2021-ի առաջին 5 ամիսներին պետական բյուջեի եկամուտներն ավելի են և 2019-ի, և 2020-ի համեմատ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021 թվականի առաջին 5 ամիսների ընթացքում Հայաստանում հավաքագրված հարկային եկամուտները կազմել են 618․4 մլրդ դրամ։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին կառավարության նիստի սկզբում հայտարարեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
«Հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց տարբեր հարկատեսակների գծով վերադարձված գումարները կազմել են 68․6 մլրդ դրամ։ Նշված ցուցանիշները դրական տարբերություն ունեն և 2020, և 2019 թվականների համեմատելի տվյալներից։ Մասնավորապես, նշեմ, որ 618․4 մլրդ հավաքագրված եկամուտները 47․2 մլրդ-ով ավելի են 2019 թվականի համադրելի տվյալներից և 34․8 մլրդ դրամով ավելի են 2020 թվականի համադրելի տվյալներից։ Վերադարձված գումարների մասով 2021 թվականի ընթացքում 68․6 մլրդ դրամը մոտ 25 մլրդ դրամով ավելի է 2019 թվականի ընթացքում վերադարձված գումարներից և 15 մլրդ դրամի չափով ավելի է 2020 թվականի ընթացքում վերադարձված գումարներից»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը։
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ 2019 թվականի ամբողջ տարվա արդյունքներով հարկային եկամուտների մոտ 40 տոկոս աճ էր արձանագրվել։ «Այսինքն՝ այդ 40 տոկոս աճի վրա մենք հիմա 2019 թվականի համեմատ ունենք 8․3 տոկոսի աճ։ Ուզում եմ ընդգծել, որ այս ամենը տեղի է ունենում գումարների վերադարձի ֆոնին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

State budget revenues in first five months of 2021 higher than in 2019, 2020
YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS. In the first five months of 2021 the tax revenues collected in Armenia comprised 618.4 billion drams, Chairman of the State Revenue Committee Edward Hovhannisyan said during today’s Cabinet meeting.
“The money returned to the taxpayers and individuals comprised 68.6 billion drams. Such figures have a positive difference both compared to the data of 2020 and 2019. In particular, the tax revenues collected in this first five months are more by 47.2 billion drams from the figure of 2019 and by 34.8 billion drams from that of 2020”, he said.
Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan noted that nearly 40% growth in tax revenues has been registered with the results of 2019. “This means that now we have 8.3% growth compared to 2019. I want to note that all this is taking place on the background of return of money”, he said.