NASA-ի ղեկավարը ՌԴ-ի եւ ԱՄՆ-ի համագործակցությունը տիեզերքում որակել Է որպես «բացառիկ»
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի օդատիեզերական գործակալության՝ NASA-ի ղեկավար Բիլ Նելսոնը Ռուսաստանի եւ ԱՄՆ-ի համագործակցությունը տիեզերքում որակել Է որպես «բացառիկ»: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա պատմել Է Politico հրատարակությանը տված հարցազրույցի ժամանակ:
«Քաղաքական հարաբերությունները (ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ) դառնում են շատ լարված: Բայց ո՞րն Է այն միակ ոլորտը, որում մենք կարողացել ենք համագործակցել: Այդ համագործակցությունը շարունակվում Է 1975 թվականից, երբ ամերիկյան տիեզերանավը ռուսաստանյան տիեզերանավին կցվեց «Սառը պատերազմի» թեժ պահին, եւ նավերի անձնակազմերը միասին ապրեցին ինը օր: Այդ պահից մենք շարունակում են համագործակցել: Մեր համագործակցությունը բացառիկ Է»,-հայտարարել Է Նելսոնը:
Նա հայտարարել Է, որ ռուսական կողմը, իր հերթին, նույնպես ցանկանում Է շարունակել համագործակցությունը, չնայած երկու երկրների հարաբերություններում առկա լարվածությանը: «Ռոսկոսմոս»-ի ղեկավար Դմիտրի Ռոգոզինի հետ հանդիպմանը նա ռուսաստանցի իր պաշտոնակցին ասել Է, որ իր համար «կարեւոր չեն, թե ինչ հարաբերություններ ունեն երկրի վրա, Ռուսաստանը եւ ԱՄՆ-ը գործընկերներ են տիեզերքում, եւ ինքը չի ցանկանում, որպեսզի գործընկերությունն ավարտվի»:
Հունիսի 5-ին Ռոգոզինը բանակցություններ Է անցկացրել NASA-ի ղեկավար Բիլ Նելսոնի հետ: Ինչպես հաղորդել են «Ռոսկոսմոս»-ում, Նելսոնն ընդունել Է ռուսական պետական կորպորացիայի ղեկավարի՝ Ռուսաստան այցելելու հրավերը եւ առաջարկել աշխատանքը ՄՏԿ-ում (Միջազգային տիեզերակայան) երկարացնել մինչեւ 2030 թվականը:
Լոգոզինն իր հերթին նշել Է, որ ՄՏԿ-ի հետագա ճակատագրի քննարկումը հնարավոր Է միայն ամերիկյան պատժամիջոցների չեղարկումից հետո, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Глава НАСА назвал сотрудничество РФ и США в космосе "исключительным"
Глава американского аэрокосмического агентства НАСА Билл Нельсон назвал сотрудничество России и США в космосе "исключительным", об этом он рассказал в интервью изданию Politico.
"Политические отношения (между США и Россией - ИФ) становятся очень напряжёнными. Но какая единственная сфера, в которой мы смогли сотрудничать? Такое сотрудничество продолжается с 1975 года, когда американский космический корабль пристыковался к российскому космическому кораблю в разгар Холодной войны, и экипажи кораблей жили вместе 9 дней. С того момента мы продолжаем сотрудничать. Наше сотрудничество - исключительное", - заявил Нельсон.
Он заявил, что российская сторона, в свою очередь, также желает продолжать сотрудничество, несмотря на напряжённость в отношениях двух стран. На встрече с главой Роскосмоса Дмитрием Рогозиным он сказал российскому коллеге, что ему "не важно какие отношения на земле, Россия и США - партнёры в космосе, и он не хочет, чтобы партнёрство заканчивалось",сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
5 июня Рогозин провёл переговоры с главой NASA Биллом Нельсоном. Как сообщили в "Роскосмосе", Нельсон принял приглашение главы российской госкорпорации посетить Россию и предложил продлить работу МКС до 2030 года.
Рогозин в свою очередь отметил, что обсуждение дальнейшей судьбы МКС возможно только после отмены американских санкций.