«Անջատում հանուն փրկության» բանաձևի իրագործման հնարավորությունները էականորեն մեծացել են. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ցուցակը գլխավորող, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը ներկայումս հայկական կողմի դիրքորոշումներին համապատասխան Արցախի հարցի լուծման ավելի շատ հնարավորություններ է տեսնում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Փաշինյանն այս մասին ասաց Արագածոտնի մարզի Արագածավան համայնքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Այո, որոշակի ծանր և վիրավոր վիճակում ենք, բայց այսօր ավելի շատ հնարավորություններ եմ տեսնում Արցախի հարցը մեր պատկերացումներին համապատասխան լուծելու համար, քան թե դա գոյություն ուներ 4 տարի առաջ: Ես տարօրինակ բան եմ ասում, բայց հավատացեք իմ այս արձանագրմանը և ավելի մանրամասն չեմ կարող ասել էլի նույն պատճառով, ինչ պատճառով 2018-2019 թվականներին չէի կարող մանրամասն ասել բանակցային բովանդակության մասին»,- ասաց Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը միայն հայտնեց, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում արձանագրվել է Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը ճշգրտելու համար բանակցային գործընթացի վերականգնման անհրաժեշտությունը:
«Պատկերացնում ենք, որ այս բոլոր իրադարձություններից «անջատում հանուն փրկության» բանաձևի իրագործման հնարավորությունները էականորեն մեծացել են, և մեզ հարկավոր է հետևողական աշխատանք այս ուղղությամբ»,- եզրափակեց Փաշինյանը:

YEREVAN, JUNE 8, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, who is leading the Civil Contract party’s electoral list, currently sees more opportunities for the solution of the Artsakh issue in accordance with the positions of the Armenian side.
“Yes, we are in a serious and wounded condition, but today I see more opportunities for resolving the Artsakh issue in accordance with our visions, compared to 4 years ago”, Pashinyan said during the party’s pre-election campaign in Aragatsavan community.
He didn’t release further details, but informed that the necessity of resuming the negotiation process for clarifying the final status of Nagorno Karabakh has been recorded within the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
“We imagine that after all these developments the opportunities of implementing “remedial secession” formula have increased considerably, and we need to work consistently on this path”, he said.