Զբոսաշրջիկները վերադառնում են. տուրիստական ընկերությունները ՀՀ-ում այդ ոլորտում առաջընթաց են նկատում
Զբոսաշրջիկները վերադառնում են. տուրիստական ընկերությունները ՀՀ-ում այդ
ոլորտում առաջընթաց են նկատում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Զբոսաշրջային ընկերությունները Արցախում տեղի ունեցած 44-օրյա պատերազմից հետո, ինչպես նաև դեռևս չնահանջող կորոնավիրուսային հիվանդության պայմաններում ՀՀ-ում այդ ոլորտում առաջընթաց են նկատում:
«Սմարթ թրավել Արմենիա» տուրիստական ընկերության ներկայացուցիչ Լուսինե Բարսեղյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ ոլորտը կամաց-կամաց ակտիվանում է:
«Այս ամենից հետո մենք փորձում ենք նորովի ներկայացնել Հայաստանը ու տարբեր, հետաքրքիր տուրերով գրավել նրանց ուշադրությունը դեպի մեր երկիր: Երկու մեծ խումբ ունենք, որոնք ամրագրումներ են արել արդեն: Նրանք ուղղություններն ընտրել են ամբողջ Հայաստանի տարածքով, հատկապես ոգևորված են Գորիս-Տաթև վանական համալիր-Խնձորեսկ ուղղությամբ: Խմբերը Ռուսաստանի Դաշնությունից են ժամանելու»,- նշեց Լուսինեն և հայտնեց, որ ներքին տուրիզմով հետաքրքրվողներն ավելի շատ նախընտրում են պասիվ հանգիստ:
«Սուզորդական ակումբ» ՀԿ-ի նախագահ Տիգրան Ազիզբեկյանը նշեց, որ մինչև պատերազմը Հայաստանում բավականին աճում էր դայվինգը, քանի որ այն բավականին հարմար վայր է այդ ուղղությունը զարգացնելու համար:
«Սևանա լիճը հետաքրքիր է, քանի որ բարձրագոտի սուզում է լինում՝ 2000 մետր, ցանկացած սուզորդի համար դա շատ հետարքիր է: Ափին շատ մոտ, հասանելի խորություններ կան սկսնակների համար, մասնագիտացված սուզումների համար նույնպես հարմարավետ է»,- նշեց Ազիզբեկյանը և հավելեց, որ Սևանում ալիքների ոչ այդքան մեծ լինելն ու լավ տեսանելիությունը նույնպես նպաստում են հետաքրքիր ժամանց ունենալուն:
Նրա խոսքով՝ արդեն տարբեր զբոսաշրջիկներ հետաքրքրվում են Հայաստանում դայվինգով և ամրագրումներ են անում: Նրանցից մեկը օրերս է Ռուսաստանի Դաշնությունից ժամանելու Հայաստան և արդեն իր ամրագրումն արել է:
Գորիսի Եղեգնուտ հյուրանոցի ներկայացուցիչ Անուշ Մալինցյանը հայտնեց, որ չնայած կորոնավիրուսային հիվանդությանը, Արցախյան 44-օրյա պատերազմին ու Սյունիքի մարզում ստեղծված փոքր-ինչ լարված իրադրությանը, զբոսաշրջիկներն այնուամենայնիվ գնում են այնտեղ ու իրենց հանգիստը կազմակերպում:
«Այս պահին մեզ մոտ հանգստացող զբոսաշրջիկներ կան, ինչպես նաև ամրագրումներ էլ ունենք առաջիկայում: Այդ ամենը մեզ շատ է ուրախացնում: Զբոսաշրջիկները մեզ մոտ գալիս են Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, մի քանի օր առաջ Ֆրանսիայից էլ են ժամանել»,- ասաց Անուշը:

Tourists returning to Armenia: local tour companies register progress in the field
YEREVAN, JUNE 7, ARMENPRESS. Tour companies in Armenia are registering progress in the field after the recent war in Artsakh and during the conditions of the coronavirus pandemic.
Representative of Smart Travel Armenia tour company Lusine Barseghyan told Armenpress that the sector is gradually recovering.
“After all these developments we are trying to present Armenia in a new way and attract the attention of foreigners with different and interesting tours. We have two big groups which have already made bookings. They have selected the directions across Armenia. They are in particular excited with the tour to Goris-Tatev monastery-Kndzoresk. These groups will arrive from Russia”, she said.
Diving Club NGO Chairman Tigran Azizbekyan noted that before the war diving was significantly growing in Armenia as it is quite a convenient place for developing that direction.
“Lake Sevan is interesting because it is a diving peak of 2000 meters, so it’s very interesting for each diver”, he said, adding that good visibility and not big waves in the Lake also contribute to having an interesting time.
He noted that already many tourists are interested in diving in Armenia and are making bookings.
Representative of Yeghegnut hotel in Goris town Anush Malintsyan said that despite the coronavirus pandemic, the recent war and the current situation in Syunik province, tourists visit the hotel and spend their vacations.
“Currently we have tourists in our hotel, and we also have bookings. This makes us happy a lot. Tourists visit us from Russia, Ukraine, some tourists have recently visited us from France”, she said.