Վրաստանից անձնական օգտագործման համար թուրքական ապրանքների ներկրումը ՀՀ ևս արգելված է. ՊԵԿ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Թուրքական ծագման վերջնական սպառման ապրանքների ներկրման սահմանափակումը տարածվում է նաև Վրաստանից անձնական օգտագործման նպատակով հնարավոր ներկրվող ապրանքների նկատմամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանը հիշեցրեց, որ թուրքական ծագման ապրանքների ներկրումը սահմանափակվել է: «Հունիսի 1-ից արդեն Վրաստանի սահմանը բաց է, և որոշակի ժամային հատվածում թույլատվում է ֆիզիկական անձանց տեղաշարժը: Սակայն այդ սահմանափակումը և վերաբերում է նաև ֆիզիկական անձանց կողմից՝ այդ թվում անձնական օգտագործման նպատակով հնարավոր ներկրվող ապրանքներին»,- ասաց Հովհաննիսյանը:
Նա քաղաքացիներին հորդորեց սահմանով Հայաստան թուրքական ծագման ապրանք ներկրելու փորձ չանել: Մաքսային հսկողությունն ունի իր կանոնները, և Հովհաննիսյանը վստահեցրեց, որ այդ կանոններին համապատասխան ստուգումներ կարվեն՝ նման դեպքերը կանխելու համար: «Վստահ եմ, որ մեր քաղաքացիները շատ լավ տիրապետում են այն իրողությանը, որ մաքսային սահմանով տեղափոխվելու ժամանակ բոլոր իրերը, ճամպրուկները հարկ եղած դեպքում ենթակա են զննության»,- նշեց նա:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն իր 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ի թիվ 1708-Ն որոշմամբ ժամանակավոր արգելք է դրել թուրքական ծագում ունեցող վերջնական սպառման ապրանքների ներմուծման վրա: Արգելքն ուժի մեջ է 2020 թվականի դեկտեմբերի 31-ից: Հայաստանը մտադիր է երկարաձգել արգելքի՝ ուժի մեջ լինելու ժամկետը:

Import of Turkish goods from Georgia to Armenia for personal use is also banned, SRC Chairman says
YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. The ban on import of Turkish-made products to Armenia also applies to the possible import of these goods from Georgia for personal use, Chairman of the State Revenue Committee Edward Hovhannisyan told reporters in the Parliament.
He reminded that Armenia has imposed a ban on the import of Turkish-made goods. “Georgia has opened its land border from June 1, and the movement of persons is allowed at certain time period. But this restriction also applies to the goods to be imported by people for personal use”, he said.
He urged citizens not to try to import Turkish-made goods to Armenia via the Georgian border. He noted that the customs control has its rules, and he assured that inspections will be carried out in accordance with these rules to prevent such cases.
On October 20, 2020, the Armenian government has made a decision to apply a temporary ban on the import of Turkish-made products. The ban entered into force on December 31, 2020. Armenia plans to extend this ban.