Հայաստանը սահմանազատման փաստաթղթի առնչությամբ առայժմ որևիցե արձագանք չի ստացել. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սահմանազատման վերաբերյալ նոր աշխատանքային փաստաթղթի առնչությամբ  Հայաստանը ներկայացրել է երկու առաջարկ և դրանից հետո ոչ մի արձագանք չի ստացել: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ  այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարց ու պատասխանին՝ անդրադառնալով ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի հարցին, թե արդյոք Փաշինյանը պատրաստվում է ստորագրել այդ փաստաթուղթը:
«Ես հայտարարել եմ, որ չկա այդպիսի տարբերակ, որ մենք որևէ փաստաթուղթ ստորագրենք առանց զորքերի դուրսբերման: Մենք առաջարկել ենք երկու տարբերակ՝ կամ ադրբեջանական զորքերը դուրս են բերվում, որից հետո տեղի է ունենում համաձայնեցված թղթի ստորագրումը, կամ ստորագրված թղթի մեջ հստակ ձևակերպվում է, թե քանի օրվա ընթացքում և ուր են դուրս գալիս, որտեղից են գնում Ադրբեջանի զորքերը: Դեռ այն ժամանակ, երբ փաստաթուղթը չէր հրապարակվել, չէր արտահոսել, մենք երկու գրավոր առաջարկ ենք ներկայացրել դրա բովանդակության վերաբերյալ՝ գերիների ամբողջական վերադարձի վերաբերյալ, և երկրորդը՝ տվել ենք կոորդինատներ, թե Ադրբեջանի զորքերը որ կոորդինատներից անդին պետք է լինեն: Այդ պահից սկսած ոչ մի արձագանք չենք ստացել: Այսինքն՝ այդ պահից սկսած որևէ նոր բան տեղի չի ունեցել»,-ասաց Փաշինյանն ու հավելեց, որ այդ փաստաթղթի հետ կապված որևէ այլ բան տեղի չի ունեցել:
Նա շեշտեց, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները պետք է դուրս գան Հայաստանի տարածքից անդին, այլ տարբերակ չկա, չի քննարկվում և չի կարող քննարկվել:
Փաշինյանը նաև նշեց՝ չգիտի, թե ում հետ է համաձայնեցված Ադրբեջանի այդ ծրագիրը: Վարչապետի պաշտոնակատարը ենթադրում է, որ Ադրբեջանը միայնակ չէր հանդգնի այսպիսի գործողություն իրականացնել: «Ես կարծում եմ, որ այնուամենայնիվ, ոմանց հետ նախապես համաձայնեցվել է այս ծրագիրը, բայց քանի որ կոնկրետություն չկա, մենք այդ ուղղություններով պետք է աշխատենք: Եվ անհրաժեշտության դեպքում, երբ ունենանք հիմնավոր տեղեկություն, որ ինչ-որ միջազգային սուբյեկտների հետ այդ ծրագիրը համաձայնեցված է, պետք է նաև մեր ժողովրդին բաց, հրապարակային ասենք: Եվ գուցե պետք է մեր ժողովրդին բաց հրապարակային ասենք վերջին 3,4,5, գուցե 10  տարվա իրադարձությունների մասին: Աղմուկի մեջ շատ կարևոր է հասկանալ, թե ինչ է տեղի ունեցել Ղարաբաղի հարցի շուրջ վերջին 15 տարվա ընթացքում»,-ասաց Փաշինյանը:
Այս փուլում Հայաստանը շարունակում է աշխատել ՀԱՊԿ գործընկերների հետ, առաջիկայում սպասվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատարի այցը ՌԴ: «Եվ մենք կարծում եմ, որ որոշ հարցերի պատասխան պետք է ստանանք և շարունակենք խորացնել մեր համագործակցությունը՝ ՀԱՊԿ մեր գործընկերների և անվտանգային թիվ մեկ դաշնակից ՌԴ-ի հետ»,-ասաց նա:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, ավելի վաղ՝ մայիսի 20-ին, անդրադառնալով նոր փաստաթղթի ստորագրման մասին խոսակցություններին, նշել էր, որ այն լուծումները, որոնք այս պահին միջազգային գործընկերների հետ ձեռք են բերված, նախնական համաձայնությունները 100 տոկոսով համապատասխանում են Հայաստանի շահերին, ոչ թե 99,9 տոկոսով, այլ 100 տոկոսով։ «Եվ, այո, եթե Ադրբեջանն այդ պայմանավորվածություններն իրագործի և այն պայմաններում, ինչ խոսել ենք, այո, ես այդ թուղթը ստորագրելու եմ, որովհետև դա 100 տոկոսով համապատասխանում է Հայաստանի ազգային շահերին։ Ես այդ թուղթը պարզապես չեմ հրապարակի, որովհետև կոռեկտ չէ, աշխատանքային թուղթ է, բանակցություններ են ընթանում, առաջարկներ կան և այլն»,- հավելել էր նա:

Azerbaijan is not alone, it would never dare to carry out such operation on its own  - Pashinyan
YEREVAN, MAY 26, ARMENPRESS. Armenia has presented two proposals over the working document on demarcation, but has received no response, ARMENPRESS reports caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan said during parliament-Cabinet Q&A session, referring to the question of an opposition MP if he plans to sign that document.
‘’I have announced that there is no option where we sign a document without the withdrawal of (Azerbaijani) forces. We have offered to options, either Azerbaijan withdraws forces after which the signing of the document takes place, or  it’s clearly mentioned in the document that must be signed the terms of the withdrawal of the Azerbaijani forces. Back then, when the document had not been leaked, we presented to written proposals over it, one of which was about the full return of the hostages and the second was the geographic coordinates that Azerbaijanis should abandon. Since then nothing new has happened’’, Pashinyan said, emphasizing that the armed groups of the Azerbaijani army must leave the territory of Armenia, there is no alternative to that and it’s not an issue for discussions.
Pashinyan also noted that he does not know who Azerbaijan coordinates its operations with. Nikol Pashinyan thinks that Azerbaijan would never dare to carry out such an operation on its own. ‘’I think that Azerbaijan coordinated its activities in advance with some payers, but we don’t know anything for sure and have to work in that direction. And in case of necessity, when we have reliable information that this plan has been coordinated with some international entities, we will openly and publicly tell it to our people. And maybe we should publicly and openly tell our people what kind of developments took place during the last 3-5 maybe 10 years. It’s very important to understand what happened over Karabakh issue during the last 15 years’’, Pashinyan said.
The caretaker PM said that in this stage Armenia continues working with its CSTO partners and in the near future defense minister Vagharshak Harutyunyan will pay a visit to Russia. ‘’And we think that we will receive the answers to some questions and continue deepen our cooperation with our CSTO partners and our first security ally Russian Federation’’, he said.