Ադրբեջանը շինծու դատական գործեր է հարուցում հայ ռազմագերիների նկատմամբ. Տաթևիկ Հայրապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԽԽՎ-ի «Միգրացիայի, փախստականների և տեղահանվածների հարցերով» հանձնաժողովի հունիսի 22-ի նիստի օրակարգում ներառված էր 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար հետևանքների քննարկման հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում հայաստանյան պատվիրակության անդամ Տաթևիկ Հայրապետյանն իր ելույթում շեշտել է, որ կարևոր է ուշադրություն դարձնել Իլհամ Ալիևի կողմից քարոզվող ատելության խոսքին՝ մեջբերելով բառացի խոսքեր, որտեղ Ադրբեջանի նախագահն ատելության խոսք ու հակահայկական ելույթներով է հանդես գալիս:
«Հայ ռազմագերիները չեն կարող դառնալ «առևտրի առարկա»: Նրանց ազատ արձակելու փոխարեն Ադրբեջանը շինծու դատական գործեր է հարուցում այս մարդկանց նկատմամբ: Հայ ռազմագերիները պետք է անհապաղ ետ վերադարձվեն: Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից բարձրացվող ականադաշտերի հարցին, ապա հայկական կողմը բազմիցս հայտնել է, որ պատրաստ է համագործակցել հումանիտար հարցերում: Ավելին, առաջին արցախյան պատերազմից հետո Արցախում ապրող մեր հայրենակիցները տասնամյակներ շարունակ մաքրում էին ականապատ դաշտեր, որպեսզի կարողանան տեղաշարժվել, մինչդեռ Ադրբեջանը պայքարում էր ԵԱՀԿ գրասենյակի դեմ, որը հսկայական աշխատանք էր տանում ականազերծման հարցում»,-նշել է պատգամավորը:
Տաթևիկ Հայրապետյանը նաև շեշտել է, որ թեև զեկույցը հումանիտար խնդիրներին է վերաբերվում, բայց կարևոր է ընդգծել, որ Ադրբեջանն է Թուրքիայի աջակցությամբ հարձակում գործել Արցախի խաղաղ բնակչության վրա: Ինչն ակնհայտ ընդունում է նաև Ադրբեջանը: Մինչդեռ տարիներ շարունակ Ադրբեջանը մերժեց փոխզիջումային լուծման տարբերակը՝ տանելով տարածաշրջանը նոր պատերազմի և հանգեցնելող հումանիտար աղետի:

Азербайджан возбуждает надуманные судебные дела в отношении армянских военнопленных: Т. Айрапетян
В повестку дня заседания Комитета по миграции, беженцам и вынужденным переселенцам 22 июня был включен вопрос - обсуждение гуманитарных последствий 44-дневной войны. Как сообщает «Арменпресс», член фракции «Мой шаг» Национального собрания Армении и член армянской делегации в ПАСЕ Татевик Айрапетян в своем выступлении подчеркнула, что необходимо  обратить внимание на разжигание ненависти, пропагандируемой Ильхамом Алиевым и на его антиармянские выступления.
«Армянские военнопленные не должны  быть предметом торга. Вместо того, чтобы освободить их, Азербайджан подает против этих людей фальшивые судебные иски. Армянские военнопленные должны быть немедленно возвращены. Что касается поднятого Азербайджаном вопроса о минных полях, армянская сторона неоднократно заявляла о своей готовности к сотрудничеству по гуманитарным вопросам. Более того, после первой Арцахской войны наши соотечественники, живущие в Арцахе, десятилетиями очищали минные поля, чтобы иметь возможность передвигаться, в то время как Азербайджан воевал против Офиса ОБСЕ, который проводил большую работу по разминированию», - сказала она.
Татевик Айрапетян также подчеркнула, что хотя доклад относится к гуманитарным вопросам, но необходимо подчеркнуть, что Азербайджан напал  на мирное население Арцаха при поддержке Турции. Что принимает и сам Азербайджан. Между тем, в течение многих лет Азербайджан отвергал вариант компромиссного решения, что и привело к новой войне в регионе и к гуманитарной катастрофе.