ԱՄՆ-ի իշխանությունները նշել են Սիրիայի խնդրով Ռուսաստանի հետ համագործակցության գերակայությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի խնդրով ԱՄՆ-ի եւ ՌԴ-ի հնարավոր համագործակցությունը պետք Է սկսվի հումանիտար միջանցքներից: Այդ մասին ամերիկյան վարչակազմում հայտարարել են Ժնեւի գագաթնաժողովի ավարտից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Թեկուզեւ եւ լինի Սիրիայի խնդրով հետագա համագործակցություն, առաջին հերթին մենք պետք Է տեսնենք հումանիտար միջանցքների աշխատանքի շարունակությունը»,-լրագրողներին հայտնել Է ԱՄՆ-ի վարչակազմի բարձրաստիճան ներկայացուցիչը:
Նա հայտարարել Է, որ ՌԴ ղեկավար Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիման ժամանակ ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի այն դիրքորոշումը, թե Սիրիան կարեւորություն Է ներկայացնում ԱՄՆ-ի համար, հստակ Է եղել: Ճեպազրույցն անցկացվել Է ինքնաթիռում, ՌԴ-ԱՄՆ գագաթնաժողովից հետո Ժնեւից վերադառնալիս: Դրա մեկնաբանումը տարածել Է ամերիկյան վարչակազմը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Власти США обозначили приоритеты для сотрудничества с Россией по Сирии
Возможное сотрудничество США и РФ по Сирии должно начаться с гуманитарных коридоров, заявили в американской администрации после завершения саммита в Женеве.
"Если и будет дальнейшее сотрудничество по Сирии, в первую очередь, мы должны увидеть продолжение работы гуманитарных коридоров", - сообщил журналистам высокопоставленный представитель администрации США.
Он заявил, что позиция президента США Джо Байдена на встрече с главой РФ Владимиром Путиным о том, что Сирия представляет важность для США, была ясной, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Брифинг прошел на борту самолета, возвращавшегося из Женевы после саммита РФ-США. Его расшифровку распространила американская администрация.