Իլոն Մասքն իջել է երրորդ հորիզոնական Bloomberg-ի վարկածով ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ձեռնարկիչ Իլոն Մասքն իջել Է երրորդ հորիզոնական Bloomberg գործակալության վարկածով աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում: Մասքի կարողությունը նվազել Է նրա գլխավորած Tesla ընկերության արժեքի նվազման ֆոնին, տեղեկացնում Է «Արենպրես»-ը:
Bloomberg-ի գնահատումներով, որը կազմում Է աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշը, Մասքի կարողությունը մայիսի 17-ի երեկոյան նվազել Է մինչեւ 160,6 միլիարդ դոլար: Այսպիսով, վարականիշի երկրորդ հորիզոնականի համար պայքարում նրանից առաջ Է անցել Ֆրանսիայի LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն Բեռնար Առնոն՝ 161,2 միլիարդ դոլար կարողությամբ:
Ցուցակում առաջին հորիզոնականը 190 միլիարդ դոլարով վստահորեն պահպանում Է Amazon կորպորացիայի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսը: Գործակալությունն ընդգծում Է, որ Մասքի կարողությունը նվազում Է Tesla Էլեկտրամոբիլներ արտադրողի բաժնետոմսերի արժեքի անկման ֆոնին: Bloomberg-ի գնահատումներով՝ վերջին երկու ամսում ընկերության կապիտալացումը նվազել Է գրեթե 20 տոկոսով կիսահաղորդիչների պակասի, ինչպես նաեւ վառելիքով աշխատող ավտոմոբիլներ արտադրողների կողմից մեծ մրցակցության պատճառով:
Մասքն առաջին անգամ Բլումբերգի վարակծով միլիարդատերերի վարկանիշում առաջին հորիզոնական Է բարձրացել ընթացիկ տարվա հունվարին այն բանի ֆոնին, որ Tesla-ի բաժնետոմսերը մեկ տարում աճել Էին ավելի քան 750 տոկոսով: Այն ժամանակ ձեռնարկչի կարողությունը գնահատվում Էր 184 միլիարդ դոլար, իսկ ավելի ուշ այն աճել Է մինչեւ 190 միլարդ դոլար: Փետրվարի վերջին նա իջել Է վարկանիշի երկրորդ հորիզոնական՝ զիջելով Բեզոսին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Илон Маск опустился на третью строчку в списке богатейших людей по версии Bloomberg
Предприниматель Илон Маск опустился на третью строчку в списке богатейших людей мира по версии агентства Bloomberg. Состояние Маска упало на фоне снижения стоимости возглавляемой им компании Tesla, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По оценкам Bloomberg, которое составляет рейтинг богатейших людей мира, состояние Маска к вечеру понедельника снизилось до $160,6 млрд. Таким образом в борьбе за вторую строчку рейтинга его обошел генеральный директор французской группы компаний LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy) Бернар Арно с состоянием $161,2 млрд. Первую позицию в списке уверенно удерживает с $190 млрд глава корпорации Amazon Джефф Безос.
Агентство подчеркивает, что состояние Маска снижается на фоне падения стоимости акций производителя электромобилей Tesla. По оценкам Bloomberg, за последние два месяца капитализация компании упала почти на 20% в связи с нехваткой запасов полупроводников, а также из-за высокой конкуренции со стороны производителей автомобилей, работающих на горючем.
Маск впервые поднялся на первую строчку в рейтинге миллиардеров по версии Блумберг в январе текущего года на фоне того, что акции Tesla за год выросли более чем на 750%. Тогда состояние предпринимателя оценивалось в $184 млрд, а позднее оно выросло до $190 млрд. В конце февраля он опустился на вторую строчку рейтинга, уступив Безосу.