ՀՀ ՊՆ-ն ռազմական կցորդներին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում մայիսի 17-ին հանդիպում է անցկացվել Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված ռազմական կցորդների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանը ներկայացրել է  մայիսի 12-ից սահմանների ճշգրտման պատրվակով ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանամերձ որոշ տարածքների հանդեպ իրականացված ոտնձգություններից հետո ստեղծված իրադրությունն ու դրա զարգացման ընթացքը:
Ըստ աղբյուրի՝ նշվել է, որ չնայած այն հանգամանքին, որ, ըստ ձեռք բերված պայմանավորվածության, ադրբեջանական զինվորականների մի քանի խմբեր նախորդ օրերին և այսօր վերադարձել են իրենց ելման դիրքեր, փաստացի խնդիրը դեռևս հանգուցալուծված չէ և Հայաստանի Հանրապետության տարածքում շարունակում են գտնվել ադրբեջանական զինվորականներ:
Նշվել է նաև, որ Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն բացարձակ անընդունելի է, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։

Аккредитованными в Армении военными атташе представлена ситуация на армяно- азербайджанской границе
В административном комплексе министерства обороны Армении 17 мая состоялась встреча с аккредитованными в Республики Армения военными атташе.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, начальник главного управления оборонной политики и международного сотрудничества министерства обороны Армении Левон Айвазян представил ситуацию, сложившуюся после вторжения 12 мая вооруженных сил Азербайджана в приграничные районы Сюникской и Гегаркуникской областей Республики Армения под предлогом уточнения границ, а также развитие ситуации.
Было отмечено, что несмотря на то, что согласно достигнутой договоренности несколько групп азербайджанских военнослужащих вернулись на исходные позиции в предыдущие дни, фактически проблема до сих пор не решена, и азербайджанские военнослужащие все еще находятся на территории Республики Армения.
Также было отмечено, что любое посягательство на суверенные территории Республики Армения абсолютно недопустимо, и азербайджанская сторона обязана без предварительных условий вернуться на свои исходные позиции.