ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը Ալիևի հետ զրույցում սահմանին ռազմական տեղաշարժերը անպատասխանատու և սադրիչ քայլ է անվանել
ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը Ալիևի հետ զրույցում սահմանին ռազմական
տեղաշարժերը անպատասխանատու և սադրիչ քայլ է անվանել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը առանձին հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Սպիտակ տունը:
Հեռախոսազրույցների ընթացքում Սալիվանը վերահաստատել է ԱՄՆ հանձնառությունը՝ Հարավային Կովկասում հաստատելու խաղաղություն, անվտանգություն ու բարօրություն:
«Նա մտահոգություն է հայտնել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին լարվածության դեպքի առիթվ և շեշտել, որ ռազմական տեղաշարժերը չդեմարկացված սահմանների մոտ անպատասխանատու և սադրիչ քայլեր են: Նա ողջունել է երկու կողմերի միջև շարունակվող շփումները և երկու առաջնորդների հանձնառությունը՝ խնդիրը կարգավորելու խաղաղ ճանապարհով»,- ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:
ԱՄՆ նախագահի խորհրդականը անհրաժեշտ է համարել երկու երկրների կողմից միջազգային սահմանների դեմարկացիայի վերաբերյալ պաշտոնական քննարկում իրականացնելը: Նա ևս մեկ անգամ վերահաստատել է ԱՄՆ հանձնառությունը՝ հասնելու տարածաշրջանային հաշտեցման ինչպես երկկողմ հարաբերությունների միջոցով, այնպես էլ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր:

Советник президента США назвал военные передвижения Азербайджана на границе безответственным и провокационным шагом
Советник президента США назвал военные передвижения Азербайджана на границе
безответственным и провокационным шагом
ЕРЕВАН, 18 МАЯ, АРМЕНПРЕСС. Советник президента США по национальной безопасности Джейк Салливан провел отдельные телефонные разговоры с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Белый дом.
В ходе телефонных разговоров Салливан подтвердил приверженность США делу установления мира, безопасности и процветания на Южном Кавказе.
«Он выразил обеспокоенность по поводу недавней напряженности в отношениях между Арменией и Азербайджаном, подчеркнув, что передвижение военных вблизи неуточненных границ является безответственным и провокационным шагом. Он приветствовал продолжающиеся контакты между двумя сторонами и приверженность двух лидеров мирному урегулированию конфликта», - говорится в заявлении Белого дома.
Советник президента США посчитал необходимым, чтобы две страны провели официальное обсуждение вопроса о демаркации международных границ. Он подтвердил приверженность США достижению регионального примирения как на основе двусторонних отношений, так и в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ.