ԿԲ նախագահը վարկերի տոկոսադրույքների որոշակի աճ է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը կանխատեսում է վարկերի տոկոսադրույքների որոշակի աճ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցին, թե վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումն ի՞նչ ազդեցություն կունենա վարկերի տոկոսադրույքների վրա:
«Փոխանցումային մեխանիզմի աշխատելու արդյունքում մենք ակնկալում ենք, որ որոշակիորեն տեղի կունենա տոկոսադրույքների աճ»,-ասաց Գալստյանն ու նկատեց, որ դա մի կողմից կարող է ազդեցություն ունենալ ներդրումների վրա:
Սակայն նա շեշտեց, որ ԿԲ գնահատականներով չափազանց կարևոր է, որ մարդկանց՝ խնայողությունները սպառմամբ փոխարինելու վարքագծի վրա որոշակի ազդեցություն ունենան և մարդկանց նախասիրությունը՝ դեպի խնայողություն, մեծացնեն:
2021թ. հունիսի 15-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը  0.5 տոկոսային կետով՝սահմանելով 6.5 տոկոս:

Председатель ЦБ Армении прогнозирует определенный рост процентных ставок по кредитам
Председатель Центрального банка Армении Мартын Галстян прогнозирует некоторое повышение процентных ставок по кредитам. Как сообщает «Арменпресс», на вопрос, какое влияние окажет повышение ставки рефинансирования на процентные ставки по кредитам, Мартын Галстян ответил:
«В результате трансфертного механизма мы ожидаем некоторое повышение процентных ставок», - и добавил, что это может повлиять на инвестиции.
Однако он подчеркнул, что, по оценкам ЦБ, крайне важно, чтобы на поведение людей, тратящих сбережения, определенное влияние оказывало предпочтение людей к экономии.
На заседании 15 июня 2021 г. Совет ЦБ принял решение повысить ставку рефинансирования на 0,5 процентного пункта, установив ее на уровне 6,5%.