ՌԴ Դաշնային խորհրդի անդամը հայտարարել է, որ Հայաստանում կայացած ընտրություններն անցել են երկրի օրենսդրությանը համապատասխան
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցել են երկրի ազգային օրենսդրությանը և միջազգային չափանիշների համապատասխան, իսկ դիտորդների կողմից արձանագրված ոչ նշանակալի խախտումները չէին  կարող ազդել քվեարկության արդյունքների վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, այս մասին ասել է ՌԴ դաշնային խորհրդի անդամ Վիկտոր Սմիրնովը:
«Հայաստանի Ազգային ժողովի ընտրություններն անցել են երկրի ազգային օրենսդրության և միջազգային չափանիշների համապատասխան: Այն ոչ նշանակալի խախտումները, որոնք արձանագրել են միջազգային դիտորդները, տեխնիկական բնույթ են կրել և, անկասկած, չէին կարող ազդել քվեարկության արդյունքների վրա»,- ասել է Սմիրնովը:
Նա ասել է, որ քվեարկության օրն անձամբ այցելել է 17 ընտրական տեղամաս, իսկ ընդհանուր առմամբ ԱՊՀ խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդների խումբը եղել է Հայաստանի մայրաքաղաքի և մարզերի 77 ընտրական տեղամասում: Խորհրդարանականի խոսքով՝ սենատորները հանդիպել են նաև Հայաստանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավարության, մի շարք քաղաքական կուսակցությունների և ընտրական դաշինքների ներկայացուցիչների հետ:
«Քվեարկությանը օրը դրսևորվեց տեղամասային ընտրական հանձնաժողովների և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի պրոֆեսիոնալիզմը: Ամենուր, որտեղ մենք եղել ենք, կազմակերպված աշխատանք է իրականացվել, ճշգրիտ կերպով իրացվել է հանրապետության ընտրական օրենսդրությունը»,- նշել է Սմիրնովը:
Նա նաև հավելել է, որ այն ընտրական տեղամասերում, որտեղ իրենք եղել են, ընտրողների բարձր ակտիվություն է եղել, պահվել են երկրում գործող հակահամաճարակային կանոնները՝ կապված կորոնավիրուսի համավարակի հետ:

Russian Federation Council member says elections in Armenia were held in accordance with country’s legislation
Russian Federation Council member says elections in Armenia were held in accordance with
country’s legislation
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. The snap parliamentary elections in Armenia were held in accordance with the country’s national legislation and the international standards, and the minor violations registered by observers could not have affected the voting results, member of the Russian Federation Council Viktor Smirnov said, reports TASS.
“The snap parliamentary elections of Armenia were held in accordance with the country’s national legislation and the international standards. That minor violations registered by the international observers, were of technical nature and, undoubtedly, could not have affected the voting results”, he said.
Mr. Smirnov stated that he personally visited 17 polling stations in Armenia on the voting day. He said the Russian senators have also met with the executives of the Central Electoral Commission, the representatives of several political parties and blocs.
“The professionalism of the district electoral commissions and the Central Electoral Commission was demonstrated on the voting day. We witnessed an organized work where we visited, the Republic’s electoral legislation has been accurately exercised”, Smirnov said.
The Russian official added that the polling stations, where they visited, have also maintained the anti-coronavirus rules.