2021-ի առաջին 5 ամիսներին պետական բյուջեի եկամուտներն ավելի են և 2019-ի, և 2020-ի համեմատ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2021 թվականի առաջին 5 ամիսների ընթացքում Հայաստանում հավաքագրված հարկային եկամուտները կազմել են 618․4 մլրդ դրամ։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին կառավարության նիստի սկզբում հայտարարեց Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
«Հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց տարբեր հարկատեսակների գծով վերադարձված գումարները կազմել են 68․6 մլրդ դրամ։ Նշված ցուցանիշները դրական տարբերություն ունեն և 2020, և 2019 թվականների համեմատելի տվյալներից։ Մասնավորապես, նշեմ, որ 618․4 մլրդ հավաքագրված եկամուտները 47․2 մլրդ-ով ավելի են 2019 թվականի համադրելի տվյալներից և 34․8 մլրդ դրամով ավելի են 2020 թվականի համադրելի տվյալներից։ Վերադարձված գումարների մասով 2021 թվականի ընթացքում 68․6 մլրդ դրամը մոտ 25 մլրդ դրամով ավելի է 2019 թվականի ընթացքում վերադարձված գումարներից և 15 մլրդ դրամի չափով ավելի է 2020 թվականի ընթացքում վերադարձված գումարներից»,- ասաց ՊԵԿ նախագահը։
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ 2019 թվականի ամբողջ տարվա արդյունքներով հարկային եկամուտների մոտ 40 տոկոս աճ էր արձանագրվել։ «Այսինքն՝ այդ 40 տոկոս աճի վրա մենք հիմա 2019 թվականի համեմատ ունենք 8․3 տոկոսի աճ։ Ուզում եմ ընդգծել, որ այս ամենը տեղի է ունենում գումարների վերադարձի ֆոնին»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

За первые 5 месяцев 2021 года доходы госбюджета выше, чем в 2019 и 2020 годах
ЕРЕВАН, 3 ИЮНЯ, АРМЕНПРЕСС. Налоговые поступления, собранные в Армении за первые 5 месяцев 2021 года, составили 618,4 млрд драмов. Как сообщает «Арменпресс», об этом в начале заседания правительства заявил председатель Комитета государственных доходов Эдуард Оганесян.
"Суммы, возвращенные налогоплательщикам и физическим лицам по различным видам налогов, составили 68,6 млрд драмов. Указанные показатели имеют положительное отличие от сопоставимых данных и в 2020, и в 2019 гг. В частности, отмечу, что собранные доходы в размере 618,4 млрд драмов на 47․2 млрд больше сопоставимых данных 2019 года и на 34,8 млрд драмов больше сопоставимых данных 2020 года. Что касается возвращенных денег в 2021 году, 68,6 млрд драмов - это примерно на 25 млрд драмов больше, чем деньги, возвращенные в 2019 году, на 15 млрд драмов больше, чем деньги, возвращенные в 2020 году", - сказал председатель Комитета государственных доходов.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян сообщил, что по итогам всего 2019 года зафиксирован рост налоговых поступлений на 40%. «Другими словами, при росте на 40% у нас теперь есть рост на 8,3% по сравнению с 2019 годом. Хочу подчеркнуть, что все это происходит на фоне возврата денег», - сказал Никол Пашинян.