Նախատեսվում է նորացված շարժակազմերով երկաթուղային տրասնպորտի գործարկում ՀՀ գործող երկաթգծի ամբողջ հասանելիությամբ
Նախատեսվում է նորացված շարժակազմերով երկաթուղային տրասնպորտի գործարկում
ՀՀ գործող երկաթգծի ամբողջ հասանելիությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանի գլխավորությամբ աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացվել Շիրակի մարզպետարանում՝ 2018-2020թթ․ մարզում իրականացված ծրագրերը և առաջիկա անելիքները քննարկելու նպատակով։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Խորհդակցությանը մասնակցել են Շիրակի մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանը, ՏԿԵ նախարարության ենթակա կառույցների ղեկավարներ, մարզպետարանի ոլորտային պատասխանատուներ, համայնքների ղեկավարներ, պաշտոնատար այլ անձինք։
ՏԿԵ նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանն իր խոսքում անդրադարձել է տարածքային զարգացման քաղաքականությանը՝ ընդգծելով որ դրա առանցքում եղել է ապակենտրոն կառավարումը, որի հաջողության մասին կարող են վկայել մարզի տարբեր համայնքներում կատարված աշխատանքների ցուցանիշները։
Նախարարի պաշտոնակատարը ներկաների ուշադրությունն է հրավիրել վերջին 3 տարվա ընթացքում մի շարք ոլորտային ձեռքբերումների ուղղությամբ։
Սուրեն Պապիկյանի խոսքով ներկայումս մեկնարկել և ընթանում է Գյումրի քաղաքի և Շիրակի մարզի 12 բնակավայրերի ջրամատակարարման ամբողջական ցանցի վերականգնման՝ շուրջ 7,3 մլրդ․ արժողությամբ ծրագիրը։
Ենթակառուցվածքային ծրագրերից նախարարի պաշտոնակատար առանձնացրել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ հետ համագործակցության արդյունքում գրանցված վերջին հաջողությունները։ Ինչպես նշել է նախարարի պաշտոնակատարը, հունիսի վերջին Հայաստան կներմուծվեն 27 ուղևորատար վագոններ, տարվա ընթացքում նաև 3 նոր էլեկտրագնացքներ։ Վերջինները կհամալրեն գործող, Երևան–Գյումրի ուղղությունը սպասարկող շարժակազմը։ Ընդ որում նախատեսվում է նորացված շարժակազմերով երկաթուղային տրասնպորտի գործարկում ՀՀ գործող երկաթգծի ամբողջ հասանելիությամբ՝ այն է մինչև Երասխ, և մինչև Գյումրի։ Սուրեն Պապիկյանը շեշտել է, որ այս ուղղությամբ ներդրումները նախատեսված էին հաջորդող 15 տարիների համար, բայց դրանց դրա զգալի մասը հաջողվում է իրականացնել 2021-2024 թթ․ ընթացքում, ինչն էական ազդեցություն է ունենալու ոլորտում թե՛ սպասարկման և թե՛ գնագոյացման վրա։
Իր խոսքում նախարարի պաշտոնակատարն առանձնահատուկ կարևորել է մանկապարտեզների, նախակրթարանների, դպրոցաշինության, տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների տարբեր ուղղություններով կատարվող աշխատանքները։
Սուրեն Պապիկյանը մատնանշել է, որ Գյումրիում լուծվել է նախակրթարանների կենսական նշանակության խնդիրը, ինչի մասին խոսվել էր երեք տարի առաջ Գյումրիում Տարածքային զարգացման հիմնադրամի միջոցով կառուցված մանկապարտեզի բացմանը։
«Ես այն ժամանակ խոսք էի տվել, որ Գյումրի քաղաքում այլևս տնակային պայմաններում մանկապարտեզներ չեն լինի, և ի ուրախություն՝ նշեմ, որ վերջին մանկապարտեզի մրցույթային գործընթացն արդեն իսկ ավարտվել է, ստորագրված են համապատասխան պայմանագրերը և շինարարական աշխատանքների մեկնարկը օրերս կտրվի»,–ասել է Պապիկյանը։
Ճանապարհաշինության բնագավառում՝ 2018-20 թթ․ Շիրակի մարզում ընդհանուր առմամբ վերանորոգվել է 107, 8 կմ ճանապարհահատված, որը ներառում է հիմնանորոգման, միջին նորոգման, Կենսական նշանակության ճանապարհային ցանցի բարեկարգման և Տարածքային զարգացման հիմնադրամի կողմից իրականացվող ճանապարհաշինական ծրագրերը։
Նախարարի պաշտոնակատարը Շիրակի մարզի և, ընդհանրապես, հանրապեության համար կենսական որակեց Հյուսիս-հարավ ավտոճանապարհի շինարարությունը։ «Չնայած Հյուսիս-Հարավ ծրագրում առկա տարբեր խոչընդոտներին և արբիտրաժային գործընթացներին, ապահովել ենք ծրագրի շարունակականությունը․ չինացի գործընկերների հետ հաջողված բանակցությունների շնորհիվ շինարարական աշխատանքների մեկնարկն այս տարի արդեն իսկ տրվել է։ Այս պահի դրությամբ ակնկալում ենք ունենալ 46 կմ ճանապարհ, որը Թալինից մինչև Գյումրի մեզ կապահովի միակողմանի ասֆալտապատ ճանապարհով»,–ընդգծել է Սուրեն Պապիկյանը։
Խորհրդակցության ընթացքում մարզպետ Հովհաննես Հարությունյանն ու մարզպետարանի պատասխատուները ներկայացրել էն Շիրակի մարզում տարբեր ոլորտներում կատարված աշխատանքները։
«Երբ մենք վերլուծում ենք անցած երեք տարիներին իրականացված աշխատանքներն ու դրանց ծավալներն ենք հաշվարկում՝ հստակ երևում է, որ տարեցտարի ներդրումներն ու կապիտալ ծախսերը Շիրակի մարզում ավելացել են։ Մարզում 2021 թվականին քաղաքաշինության ոլորտում իրականացվելու են շուրջ 40 մլրդ 580 մլն դրամի կապիտալ ներդրումներ։ Աշխատանքներ կիրականացվեն թե բնակարանաշինության, թե կրթական ու առողջապահական օբյեկտների շինարարության, թե ճանապարհաշինության մասով։ Սա խոսում է այն մասին, որ ներդրումներն աճել են, կապիտալ ծախսերն ավելացել»,– նշել է Շիրակի մարզպետը
2018 թվականից մինչ օրս քաղաքաշինության ոլորտում իրականացված աշխատանքների վերաբերյալ զեկույցում նշվել է, որ ընթացքի մեջ է գյուղական բնակավայրերի անօթևանության խնդրի լուծման ծրագիրը, 2020 թվականի մեկնարկած թվով 26 ընտանիքների բնակարանների կառուցման աշխատանքներն ավարտին կհասցվի նոյեմբերին: Իրականացվել է շուրջ 310,1 մլն դրամ գումարի շինարարական աշխատանք: Մնացորդը կազմում է 153,3 մլն դրամ:
2021 թվականին Շիրակի մարզում նախատեսվում է իրականացնել փոքրաքանակ երեխաներով համալրված հանրակրթական դպրոցների մոդուլային շենքերի կառուցման աշխատանքներ Բերդաշեն, Կապս, Արեգնադեմ համայնքներում:Նախատեսվում է ևս մի քանի դպրոցի և մոդուլային մանկապարտեզների կառուցում։
Սուբվենցիոն ծրագրերի վերջին երեք տարիների ընթացքում տասնապատկվել են։ 2021-ին կիրականացվի 70 սուբվենցիոն ծրագիր։
Զեկույցների ավարտից հետո՝ ամփոփելով հանդիպման ընթացքում ներկայացված ցուցանիշները, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի պաշտոնակատար Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ հանդիպման գլխավոր նպատակն արված աշխատանքներն ամփոփելով առաջիկա անելիքները նախանշելն է․ «Ես վստահ եմ մեր հանդիպման ժամանակ այնպես չէ, որ ներկայացվեցին բոլոր իրականացված ծրագրերը, պետք է կարևորենք ցանկացած ծրագրի իրականացում, բոլոր ուղղություններով, ինձ համար կարևոր է տարածքների համաչափ զարգացումը»։

На всю железнодорожную сеть Армении выйдет транспорт с обновленным подвижным составом
В администрации Ширакской области для обсуждения программ, осуществленных в 2018-2020 гг., и предстоящих планов, прошло рабочее совещание под председательством и. о. министра территориального управления и инфраструктур Сурена Папикяна․ Об этом Арменпресс сообщили в Управлении по связям с общественностью Министерства территориального управления и инфраструктур.
В совещании приняли участие губернатор Ширака Ованнес Арутюнян, руководители структур, подведомственных Министерству территориального управления, отраслевые руководители областной администрации, руководители общин и другие официальные лица.
Исполняющий обязанности министра ТУ Сурен Папикян в своем выступлении коснулся политики территориального развития, подчеркнув, что в ее основе лежит децентрализованное управление, об успехе которого свидетельствуют показатели проделанной работы в различных общинах региона.
И. о. министра обратил внимание присутствующих на ряд отраслевых достижений за последние 3 года.
По словам Сурена Папикяна, идет восстановление полной водопроводной сети 12 населенных пунктов города Гюмри Ширакской области, стоимость программы - около 7,3 миллиарда.
Из инфраструктурных программ и. о. министра остановился на успехах, достигнутых в результате сотрудничества с ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога”. По словам и. о. министра, до конца июня в Армению будут ввезены 27 пассажирских вагонов, в течение года - 3 новых электропоезда. Они пополнят существующий подвижной состав, обслуживающий направление Ереван-Гюмри. Кроме того, предусматривается запуск железнодорожного транспорта с обновленным подвижным составом с полным выходом на всю существующую железную сеть Армении, то есть до Ерасха, до Гюмри. Сурен Папикян подчеркнул, что инвестиции в этом направлении рассчитаны на ближайшие 15 лет, но большую часть из них удастся реализовать в 2021-2024 годах, что окажет значительное влияние как на услуги, так и на цены в секторе.
В своем выступлении и. о. министра особо выделил работы, касающиеся детских садов, дошкольных учреждений, строительства школ, экономической и социальной инфраструктуры.
Сурен Папикян отметил, что в Гюмри решен жизненно важный вопрос с дошкольными учреждениями, который обсуждался при открытии детского сада, построенного в Гюмри три года назад на средства Фонду территориального развития.
“Я тогда пообещал, что в Гюмри больше не будет детских садов в домиках. Рад отметить, что тендер на строительство последнего детского сада уже завершился, соответствующие контракты подписаны, и скоро начнутся строительные работы”, - сказал Папикян.
В сфере дорожного строительства в 2018-2020 гг. в Ширакской области отремонтировано 107,8 км  дорог, включая капитальный ремонт, средний ремонт, улучшение жизненно важной дорожной сети и программы дорожного строительства, реализуемые Фондом территориального развития.
И. о. министра строительство автомобильной дороги Север-Юг охарактеризовал как жизненно важное для республики, для Ширакской области. «Несмотря на различные препятствия в арбитражных процессах программы Север-Юг, мы обеспечили непрерывность программы» Благодаря успешным переговорам с китайскими партнерами начало строительных работ уже дано в этом году. На данный момент мы рассчитываем иметь 46 км дороги, которая обеспечит нам одностороннюю асфальтированную дорогу от Талина до Гюмри”, - подчеркнул Сурен Папикян.
В ходе совещания губернатор области Ованнес Арутюнян и руководители областной администрации представили работы, проделанные в Ширакской области в различных сферах.
“Когда мы анализируем работу, проделанную за последние три года, и подсчитываем ее объемы, становится ясно, что инвестиции и капитальные затраты в Ширакской области с каждым годом увеличиваются. В 2021 году в области градостроительства будут осуществлены капитальные вложения в размере около 40 млрд 580 млн драмов. Будут вестись работы по жилищному строительству, строительству образовательных и медицинских учреждений, строительству дорог. Это говорит о том, что инвестиции увеличились, увеличились и капитальные вложения”, - сказал губернатор Ширака.
В отчете о проделанной в области работе в градостроительстве с 2018 года по настоящее время говорится, что программа по решению проблемы бездомности в сельской местности находится в стадии реализации, а начатое в 2020 году строительство квартир для 26 семей будет завершено в ноябре. Выполнены строительные работы на сумму около 310,1 млн драмов. Остаток составляет 153,3 млн драмов.
В 2021 году в Ширакской области в общинах Бердашен, Капс, Арегнадем планируется строительство модульных общеобразовательных школ для малого количества учеников, а также   нескольких модульных детских садов.
Программы субсидий за последние три года увеличились в десять раз. В 2021 году будет реализовано 70 субвенций.
После отчетов, обобщая показатели, представленные в ходе встречи, и. о. министра территориального управления и инфраструктур Республики Армения Сурен Папикян отметил, что основной целью встречи было обозначение предстоящих мероприятий путем подведения итогов проделанной работы. “Уверен, что во время нашей встречи были представлены все реализованные программы, и мы должны суметь реализовать все программы по всем направлениям, для меня важно сбалансированное развитие всех территорий”.