Շահան Գանտահարյանը մեկնաբանել է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու վերաբերյալ Բայրամովի հայտարարությունը
Շահան Գանտահարյանը մեկնաբանել է Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր
կնքելու վերաբերյալ Բայրամովի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու հնարավորության վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Շահան Գանտահարյանը կարծիք է հայտնել, որ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությունը, թե Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքումը պայմանավորված է «ինքնիշխանության եւ սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքով» սերտորեն կապված է այն  շտապողականությանը, որը ցուցաբերում է Բաքուն՝ Հայաստանի Հանրապետության հետ սահմանազատման եւ սահմանագծման գործողություններ սկսելով։
«Պարզ է, որ տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների փոխճանաչմամբ Ադրբեջանը կլուծի նաեւ իր պատկերացմամբ Արցախի խնդիրը։ Բաքվի այս մարտավարության նախաբանային հայտարարությունը արել էր Ադրբեջանի նախագահը՝ ասելով որ «Արցախի հարցը անցյալում է»։ Բայրամովի հայտարարությունն առաջադրում է իրավականացնել պատերազմի հետեւանքը»,- ասել է Գանտահարյանը։
Նրա գնահատմամբ՝ հայտարարության երկրորդ բաժինը եւս ունի որոշ պայմանականություն։  «Դա արվել է Վիեննայում՝ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի հատուկ նիստում։ Ըստ նրա՝ Բաքուն պատրաստ է ակտիվ համագործակցել ԵԱՀԿ-ի համապատասխան գործադիր կառույցների հետ. նա հատուկ ընդգծել է տնտեսական եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, ինչը նոյեմբեր 9-ի հայտարարության 9-րդ կետն է։ Ստացվում է, որ Բաքուն առանց Արցախի հակամարտության կարգավորման առաջադրում է կնքել պայմանագիր տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման եւ առանց հայտարարության 8-րդ կետը՝ ռազմագերիների վերադարձը իրականացնելու, անցնել 9-րդ կետին՝ ապաշրջափակման գործողություններին»,- ասել է նա։

Шаан Гантаарян прокомментировал заявление Байрамова о заключении мирного договора с Арменией
Главный редактор ливанской газеты “Аздак” Шаан Гантаарян обратился к заявлению министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова о возможности заключения с Арменией мирного соглашения. В беседе с Арменпресс Шаан Гантаарян выразил мнение, что заявление министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова о том, что подписание мирного договора с Арменией обусловлено “взаимным признанием суверенитета и нерушимости границ”, тесно связано с поспешностью Баку в вопросах делимитации и демаркации границ с Республикой Армения.
Очевидно, что, признавая территориальную целостность и границы, Азербайджан в своем представлении решит и арцахскую проблему. С преамбулой этой тактики Баку выступил президент Азербайджана, заявив, что “арцахский вопрос в прошлом”. А Байрамов предлагает легализовать последствия войны”, - сказал Шаан Гантаарян.
По его словам, вторая часть заявления Байрамова также имеет некоторую условность. “Это было сделано в Вене на внеочередном заседании Постоянного совета ОБСЕ”. По его словам, Баку готов активно сотрудничать с соответствующими исполнительными структурами ОБСЕ. Он особо выделил разблокировку хозяйственных и транспортных коммуникаций, что является девятым пунктом заявления от 9 ноября. “Получается, что Баку предлагает подписать соглашение о взаимном признании территориальной целостности без урегулирования нагорно-карабахского конфликта и без пункта 8 заявления, касающегося возвращения пленных”, - заключил Шаан Гантаарян.