Մենք պիտի գնանք օրենքի կիրառման ինստիտուտների ուժեղացման ճանապարհով. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի տարբեր մարզերում ունեցած հանդիպումներից հետո արձանագրում է, որ ժողովուրդն ուզում է, որ Հայաստանում գոյություն ունենա ուժեղ ինստիտուցիոնալ իշխանություն, որը երկրում օրենքի անառարկելիության մթնոլորտ կստեղծի:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ հունիսի 10-ին Վանաձորում ինքը հայտարարել է, որ առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում պետք է իրականացնեն հեղափոխության երկրորդ փուլը, որը պիտի անվանեն էլի ոչ բռնի, ժողովրդական, բայց այս անգամ ոչ թե թավշյա, այլ պողպատյա հեղափոխություն:
«Ի՞նչ է նշանակում պողպատյա հեղափոխություն: Դա նշանակում է օրենքի կիրառման ինստիտուտների ուժեղացում, դա նշանակում է օրենքի դիկտատուրա Հայաստանում, և մենք ձեր մանդատով գնալու ենք այդ ճանապարհով: Օրենքի մասին է խոսքը: Ոչ թե բռնության մասին է խոսքը, այլ օրենքի իշխանության մասին է խոսքը: Եվ ես ուզում եմ ասել, որ մենք այսպես ինստիտուցիոնալ ճանապարհով պիտի գնանք շարունակական պետական ինստիտուտների ուժեղացման  և օրենքի կիրառման ինստիտուտների ուժեղացման ճանապարհով: Եվ սա այսօր այլընտրանք չունի»,- ասաց Փաշինյանը:
Նա կարծիք հայտնեց, որ վերջին 30 տարիների ընթացքում ՀՀ-ում ձևավորվել է կառավարման կաստայական համակարգ: Նա հիշեցրեց իր կողմից անընդհատ բերվող վիճակագրությունը, որի համաձայն Հայաստանում 10 տարեկան երեխաների 30 տոկոսը կարդալ ընդհանրապես չգիտի: «այս 30 տոկոսը կարդալ չգիտի, դա նշանակում է, որ մի այլ 30 տոկոս կիսագրագետ է, մեկ այլ 30 տոկոս վատ կրթություն է ստացել: Սա վկայում է, որ երկրում հաստատված է եղել, և այսօր էլ այդ համակարգը վերացված չէ, կաստայական համակարգ, երբ գոյություն է ունեցել իշխող էլիտա, որը ինքը իրեն անընդհատ վերարտադրում է: Եթե որևէ աշխատատեղ կա, դա այդ էլիտայի ներկայացուցիչների համար է, պետական պաշտոններն այդ էլիտայի ներկայացուցիչների համար է»,- նշեց վարչապետի պաշտոնակատարը:

Мы должны идти путем усиления институтов применения закона: Никол Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян после встреч в различных регионах Армении заявил, что народ в Армении хочет сильной институциональной власти, которая создаст в стране атмосферу неоспоримости закона.
Как сообщает «Арменпресс», Никол Пашинян напомнил, что 10 июня в Ванадзоре он заявил, что на предстоящих парламентских выборах необходимо провести второй этап революции, которую также следует назвать ненасильственной, народной, но на этот раз не бархатной, а стальной.
Что означает стальная революция? Это означает усиление институтов правоохранительных органов, это означает диктатуру закона в Армении, и мы пойдем по этому пути с вашим мандатом. Это о законе. Это не о насилии, это о верховенстве закона. И я хочу сказать, что институциональным путем мы должны пройти через укрепление государственных институтов, укрепление правоохранительных институтов. И сегодня альтернативы этому нет», - заявил Пашинян.
Он выразил мнение, что за последние 30 лет в Армении сформировалась кастовая система правления. Он напомнил о постоянно приводимой им статистике, согласно которой 30% 10-летних детей в Армении вообще не умеют читать. «Эти 30 процентов не умеют читать, это означает, что еще 30 процентов полуграмотны, еще 30 процентов имеют плохое образование. Это доказывает, что эта кастовая система установилась в стране, и она не отменена. Правящая элита постоянно воспроизводится. Если и есть работа, то это для представителей этой элиты, государственные должности - для представителей этой элиты», - сказал исполняющий обязанности премьер-министра.