ԿԲ նախագահը վարկերի տոկոսադրույքների որոշակի աճ է կանխատեսում
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը կանխատեսում է վարկերի տոկոսադրույքների որոշակի աճ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հարցին, թե վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացումն ի՞նչ ազդեցություն կունենա վարկերի տոկոսադրույքների վրա:
«Փոխանցումային մեխանիզմի աշխատելու արդյունքում մենք ակնկալում ենք, որ որոշակիորեն տեղի կունենա տոկոսադրույքների աճ»,-ասաց Գալստյանն ու նկատեց, որ դա մի կողմից կարող է ազդեցություն ունենալ ներդրումների վրա:
Սակայն նա շեշտեց, որ ԿԲ գնահատականներով չափազանց կարևոր է, որ մարդկանց՝ խնայողությունները սպառմամբ փոխարինելու վարքագծի վրա որոշակի ազդեցություն ունենան և մարդկանց նախասիրությունը՝ դեպի խնայողություն, մեծացնեն:
2021թ. հունիսի 15-ի նիստում ԿԲ խորհուրդը որոշեց բարձրացնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը  0.5 տոկոսային կետով՝սահմանելով 6.5 տոկոս:

YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. President of the Central Bank of Armenia Martin Galstyan forecasts certain increase in loan interest rates.
“As a result of the operation of transfer mechanism we expect that there will be a certain increase in interest rates”, he said at a press conference today asked what impact the increase in refinancing rate will have on the loan interest rates. He added that this also can have an effect on investments.
Mr. Galstyan said with the CBA estimations it’s very important to have a certain effect on the people’s behavior of replacing savings with consumption and increase people’s preference to savings.
During today’s session the Board of the Central Bank decided to raise the refinancing rate by 0.5%, setting it at 6.5%.