Ադրբեջանի կողմից ՄԻԵԴ-ին տրամադրվել են գերեվարված 6 հայ զինծառայողների առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթերը
Ադրբեջանի կողմից ՄԻԵԴ-ին տրամադրվել են գերեվարված 6 հայ զինծառայողների
առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթերը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից մայիսի 27-ին գերեվարված վեց հայ զինծառայողների հիմնարար իրավունքների պաշտպանության մասին ՀՀ կառավարության դիմումին ի պատասխան՝ սույն թվականի հունիսի 8-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը արձանագրել է, որ նշված զինծառայողների նկատմամբ ուժի մեջ է 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ի միջանկյալ միջոց կիրառելու որոշումը, այնպես ինչպես մյուս գերեվարված և պահվող քաղաքացիական անձանց նկատմամբ:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչությունից: «Միաժամանակ Եվրոպական դատարանի որոշման հիման վրա Ադրբեջանի կողմից տրամադրվել են զինծառայողների առողջական վիճակին վերաբերող փաստաթղթերը, ինչպես նաև վերջիններիս առաջադրված մեղադրանքները: Եվրոպական դատարանը նույն օրը մերժել է նաև Ադրբեջանի դիմումը, որով վերջինս պահանջել էր վերացնել իր կողմից գերեվարումը չհաստատված անձանց նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցները: Վերջիններս շարունակում են մնալ ուժի մեջ»,-նշում են ներկայացուցչությունից:

YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. In reply to the Armenian Government’s request on the protection of rights of six prisoners of war captured by Azerbaijan on 27 May 2021 the European Court of Human Rights by its decision of 8 June 2021 reiterated that the decision (3 November 2020) to apply interim measures against Azerbaijan still stands and equally applies to all prisoners of war and civilian captives, the Representative of Armenia before the ECHR told Armenpress.
“Azerbaijani authorities have provided medical documents on the health conditions of all six prisoners of war as well as bills of indictment.
In addition, the European Court of Human Rights rejected the Azerbaijani Government’s request to lift the interim measures adopted in respect of individuals not confirmed as captives by Azerbaijan. In this connection the Court has decided that those interim measures should remain in force”, the statement says.