Իրանի ընտրված նախագահը խոստացել Է ապահովել փոփոխությունները, պայքարել կոռուպցիայի եւ աղքատության դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի ժողովուրդը պահանջում Է փոփոխություններ, պայքար կոռուպցիայի դեմ եւ բարեկեցության բարելավում, եւ այդ պահանջը կկատարվի նոր կառավարության կողմից: Հունիսի 21-ին այդ մասին հայտարարել Է Իրանի ընտրված նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին քվեարկությունից հետո կայացած առաջին մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Իրանի ժողովրդի ուղերձը փոփոխություններն են: Իրանի ժողովրդի ուղերձը պայքարն Է կոռուպցիայի, աղքատության եւ խտրականության դեմ, ինչպես նաեւ արդարության հասնելը»,- ասել Է նա: Ռայիսին հավելել Է, որ «դա ուղերձ Է (նոր) կառավարության համար, որը պետք Է լսված լինի»:
Նրա խոսքով՝ կառավարության առաջնահերթությունները պետք Է լինեն գործարար իրավիճակի, մարդկանց կյանքի պայմաների եւ կառավարության իրադրության բարելավումը, ինչպես նաեւ վարչական համակարգի բարենորոգումը եւ ավանդական բյուրոկրատիայի վերացումը, որն արգլակում Է փոփոխություններին»:
Արդի Իանի պատմության մեջ նախագահի տասներեքերորդ ընտրությունները տեղի ունեցան հունիսի 18-ին: Ռայիսին ընտրողների 48,8 տոկոսի մասնակցությամբ հավաքեց 17,9 միլիոն քվե (շուրջ 62 տոկոսը):
Ռայիսին հայտարարել Է, որ Իրանի կառավարությունը կշարունակի միջուկային գործարքը, եթե համաձայնագրի մյուս մասնակիցները լիովին կատարեն իրենց պարտավորությունները:
«Մեր կոչն այն Է, որ դուք պետք Է կատարեք համաձայնագրի ձեր պայմանները, եւ այդ ժամանակ մենք կկատարենք մերը»,- ասել Է նա՝ պատասխանելով նոր կառավարության համար միջուկային գործարքի կարեւորության մասին հարցին: «Մեր քաղաքականությունը չի սկսվում միջուկային գործարքից եւ չի սահմանափակվում դրանով»,- հավելել Է ընտրված նախագահը:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը պետք Է կատարի իրանցիների պահանջը եւ վերադառնա միջուկային գործարքին:
Թեհրանի հրթիռային ծրագիրը քննարկման ենթակա չԷ միջազգային բանակցություններում, հայտաարել Է Իրանի ընտրված նախագահը:
Ռայիսին հայտարարել Է, որ իրանցիները նախագական ընտրություններում իրնեց զանգվածային մասնակցությամբ կարեւոր ուերձ հղեցին աշխարհին:
«Իրանցիների զանգվածային մասնակցությունը հունիսի 18-ին մեր եկրում կայացած նախագահական ընտրություններում իրենից կարեւոր ուղերձ ներկայացնում ամբողջ աշխարհին,- ասել Է Ռայիսին:- Այն, որ, չնայած կորոնավիուսի համաճարակին, իրանցիները մեծամասնությամբ եկան ընական տեղամասեր, ցուցադրում Է նրանց ազգային միասնությունն ու համերաշխությունը, վկայում Է փոփոխւթյունների անհրաժեշտության մասին մարդկանց կյանքում, կոռուպցիայի, աղքատության դեմ պայքարի անհրաժեշտության մասին, Իսլամական հեղափոխության իդեալների պաշտպանության մասին», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Избранный президент Ирана пообещал обеспечить изменения, бороться с коррупцией и бедностью
Народ Ирана требует изменений, борьбы с коррупцией и улучшения благосостояния, и этот запрос будет выполнен новым правительством. Об этом заявил в понедельник избранный иранский президент Эбрахим Раиси на первой пресс-конференции после голосования.
"Послание народа Ирана - изменения. Послание народа Ирана - борьба с коррупцией, бедностью и дискриминаций, а также достижение справедливости", - сказал он. Раиси добавил, что "это послание для [нового] правительства, которое должно быть услышано".
По его словам, "приоритетами правительства будут улучшение условий деловой обстановки, жизни людей и ситуации в правительстве, а также реформа административной системы и ликвидация традиционной бюрократии, которая препятствует переменам",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Тринадцатые в истории современного Ирана выборы президента прошли 18 июля. Раиси при явке 48,8% набрал 17,9 млн голосов (около 62%).
Раиси заявил, что новое правительство Ирана будет поддерживать ядерную сделку, если другие участники соглашения полностью выполнят свои обязательства.
"Наш призыв состоит в том, что вы должны выполнить свои условия по соглашению, и тогда мы выполним свои", - сказал он, отвечая на вопрос о важности ядерной сделки для нового правительства. "Наша политика не начинается с ядерной сделки и не ограничивается ею", - добавил избранный президент.
По его словам, США должны выполнить требование иранцев и вернуться к ядерной сделке.
Ракетная программа Тегерана не подлежит обсуждению на международных переговорах, заявил избранный президент Ирана.
Раиси заявил, что иранцы своим массовым участием в президентских выборах дали важное послание миру.
"Массовое участие иранцев в прошедших 18 июня президентских выборах в нашей стране представляет собой важное послание всему миру, - сказал Раиси. - То, что, несмотря на эпидемию коронавируса, иранцы во множестве пришли на избирательные участки, демонстрирует их национальное единство и солидарность, говорит о необходимости перемен в жизни людей, о необходимости борьбы с коррупцией, нищетой, в защиту идеалов Исламской революции".