Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում քաղաքացիներին անպայման գնալ ընտրական տեղամասեր և կատարել ընտրություն
ԵՐԵՎԱՆ,  19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ուղիղ եթերի ժամանակ հայտարարեց, որ հունիսի 20-ին ընտրելու իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր քաղաքացի ունի բարձրագույն իշխանության կարգավիճակ և այդ կարգավիճակը իրացնելու է քվեարկությունը կատարելու միջոցով: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում քաղաքացիներին անպայման գնալ ընտրական տեղամասեր, կատարել ընտրությունը, և ձևավորել կառավարություն:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը նաև ներկայացրեց ընտրություններում քվեարկություն կատարելու գործընթացը:
«Երբ մտնեք ընտրական տեղամաս, ձեզ տրվելու է քվեաթերթիկների տրցակ՝ ընտրություններին մասնակցող ուժերի թվաքանակով, որովհետև ամեն ուժ ունի իր առանձին քվեաթերթիկը և դուք քվեարկություն կատարելու համար պետք է վերցնեք այդ քվեաթերթիկներից որևէ մեկը, որոնցից յուրաքանչյուրը ունի իր համարը: Քվեաթերթիկը ընտրելով՝ դնում եք ծրարի մեջ, մյուս քվեաթերթիկները լցնում եք  չօգտագործված քվեաթերթիկների արկի մեջ: Հետո մոտենում եք քվեատուփին, քվեատուփի մոտ դրոշմապիտակ եք կպցնում, որից հետո քվեաթերթիկը նետում եք այն քվեատուփի մեջ»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը ընդգծեց՝ գրիչով որևէ գրառում, նշում քվեաթերթիկի վրա չի կարելի անել, որովհետև գրիչով նշումով քվեաթերթիկները ճանաչվելու են անվավեր: «Հաջորդ դիտարկումը, որ ուզում եմ անել, հետևյալն է. ընտրությունների քվեարկության գաղտնիությունը որևէ կերպ խախտելը, այդ թվում՝ քվեաթերթիկը կամ քվեաթերթիկների տրցակը դուրս հանելու տեսքով, նախատեսված է քրեական օրենսգրքով և դա քրեական հանցագործություն է համարվում, դրանով նախատեսվում են որոշակի պատիժներ:
«Սիրելի հայրենակիցներ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ, հույս ունեմ և համոզված եմ, որ ուժեղ եք: Ինչու եմ այսպես ասում, որովհետև հունիսի 20-ին կայանալիք ընտրությունների արդյունքներով հաղթող սուբյեկտը մեկը պետք է լինի և այդ սուբյեկտը պետք է լինի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, որովհետև նրա կատարած սկզբունքային ընտրությունը հստակ և աներկբա արձանագրվելու է ընտրական ամփոփիչ արձանագրություններով: Հույս ունեմ և համոզված եմ, որ կգնաք ընտրական տեղամասեր, կկատարեք ձեր վճռական ընտրությունը, կկայացնեք ձեր վճռական որոշումը և Հայաստանի Հանրապետության համար կբացեք նոր էջ, ի վերջո, հաղթահարելով այն քաղաքական ճգնաժամը, խժդժությունները, որոնք վերջին յոթ ամիսների ընթացքում ձևավորվել են: Եվ ուրեմն իմ կոչը, խնդրանքը, հորդորը՝ անպայման գնալ ընտրական տեղամասեր և կատարել ընտրություն»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Никол Пашинян призывает граждан пойти на избирательные участки и сделать выбор
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян заявил в прямом эфире, что каждый гражданин, имеющий право голоса, 20 июня имеет статус высшей власти, который он будет осуществлять посредством голосования. Как сообщает Арменпресс, Никол Пашинян призывает граждан прийти на избирательные участки, проголосовать и сформировать правительство.
Исполняющий обязанности премьер-министра также представил процесс голосования на выборах.
«Когда вы войдете на избирательный участок, вам выдадут комплект бюллетеней в соответствии с количеством сил, участвующих в выборах, потому что у каждой силы есть свой бюллетень. Чтобы проголосовать, вы должны взять один из этих бюллетеней, каждый которых имеет свой номер. Выбрав бюллетень, вы кладете его в конверт, а остальные бюллетени бросаете в корзину неиспользованных бюллетеней. Затем вы подходите к урне для голосования, приклеиваете штамп возле урны для голосования, после чего бросаете бюллетень в урну», - сказал Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что никакие пометки или отметки в бюллетенях нельзя делать ручкой, потому что бюллетени, помеченные ручкой, будут признаны недействительными. «Следующее замечание, которое я хочу сделать, заключается в следующем. Нарушение тайны голосования в любой форме, включая изъятие бюллетеня или бюллетеней для голосования, предусмотрено Уголовным кодексом и является уголовно наказуемым преступлением, влечет за собой определенные наказания.
«Дорогие соотечественники, гордые граждане Республики Армения, надеюсь и уверен, что вы сильны. Почему я говорю это, потому что на выборах 20 июня должен быть один победивший субъект, и этот субъект - гражданин Республики Армения, потому что его принципиальный выбор будет четко и недвусмысленно зафиксирован в итоговых протоколах выборов.
Я надеюсь и уверен, что вы пойдете на выборы, сделаете свой решающий выбор, примете решение и откроете новую страницу для Республики Армения, наконец, преодоления политического кризиса, потрясений, которые возникли за последние семь месяцев. И поэтому мой призыв, просьба - обязательно пойти на выборы и сделать выбор», - заключил Пашинян.