Քոչարյանը ներկայացրեց «Հայաստան» դաշինքի երեք հիմնական նպատակները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հայաստան» դաշինքի նպատակներն են իշխանության գալով վերականգնել երկրի անվտանգությունը, կանգնեցնել տնտեսական ճգնաժամը, ապահովել թռիչքաձև աճ և ժողովրդին հանգստություն բերել:  «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի ընտրական ցուցակը գլխավորող Ռոբերտ Քոչարյանը քարոզարշավի շրջանակում Եղվարդում քաղաքացիների հետ հանդիպմանը:
«Մեր նպատակները հետևյալն են՝ վերականգնել երկրի անվտանգությունը, սահմանների պաշտպանությունը: Սա ենթադրում է ահռելի աշխատանք: Երկրորդը՝ ոչ միայն կանգնեցնել տնտեսական ճգնաժամը, գահավիժումը, այլ թռիչքաձև աճ ապահովել ՀՀ-ի համար: Սա ևս ունի բազմաթիվ բաղադրիչներ՝ պրոակտիվ ներդրումային քաղաքականություն, տասնյակ հազարավոր աշխատատեղերի ստեղծում և այլն: Եվ երրորդ՝ մենք գալիս ենք մեր ժողովրդին հանգստություն բերելու համար: Հնարավոր չէ ստեղծագործել այս միջավայրում»,-ասաց Քոչարյանը:
Թե ինչու պետք է քաղաքացիները ընտրեն «Հայաստան» դաշինքը՝ նա ասաց, որ իրենք այն ուժն են, որն ունի փորձ, գիտելիքներ, վճռականություն և կամք: «Սրանք այն բաղադրիչներն են, որի վերաբերյալ ոչ ոք չի կարող մեզ հետ վիճել, որովհետև այդ բոլորը կան: Եվ սրան պետք  գումարենք հայրենասիրությունը»,-նշեց Քոչարյանը:
Նա հավելեց, որ իր կյանքը շատ լավ դասավորված է եղել մինչև 2018 թվական, իշխանության հետ գալու մտադրություն չի ունեցել, իսկ այս վիճակում երկրի ղեկը ստանձնելը համարեց չափազանց մեծ պարտավորություն: «Ինձ համար երկու անգամ նման իրավիճակներից պատվով դուրս գալը նշանակում է ռիսկի տակ դնել իմ համբավը: Երրորդ անգամ մտնում ենք սրա տակ, ուրեմն պետք է ևս պատվով դուրս գանք: Սա լինել-չլինելու հարց է լինելու իմ թիմի համար»,-ասաց նա:
«Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր, դաշինքի ցուցակի անդամ Վահե Հակոբյանը խոսեց դաշինքի ծրագրի ներդրումային բլոկի մասին: «Շատ է կարևորվելու մասնավոր ոլորտ-պետություն համագործակցությունը»,-ասաց նա ու կարծիք հայտնեց, որ 90-ականների վերջից Հայաստան եկած ներդրողները չեն ցանկանում առնչություն ունենալ գործող իշխանության հետ:
Իսկ ՀՅԴ գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ, դաշինքի ցուցակի անդամ Իշխան Սաղաթելյանն էլ նշեց, որ երկրում կա սոցիալ-տնտեսական, քաղաքական և կառավարման ճգնաժամ, լուրջ անվտանգային հարցեր՝ դրանում մեղադրելով գործող իշխանությանը: Ըստ նրա՝ գործող իշխանության վերընտրվելու դեպքում այդ ճգնաժամերն ավելի են խորանալու: «Հունիսի 20-ը մեր պետության, պետականության և ժողովրդի համար ճակատագրական օր է, և ՀՀ քաղաքացին այդ օրը սխալվելու, մոլորվելու, ստին և կեղծիքին տեղ տալու պատճառ և հնարավորություն պետք է չունենա»:

Роберт Кочарян представил три основные цели блока «Айастан»
Цели блока «Айастан» - придя к власти, восстановить безопасность страны, остановить экономический кризис, обеспечить быстрый рост и принести людям мир. Об этом, как сообщает «Арменпресс», на встрече с гражданами в Егварде, проводимой в рамках предвыборной кампании, заявил второй президент Армении Роберт Кочарян, возглавляющий избирательный список блока «Айастан».
«Наши цели - восстановить безопасность страны и защитить ее границы. Это означает много работать. Вторая цель - не только остановить экономический кризис, падение экономики, но и обеспечить быстрый рост Армении. В этом много компонентов: проактивная инвестиционная политика, создание десятков тысяч рабочих мест и так далее. И третья цель - мы приходим, чтобы принести нашему народу мир. В такой атмосфере невозможно созидать», - сказал Роберт Кочарян.
Относительно того, почему граждане должны выбрать блок «Айастан», он сказал, что это сила, имеющая опыт, знания, решимость и волю. «Это те компоненты, которые никто не может оспорить у нас, потому что они есть. И к этому надо добавить еще и патриотизм», - сказал Кочарян.
Он добавил, что его жизнь до 2018 года очень хорошо была устроена, он не собирался приходить к власти, и принять руководство страной в этой ситуации считал огромной обязанностью. «Для меня дважды выйти из такой ситуации с честью - значило рисковать своей репутацией. Это будет уже в третий раз, когда мы попадаем под это, поэтому мы должны выйти из этого с честью. Это для моей команды вопрос - быть или не быть», - сказал он.
Об инвестиционном блоке программы блока рассказал основатель партии «Возрождаемая Армения» и член списка блока Ваге Акопян. «Сотрудничество частного и государственного секторов будет очень важным фактором», - сказал он, добавив, что инвесторы, которые пришли в Армению с конца 1990-х годов, не хотят иметь ничего общего с нынешним правительством.
Ишхан Сагателян, член высшего органа АРФ Дашнакцутюн и член списка блока, сказал, что в стране существует социально-экономический, политический, управленческий кризис и серьезные проблемы с безопасностью, обвинив в этом нынешнее правительство. По его словам, в случае переизбрания нынешнего правительства эти кризисы лишь усугубятся. «20 июня - роковой день для нашего государства, для нашей государственности, народа, гражданина Республики Армения в этот день не должен ошибиться, поверить лжи и фальсификации».