Ֆիլիպ Ռիքերը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում առաջիկա ընտրությունները կանցնեն ժողովրդավար, ազատ ու արդար
Ֆիլիպ Ռիքերը հույս է հայտնել, որ Հայաստանում առաջիկա ընտրությունները կանցնեն
ժողովրդավար, ազատ ու արդար
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Ռուստամ Բադասյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերի գլխավորած պատվիրակությանը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արդարադատության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսին։Ռուստամ
Բադասյանը ողջունել է ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյայի այցը  Հայաստան և նշել, որ այն ցույց է տալիս երկու երկրների կառավարությունների սերտ համագործակցությունն ու վերահաստատում Հայաստանում ժողովրդավարական ուժեղ ինստիտուտներ կառուցելուն ուղղված հանձնառությունը։
Նախարարի պաշտոնակատարն իր երախտագիտությունն է հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը՝ բարեփոխումների հայկական օրակարգին՝ հակակոռուպցիոն, դատական և ոստիկանության բարեփոխումներին աջակցելու համար, շնորհակալություն հայտնել դեսպան Թրեյսիին գերազանց առաջնորդության համար, ինչպես նաև կարևորել ԱՄՆ պետքարտուղարության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի  և ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համագործակցությունը:
ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար, կարևորել Հայաստանի արդարադատության նախարարության հետ համագործակցությունը օրենքի գերակայության ամրապնդման հարցում և նշել, որ Երևան է ժամանել երկրի մարտահրավերներին ծանոթանալու համար, որոնք առաջացել են՝ պայմանավորված 2020 թվականի համավարակով ու Հայաստանի համար ողբերգական իրադարձություններով։
Զրույցի ընթացքում ամերիկացի պաշտոնյան տպավորիչ է համարել 2018 թվականին Հայաստանում անցկացված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները և հույս հայտնել, որ առաջիկա ընտրությունները ևս կանցնեն ժողովրդավար, ազատ ու արդար
Հանդիպման ընթացքում Ռուստամ Բադասյանն անդրադարձել է կոռուպցիայի դեմ պայքարի, դատաիրավական համակարգի, ոստիկանության բարեփոխումների ուղղությամբ Կառավարության ռազմավարությունների իրականացմանը, մասնավորապես՝ դատավորների բարեվարքության ստուգման համար ներդրված մեխանիզմներին, հակակոռուպցիոն ուժեղ ինստիտուտների ստեղծմանը, ինչպես նաև ոստիկանության բարեփոխումների շրջանակում Ներքին գործերի նախարարության ու Պարեկային ծառայության ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին։
Հանդիպման ավարտին կողմերը վերահաստատել են համագործակցությունը պահպանելուն ու ընդլայնելուն ուղղված երկու երկրների կառավարությունների հանձնառությունը։

Филип Рикер выразил надежду, что предстоящие выборы будут демократическими, свободными и справедливыми
Филип Рикер выразил надежду, что предстоящие выборы будут демократическими,
свободными и справедливыми
Исполняющий обязанности министра юстиции Армении Рустам Бадасян принял и.о. помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филипа Рикера и возглавляемую им делегацию. На встрече присутствовала также посол США в Армении Линн Трейси.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, Бадасян приветствовал визит высокопоставленного американского должностного лица в Армению, отметив, что это свидетельствует о тесном сотрудничестве между правительствами двух стран и подтверждает приверженность построению сильных демократических институтов в Армении.
Исполняющий обязанности министра поблагодарил правительство США за поддержку программы Армении по борьбе с коррупцией, судебной и полицейской реформ, а также поблагодарил посла Трейси за ее прекрасное руководство.
Филип Рикер поблагодарил за встречу, подчеркнул необходимость сотрудничества с министерством юстиции Армении в укреплении верховенства закона и отметил, что прибыл в Ереван, чтобы узнать о проблемах страны, связанных с пандемией и трагическими для Армении событиями 2020 года.
В ходе беседы Рикер назвал досрочные парламентские выборы в Армении в 2018 году впечатляющими и выразил надежду, что предстоящие выборы будут демократическими, свободными и справедливыми.
В ходе встречи Рустам Бадасян коснулся реализации правительственных стратегий по борьбе с коррупцией, реформированию судебной системы и полиции.
В завершение встречи стороны подтвердили приверженность правительств двух стран поддержанию и расширению сотрудничества.