Անոմալ շոգեր են. փրկարարական ծառայությունը լիարժեք պատրաստ է արձագանքել հրդեհային դեպքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում այս օրերին գրանցվող անոմալ շոգերով պայմանավորված՝ մեծանում են հրդեհային անվտանգության հետ կապված ռիսկերը: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային  կառավարման ազգային կենտրոնի պետի տեղակալ Արսեն Սարոյանը նշեց, որ փրկարար ծառայության տնօրենի կողմից հանձնարարական է իջեցվել և որոշակի նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացվում:
«Բոլոր անհրաժեշտ տեխնիկան, սարքավորումները, գործիքները բերվել են պատրաստ վիճակի: Հրդեհային դեպքերին արձագանքելու առաջին իսկ ահազանգից դրանք կգործարկվեն: Այսինքն՝ փրկարար  ծառայությունը լիարժեք պատրաստ է արձագանքելուն»,-ասաց Արսեն Սարոյանը:
Օդի ջերմաստիճանի բարձր լինելու հանգամանքը պարարտ հող է հրդեհների համար: Դրանով պայմանավորված՝ խոտածածկ տարածքը չորանում է, և անզգույշ քայլը կարող է հանգեցնել հրդեհների:
«Օրինակ, գնում ենք անտառային ինչ-որ տարածք՝ հանգստանալու: Սկսած ծխախոտի մնացորդից, որը լավ չենք հանգցնում, վերջացրած կրակ վառելուց, որը կրկին չենք հանգցնում: Մեր անփույթ վերաբերմունքը կարող է դառնալ հրդեհի բռնկման պատճառ: Դրանից բացի, հրդեհների բռնկման գործում իրենց ազդեցությունն են թողնում նաև ապակե տարաները: Այդ իսկ պատճառով, հորդորում եմ մեր բնակիչներին բնության գիրկ գնալիս, բացօթյա հանգիստ կազմակերպելիս անպայման հետևել հրդեհային անվտանգության կանոններին»,- ասաց Արսեն Սարոյանը:
Մասնագետի՝ բնակչությանն ուղղղված հորդորները պատահական չեն: Վիճակագրությունը փաստում է, որ հրդեհների 90-ից ավելի տոկոսի պատճառը մարդկային գործոնն է: Դրանից բացի, վիճակագրությունը խոսում է այն մասին, որ հրդեհների մեծ մասը գրանցվում է  բուսածածկ տարածքներում: Հրդեհների ընդհանուր կառուցվածքում  38 տոկոսը բաժին է ընկնում բուսածածկ տարածքներին: Դրանց հաջորդում են աղբի, աբատարարերի հրդեհները՝ 13 տոկոս, առանձնատները՝ 12 տոկոս, բնակելի տներում, տրանսպորտային միջոցներում 10- ական տոկոս:
Ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ից մայիսի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ հանրապետությունում հրդեհների թիվը նվազել է: Նախորդ տարի նշված ժամանակահատվածում հրդեհի 1 931 դեպք է գրանցվել, այս տարի՝ 1 570: Արսեն Սարոյանը նշեց, սակայն, որ միայն այս տարվա ապրիլին, նախորդ տարվա ապրիլի համեմատ զգալի ավելացել է հրդեհների թիվը: Եթե նախորդ տարվա ապրիլին գրանցվել էր 200 դեպք, ապա այս տարվա նույն ամսին՝ 439:

Аномальная жара: спасательная служба полностью готова к реагированию на пожары
Из-за аномальной жары, наступившей в Армении, возрастают риски, связанные с опасностью возникновения пожаров. На пресс-конференции, состоявшейся в пресс-центре «Арменпресс», заместитель начальника Национального центра управления кризисами МЧС Республики Армения Арсен Сароян отметил, что руководитель Службы спасения уже дал поручение о проведении определенных подготовительных работ.
“Все необходимое оборудование, инструменты и механизмы приведены в готовность. Они будут задействованы при первой же пожарной тревоге. То есть служба спасения полностью готова к ответным действиям”, - сказал Арсен Сароян.
Высокая температура воздуха - благодатная почва для пожаров. Из-за этого пересыхают травяные участки, и любое неосторожное действие может привести к пожару.
“Например, когда мы выезжаем в лес на отдых. Все, начиная с окурков, которые мы плохо затушили, может привести к пожару, который мы не сможем потушить. Стеклянная тара, также может оказаться причиной возникновения пожара. Поэтому я призываю наших граждан при выезде на природу и организации отдыха на природе соблюдать все правила противопожарной безопасности”, - сказал Арсен Сароян.
Призыв специалиста к населению не случаен. Статистика показывает, что более 90% пожаров вызвано человеческим фактором. Кроме того, статистика показывает, что большинство пожаров происходит на территориях, покрытых растительностью. В общей структуре пожаров 38% приходятся на участки, покрытые растительностью. За ними следуют мусорные свалки и пожары в частных домах - 13%, в жилых домах - 12% и на пожары автомобилей - 10%.
В период с 1 января по 20 мая текущего года количество пожаров в республике уменьшилось по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В прошлом году за указанный период зарегистрирован 1 931 случай пожара, в этом году - 1 570. Однако Арсен Сароян отметил, что  в апреле этого года по сравнению с апрелем прошлого года значительно увеличилось количество пожаров. Если в апреле прошлого года было зарегистрировано 200 случаев, то в том же месяце этого года - 439.