ԵՄ-ն ու ԱՀԿ-ն ՀՀ-ին փոխանցել են թոքերի արհեստական շնչառության 22 սարքավորում
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպական միությունը և ԱՀԿ-ն Հայաստանի առողջապահության նախարարությանն են փոխանցել թոքերի արհեստական շնչառության 22 սարքավորում, որոնք կարող են փրկել COVID-19-ով հիվանդների կյանքը հիվանդության ծանր ընթացքի դեպքում։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ գրասենյակից:
Սարքավորումները տրամադրվել են երկրում COVID-19-ի տարածումը կանխելու ուղղությամբ իրականացվող օժանդակության առավել լայն փաթեթի շրջանակում:
Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը Հայաստանի առողջապահության փոխնախարար Լենա Նանուշյանի, ԱՀԿ հայաստանյան ներկայացուցիչ Եգոր Զայցևի և ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի հետ այցելել են ՀՀ ԱՆ «Դեղերի և բժշկական պարագաների ապահովման» ազգային կենտրոն՝ սարքավորումների նոր խմբաքանակը ստանալու համար:
«Եվրոպական միությունը Հայաստանի կողքին է՝ շարունակելով աջակցել առողջապահական համակարգերի կարողությունների ամրապնդմանը։ Քովիդ-19 համավարակի ժամանակաշրջանում հանրային առողջապահության ոլորտի արտակարգ իրավիճակներին համարժեք արձագանք ապահովելը և մարդկանց կյանքը փրկելը կենսապես կարևոր է։ Միասին՝ մենք ավելի ուժեղ կլինենք և ավելի արագ կհաղթահարենք համավարակը», նշել է Հայաստանում ԵՄ դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
Հիվանդության ծանր ընթացքի դեպքում առաջնային նշանակություն ունեն արհեստական շնչառության սարքերը, որոնք օգնում են շնչել՝ օրգանիզմին մատակարարելով թթվածին և կարգավորելով օդի քանակությունը շնչուղիներում և թոքերում, ինչպես նաև շնչառման և արտաշնչման փուլերի հերթափոխությունը։

ЕС и ВОЗ передали Армении 22 аппарата искусственного дыхания легких
Европейский Союз и ВОЗ передали в дар Министерству здравоохранения Армении 22 аппарата искусственного дыхания, которые могут спасти жизни пациентов с COVID-19 в случае тяжелого течения заболевания. Об этом «Арменпресс» сообщили в представительстве Евросоюза в Армении.
Аппараты были предоставлены в рамках большего пакета помощи по предотвращению распространения COVID-19 в стране.
Глава представительства ЕС в Армении Андреа Викторин вместе с заместителем министра здравоохранения Армении Леной Нанушян и представителем ВОЗ в Армении Егором Зайцевым посетили Национальный центр лекарств и медицинских товаров Министерства здравоохранения Армении, чтобы получить новую партию оборудования.
«Европейский Союз поддерживает Армению, продолжая содействовать укреплению потенциала системы здравоохранения. Обеспечение адекватного реагирования на чрезвычайные ситуации в области общественного здравоохранения во время эпидемии Covid-19 имеет жизненно важное значение для спасения жизней. Вместе мы будем сильнее, мы быстрее преодолеем эпидемию», - сказала посол ЕС в Армении Андреа Викторин.
При тяжелом течении болезни первостепенное значение имеют аппараты искусственного дыхания, которые помогают дышать, снабжая организм кислородом, регулируя количество воздуха в дыхательных путях, легких, а также чередование фаз дыхания и выдоха.
При тяжелом течении заболевания первостепенное значение имеют устройства искусственного дыхания, которые помогают дышать, снабжая организм кислородом и регулируя количество воздуха в дыхательных путях и легких, а также чередование фаз вдоха и выдоха.