«Անջատում հանուն փրկության» բանաձևի իրագործման հնարավորությունները էականորեն մեծացել են. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ներկայումս հայկական կողմի դիրքորոշումներին համապատասխան Արցախի հարցի լուծման ավելի շատ հնարավորություններ է տեսնում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Փաշինյանն այս մասին ասաց Արագածոտնի մարզի Արագածավան համայնքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Այո, որոշակի ծանր և վիրավոր վիճակում ենք, բայց այսօր ավելի շատ հնարավորություններ եմ տեսնում Արցախի հարցը մեր պատկերացումներին համապատասխան լուծելու համար, քան թե դա գոյություն ուներ 4 տարի առաջ: Ես տարօրինակ բան եմ ասում, բայց հավատացեք իմ այս արձանագրմանը և ավելի մանրամասն չեմ կարող ասել էլի նույն պատճառով, ինչ պատճառով 2018-2019 թվականներին չէի կարող մանրամասն ասել բանակցային բովանդակության մասին»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը միայն հայտնեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում արձանագրվել է Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը ճշգրտելու համար բանակցային գործընթացի վերականգնման անհրաժեշտությունը:
«Պատկերացնում ենք, որ այս բոլոր իրադարձություններից «անջատում հանուն փրկության» բանաձևի իրագործման հնարավորությունները էականորեն մեծացել են, և մեզ հարկավոր է հետևողական աշխատանք այս ուղղությամբ»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

Возможности формулировки «отделение ради спасения» существенно возросли: Пашинян
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян, возглавляющий предвыборный список партии «Гражданский договор», в настоящее время для решения арцахской проблемы в соответствии с позициями армянской стороны видит больше возможностей. Как сообщает «Арменпресс», Пашинян сказал об этом во время встречи с жителями общины Арагацаван Арагацотнской области.
«Да, мы находимся в очень серьезной ситуации, но сегодня я вижу больше возможностей решить арцахский вопрос в соответствии с нашими идеями, больше, чем это было четыре года назад. Я говорю что-то странное, но поверьте, я не могу сказать подробнее по той же причине, почему я не мог подробно рассказать о содержании переговоров в 2018-2019 годах», - сказал Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра лишь заявил, что в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ зафиксирована необходимость возобновления переговорного процесса по уточнению окончательного статуса Карабаха.
«Мы представляем, что возможности для реализации формулировки «отделение ради спасения» от всех этих событий значительно увеличились. И нам в этом направлении нужна последовательная работа», - заключил Пашинян.