Բայդենը ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում Էրդողանի հետ կքննարկի Ս-400 համակարգերի թեման
ԵՐԵՎԱՆ, ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը մտադիր Է ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում Թուրքիայի ղեկավար Թայիփ Էրդողանի հետ քննարկել Ս-400 ռուսական զենիթահրթիռային համակարգերի տեղաբաշխման թեման: Հունիսի 13-ին լրագրողների համար կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտնել Է ազգային անվտանգության հարցերով Բայդենի օգնական Ջեյք Սալիվանը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այո՛, (նա կքննարկի դա): Ս-400-ները, այո, զենիթահրթիռային համակարգերը»,- ասել Է նա՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին: Ըստ որում Սալիվանը չի սկսել խոսել այն մասին, թե Բայդենը հատկապես ինչ կարող Է ասել Էրդողանին այդ թեմայով: Նախագահի օգնականը միեւնույն ժամանակ հայտնել Է, որ Բայդենը Թուրքիայի ղեկավարի հետ զրույցում մտադիր Է արծարծել Անկարայի հարաբերությունների հարցերը Մոսկվայի եւ Պեկինի հետ:
Ռուսաստանը եւ Թուրքին 2017 թվականին կնքել են Մոսկվայի կողմից Անկարային Ս-400 համալիրների մատակարարման պարտավորագիր: Թուրքիան ՆԱՏՕ-ի երկրներից առաջինն Է ՌԴ-ից ձեռք բերել այդ համակարգերը: Անկարյի որոշումը հարուցել Է Վաշինգտոնի եւ ամբողջությամբ վերցված դաշինքի խիստ բացասական արձագաքը: ԱՄՆ-ը չի դադարեցնում Թուրքիայից ռուսական զենիթահրթիռային համակարգերից հրաժարման հասնելու փորձերը: Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը հոկտեմբերին հայտարարել Է, թե Անկարան մտադիր չԷ հրաժարվել Ս-400-ներից, չնայած Վաշինգտոնի կողմից ճնշմանը: Նա նաեւ մերժել Է պատժամիջոցների կիրառման սպառնալիքները եւ ԱՄՆ-ին առաջարկել Է փորձել իրականում սահմանել դրանք, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден обсудит с Эрдоганом на саммите НАТО тему систем С-400
Президент США Джо Байден намерен обсудить с турецким лидером Тайипом Эрдоганом на саммите НАТО тему размещенных в Турции российских зенитных ракетных систем С-400. Об этом сообщил в воскресенье на брифинге для журналистов помощник Байдена по национальной безопасности Джейк Салливан.
"Да, он будет [это обсуждать]. С-400, да, зенитные ракетные системы", - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос. При этом Салливан не стал говорить о том, что именно может сказать Байден Эрдогану по этой теме.
Помощник президента в то же время сообщил, что Байден в разговоре с турецким лидером намерен затронуть вопросы отношений Анкары с Москвой и Пекином, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Россия и Турция в 2017 году заключили контракт на поставку Москвой Анкаре комплексов С-400. Турция первой из стран НАТО приобрела у РФ эти системы. Решение Анкары вызвало резко негативную реакцию Вашингтона и альянса в целом. США не прекращают попытки добиться от Турции отказа от российских ЗРС. Президент Турции Тайип Эрдоган в октябре заявил, что Анкара не намерена отказываться от С-400, несмотря на давление со стороны Вашингтона. Он также отверг угрозы применения санкций и предложил США попробовать ввести их в действительности.