գիտանաս Նաուսեդան շնորհավորել է նաև հունիսի 20-ին Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների կայացման կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ դրանք կնպաստեն երկրում առկա ներքաղաքական լարվածության թոթափմանը։ Անդրադառնալով հայ-լիտվական հարաբերությունների պատմությանը՝ Լիտվայի նախագահը նշել է, որ քաղաքական երկխոսությունը բարձր մակարդակի վրա է՝ ընգծելով, որ 1991 թվականին Լիտվան առաջինն է ճանաչել Հայաստանի անկախությունը: Անդրադարձ է եղել  նաև Լիտվայի առանցքային դերին ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հարցում:
Շնորհակալություն հայտնելով Լիտվայի նախագահին ընդունելության համար՝ դեսպան Մարտիրոսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես շահագրգռված է Լիտվայի հետ համագործակցության առավել սերտացմամբ փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բոլոր ուղղություններով՝ ընդգծելով, որ աշխատելու պարարտ հող է տեսնում հատկապես տնտեսության ոլորտում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարությունից հետո ստեղծված իրավիճակը: Դեսպան Մարտիրոսյանը շնորհակալություն է հայտնել Լիտվային պատերազմի օրերին հայկական կողմին ցուցաբերված աջակցության համար: Հակամարտության տևական և կայուն կարգավորման համատեքստում ընդգծվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կարևոր դերը:

Президент Литвы выразил надежду, что выборы в Армении помогут снизить политическую напряженность
21 июня новоназначенный посол Республики Армения в Литовской Республике Армен Мартиросян вручил президенту Литвы Гитанасу Науседе верительные грамоты. Об этом «Арменпресс» сообщили в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении.
В своем речи после церемонии президент Науседа поздравил посла с началом миссии и пожелал ему успехов. Гитанас Науседа также поздравил его с парламентскими выборами, состоявшимися 20 июня в Армении, и выразил надежду, что они будут способствовать ослаблению внутриполитической напряженности в стране. Касаясь истории армяно-литовских отношений, президент Литвы отметил, что политический диалог находится на высоком уровне, подчеркнув, что в 1991 году Литва первой признала независимость Армении. Они также коснулись ключевой роли Литвы в развитии отношений Армения-ЕС.
Поблагодарив президента Литвы за теплый прием, посол Армен Мартиросян отметил, что Армения заинтересована в более тесном сотрудничестве с Литвой во всех областях, представляющих взаимный интерес, подчеркнув, что он видит благодатную почву для работы, особенно в экономической сфере.
В ходе встречи обсуждалась ситуация, создавшаяся после трехстороннего заявления от 10 ноября по нагорно-карабахскому конфликту. Посол Армен Мартиросян поблагодарил за содействие, оказанное Армении во время войны со стороны Литвы. В контексте прочного урегулирования конфликта была подчеркнута важная роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ.