Ալյասկայում սկսվել են ԱՄՆ-ի, Կորեայի Հանրապետության եւ Ճապոնիայի օդուժերի վարժանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունիսի 10-ին Ալյասկայի տարածքի երկնքում սկսվել են Red Flag Alaska 21-2 բազմազգ ռազմաօդային վարժանքները: Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել են ԱՄՆ-ի Խաղաղօվկիանոսյան ռազմաօդային ուժեի մամուլի կենտրոնում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե սկսվե՞լ են արդյոք զինավարժանքներն ինչպես պլանավորվել Էր հունիսի 10-ին Ալյասկայում, մամուլի ծառայության ներկայացուցիչը պատասխանել Է. «Այո, զինավարժանքները կանցնեն հունիսի 10-ից մինչեւ 25-ը»: Նա ընդգծել Է, որ զորավարժություններին կմասնակցեն շուրջ 1,5 հազար զինծառայողներ, ավելի քան 100 թռչող ապարատներ 20-ից ավելի ստորաբաժանումներից: «Red Flag Alaska-ն վարժանքների համար բացառիկ հնարավորություններ Է ներկայացնում միացյալ եւ միջազգային ուժերի հետ իրական մարտական իրադրության պայմաններում՝ զարգացնելով օպերատիվ համատեղելիությունը զինված ուժերի տարբեր տեսակների եւ երկրների միջեւ»,- նշել են մամուլի ծառայությունում:
Վարժանքներին մասնակցում են նաեւ զինծառայողներ Կրեայի Հանրապետությունից եւ Ճապոնիայից, որոնք ԱՄՆ են ժամանել մարտավարական եւ տեխնիկական փորձի փոխանակման համար: Red Flag Alaska զորավարժություններն առաջին անգամ անցկացվել են 1975 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Учения ВВС США, Республики Корея и Японии начались над Аляской
Многонациональные военно-воздушные учения под названием Red Flag Alaska 21-2 начались в четверг над территорией Аляски. Об этом корреспонденту ТАСС сообщили в пресс-службе Тихоокеанских ВВС США.
Отвечая на вопрос о том, начались ли учения, как и планировалось 10 июня над Аляской, представитель пресс-службы ответил: "Да, учения пройдут с 10 по 25 июня". Он подчеркнул, что в маневрах примут участие около 1,5 тыс. военнослужащих, более 100 летательных аппаратов из более чем 20 подразделений. "Red Flag Alaska предоставляет уникальные возможности для тренировок с объединенными и международными силами в условиях реалистичной боевой обстановки, развивая оперативную совместимость между различными видами вооруженных сил и странами", - отметили в пресс-службе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В учениях принимают участие и военнослужащие из Республики Корея и Японии, которые прибыли в США для обмена тактическим и техническим опытом.