20 հազարից ավելի զինվորականների են ուղարկել հեղեղումներից տուժած Ղրիմ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 20 հազարից ավելի զինծառայողներ եւ 1300 միավոր տեխնիկա Է ներգրավվել Ղրիմում հեղեղումների հետեւանքների վերացման գործին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել են ՌԴ պաշտպանության նախարարությունում: Տարածաշրջան Է ուղարկվել շուրջ 21 հազար մարդ եւ 1367 միավոր ավտոմոբիլ ու հատուկ տեխնիկա, հայտարարել են գերատեսչությունում: Ինչպես նշվում Է հաղորդագրության մեջ, զինծառայողները գործի են դրվել հեղեղումներից տուժած 36 բնակավայրերում:
Աշխատանքներին ներգրավվել Է հատուկ ինժեներական տեխնիկա՝ փլվածքները մաքրելու համար, ցիստեռններ՝ խմելաջուր բերելու համար, բեռնատար ավտոմեքենաներ՝ քաղաքացիների իրերը եւ առաջին անհրաժեշտության ապրանքները տեղափոխելու համար: Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հանձնարարություն Է տվել պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուին՝ աջակցություն ցուցաբերել Ղրիմին հեղեղումների հետեւանքների վերացման գործին:
Ցիկլոնը Ղրիմում մոլեգնել Է հունիսի 17-ին, իշխանությունները սահմանել են արտակարգ դրության ռեժիմ: Սկզբում տեղումների երկամսյա նորմա Է գրանցվել թերակղզու արեւելքում, իսկ հաջորդ օրը՝ եռամսյա նորման հարավային ափին: Ջրածածկ են եղել 426 տնամերձ տարածքներ, փրկարարները տարհանել են գրեթե 1,8 հազար քաղաքացիների, խափանումներ են եղել Էներգա-, գազա- եւ ջրամատակարարումների բնագավառում : Ամենից շատ տուժել են Կերչը եւ Յալթան: Մեկ մարդ զոհվել Է, 18-ը՝ վերքեր ստացել, մեկ կին անհետ կորել Է, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Более 20 тыс. военных направили в пострадавший от наводнения Крым
Более 20 тысяч военнослужащих и 1300 единиц техники привлечено к ликвидации последствий наводнения в Крыму, сообщили в Минобороны РФ.
В регион направлено около 21 тыс. человек и 1 367 единиц автомобильной и специальной техники, заявили в ведомстве.
Как отмечается в сообщении, военнослужащие задействованы в 36 пострадавших от наводнения населенных пунктах. К работам привлекается специальная инженерная техника для расчистки завалов, цистерны для подвоза питьевой воды, грузовые автомобили для перевозки вещей граждан и товаров первой необходимости.
Ранее сообщалось, что президент РФ Владимир Путин дал поручение министру обороны Сергею Шойгу оказать содействие Крыму в ликвидации последствий наводнения,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Циклон обрушился на Крым в четверг, 17 июня, власти ввели режим ЧС. Сначала двухмесячная норма осадков выпала на востоке полуострова, на следующий день - трехмесячная на южном берегу. Подтопило 426 придомовых территорий, спасатели эвакуировали почти 1,8 тыс. человек, были перебои с энерго-, газо- и водоснабжением. Больше всего пострадали Керчь и Ялта. Один человек погиб, 18 получили травмы, одна женщина пропала без вести.