Ամբողջությամբ թվայնացված է պետկառավարման համակարգի մարմինների ներքին փաստաթղթաշրջանառությունը. Ավինյան
Ամբողջությամբ թվայնացված է պետկառավարման համակարգի մարմինների ներքին
փաստաթղթաշրջանառությունը. Ավինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարման համակարգը թևակոխել է թվայնացման նոր փուլ. ամբողջությամբ թվայնացված է պետական կառավարման համակարգի մարմինների ներքին փաստաթղթաշրջանառությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում տեղեկացրել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը։
«2021թ. ապրիլից մեկնարկել է քաղաքացիների և պետական մարմինների ու կազմակերպությունների միջև հաղորդակցության ամբողջական թվայնացման գործընթացը։ E-request.am համակարգով հնարավոր է էլեկտրոնային եղանակով դիմում, հարցում, բողոք կամ այլ տեսակի գրություն ուղարկել և էլեկտրոնային եղանակով պատասխան ստանալ շուրջ 140 պետական մարմիններից և կազմակերպություններից։
Ծրագրում արդեն ներառված են ՀՀ Արդարադատության, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Էկոնոմիկայի, Արտակարգ իրավիճակների, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների նախարարությունների, ՀՀ ՊԵԿ-ի, Քաղաքաշինության կոմիտեի ծառայությունները, գրասենյակներն ու ՊՈԱԿ-ները (դեռևս բացի դպրոցների)»,- նշել է Ավինյանը:
Նա հավելել էթ, որ արդյունքում էապես նվազելու են հաղորդակցության վրա քաղաքացիների և պետական մարմինների ծախսերը (թուղթ, տպագրական և փոստային ծախսեր) և կրճատվելու են հաղորդակցման ժամկետները։

Внутренний документооборот органов государственного управления полностью оцифрован: Авинян
Система управления вступила в новую фазу цифровизации։ внутренний документооборот органов государственного управления полностью оцифрован. Как сообщает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook сообщил и.о. вице-премьера Армении Тигран Авинян.
«В апреле 2021 г. стартовал процесс полной цифровизации коммуникации между гражданами и государственными органами и организациями. Через систему e-request.am можно отправить заявку, запрос, жалобу или другое письмо в электронном виде и получить электронный ответ примерно от 140 государственных органов и организаций.
В программу уже включены службы, офисы и ГНКО (пока еще кроме школ) министерств юстиции, высокотехнологической промышлености, территориального управления и инфраструктуры, экономики, чрезвычайных ситуаций, труда и социальных вопросов, образования, науки, культуры и спорта, Комитета государственных доходов, Комитета градостроительства», - отметил Авинян.
Он добавил, что в результате существенно сократятся расходы (бумага, полиграфия, почтовые расходы) сокращены сроки коммуникации между государственными органами и гражданами.