Փաշինյանն ու Ռիքերն ընդգծել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերակատարության կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:  «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով ԱՄՆ բարձրաստիճան պատվիրակության ներկայացուցիչներին՝ Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-ամերիկյան համագործակցության զարգացումը և նշել, որ այցը լավ հնարավորություն է երկկողմ հարաբերությունների օրակարգն ու հեռանկարները քննարկելու համար:
Վարչապետի պաշտոնակատարը գնահատանքի խոսքեր է հայտնել Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու և դատապարտելու վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի ուղերձի կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ այն կնպաստի տարածաշրջանում կայունության ու անվտանգության պահպանմանը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը կարևոր գործոն է տարածաշրջանային անվտանգության համար, քանզի հայ ժողովրդի անվտանգային մարտահրավերները վերջին 100 տարում չեն փոխվել, և Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմը դա ցույց տվեց, քանի որ այս պատերազմում ներգրավված էին նույն դերակատարները, որոնք ներգրավված են եղել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպման և իրագործման գործում:
Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատարը նշել է, որ առաջին անգամ է այցելում Հայաստան և ուրախ է գտնվել Երևանում, հայ գործընկերների հետ քննարկել երկկողմ հարաբերությունները: Ֆիլիպ Ռիքերը Նիկոլ Փաշինյանին է փոխանցել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի ողջույնները և վերահաստատել Հայաստանի հետ գործընկերային հարաբերությունների զարգացման պատրաստակամությունը:
Ամերիկացի պաշտոնյան բարձր է գնահատել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ուղղված գործընթացները և օրինակելի համարել 2018 թվականին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունները: Նշվել է ամերիկյան կողմի պատրաստակամությունը՝ շարունակել աջակցել Հայաստանին ժողովրդավարական բարեփոխումների իրականացման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին: Երկուստեք նշվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերակատարության կարևորությունը և լարվածության թուլացման համար քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտությունը:Արցախի հարցի համատեքստում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարն ընդգծել է՝ հայկական կողմի դիրքորոշումն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի շրջանակում, համանախագահների կողմից առաջարկված սկզբունքների հիման վրա:
Նիկոլ Փաշինյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է գերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց շուտափույթ վերադարձի և ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված միավորների անհապաղ դուրսբերման անհրաժեշտության վրա:

Group Co-Chairmanship
YEREVAN, JUNE 10, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received US Acting Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs Philip T. Reeker and his delegation on June 10, Pashinyan’s Office told Armenpress.
Welcoming the US delegation, the Armenian caretaker PM highlighted the development of Armenian-American cooperation and stated that this visit is a good opportunity to discuss the agenda and prospects of the bilateral relations.
Pashinyan appreciated the recent address of US President Joe Biden on recognizing and condemning the Armenian Genocide and expressed hope that it will contribute to the maintenance of stability and security in the region. He said the recognition and condemnation of the Armenian Genocide is an important factor for regional security because the security challenges of the Armenian people have not changed in the past 100 years, and the recent war against Artsakh has proved that because the same players, who have been involved in the organization and implementation of the Armenian Genocide, were involved in this war.
Philip T. Reeker in his turn noted that he is visiting Armenia for the first time and is happy to be in Yerevan to discuss the bilateral relations with the Armenian partners. He conveyed the greetings of US Secretary of State Anthony Blinken to Nikol Pashinyan and reaffirmed his readiness to develop the partnering relations with Armenia.
The US official highly appreciated the processes aimed at developing democratic institutions in Armenia and considered the 2018 parliamentary elections as exemplary. The US side expressed readiness to continue assisting the implementation of democratic reforms in Armenia.
The Armenian and US sides also discussed the situation in the region. They both highlighted the key role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship and the necessity of taking actions to mitigate the tension.
In the context of the Artsakh issue, caretaker PM Pashinyan said the position of the Armenian side is that the Nagorno Karabakh conflict must be solved within the frames of the peaceful process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, based on the principles proposed by the Co-Chairs.
Pashinyan also drew the attention of his guest to the necessity of quick return of Armenian POWs, hostages and other detained persons and immediate withdrawal of the Azerbaijani armed units from Armenia’s sovereign territory.