ՀՀ տնտեսությունն ակտիվացել է. Covid-ի տարածումից հետո առաջին անգամ 4 ամսվա կտրվածքով արձանագրվել է 2.6 տոկոս աճ
ՀՀ տնտեսությունն ակտիվացել է. Covid-ի տարածումից հետո առաջին անգամ 4 ամսվա
կտրվածքով արձանագրվել է 2.6 տոկոս աճ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2021-ի հունվար-ապրիլին 2.6 տոկոսով աճել է 2020-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 0.9 տոկոսով: Շինարարության ծավալն այս տարվա հունվար-ապրիլին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ աճել է 20.3 տոկոսով: Առևտրի շրջանառությունում աճը կազմել է 4.8 տոկոս, իսկ մատուցված ծառայությունների ծավալը (առանց առևտրի) նվազել է 2.9 տոկոսով:
2021 թվականի հունվար-ապրիլին սպառողական գների ինդեքսն աճել է 5.4 տոկոսով, արդյունաբերական արտադրանքի գների ինդեքսը՝ 8.1 տոկոսով: Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալն աճել է 3.1 տոկոսով:
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալներում այս տարվա հունվար-ապրիլին նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նկատվել է 7.2 տոկոս աճ (կազմելով՝ 2 170.3 մլն դոլար), ընդ որում՝ արտահանումն աճել է 16.7 տոկոսով (կազմելով՝ 818.7 մլն դոլար),  ներմուծումը՝ 2.2 տոկոսով (կազմելով՝ 1 351.6 մլն դոլար):
Դրամի փոխարժեքն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ 2021-ի հունվար-ապրիլին եղել է 524.50:
2021թ. ապրիլին նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ տնտեսական ակտիվությունն աճել է 23.2 տոկոսով, շինարարության ծավալն աճել է 87.7 տոկոսով, արտաքին առևտրաշրջանառությունը՝ 47.5 տոկոսով:
Կորոնավիրուսի տարածումից ի վեր ինչպես աշխարհում, այնպես էլ Հայաստանի տնտեսությունում գրանցվում էր անկում:

Armenia’s economy shows activeness as 2.6% growth registered in Jan.-April for the first time since COVID-19 spread
Armenia’s economy shows activeness as 2.6% growth registered in Jan.-April for the first time
since COVID-19 spread
YEREVAN, MAY 25, ARMENPRESS. Armenia’s economic activity index increased 2.6% in January-April 2021 compared to January-April 2020, according to the data released by the Statistical Committee.
Industrial production volume increased 0.9%. Construction volume increased 20.3% compared to January-April 2020. The growth in trade turnover comprised 4.8%, whereas the services volume (without trade) registered a 2.9% decline.
Consumer price index increased 5.4%, the industrial production price index – 8.1%. Electricity production volume increased 3.1%.
7.2% increase in external trade turnover volumes has been registered in January-April 2021: moreover, the export great by 16.7% (comprising 818.7 million USD) and the import by 2.2% ( comprising 1351.6 million USD).
In April 2021, compared to April 2021, the economic activity increased 23.2%, the construction volume – 87.7%, external trade turnover – 47.5%.