Ադրբեջանցի զինվորականները շարունակում են գտնվել ՀՀ տարածքում, բանակցությունները կշարունակվեն. ՊՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի 12-ին և 13-ին, «սահմանների ճշգրտման» պատրվակով ադրբեջանական ԶՈւ կողմից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածների հանդեպ իրականացված ոտնձգություններից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 15-ի առավոտյան դրությամբ, դեռևս չի հանգուցալուծվել: Չնայած հանգամանքին, որ հայկական ստորաբաժանումների ձեռնարկած գործողությունների արդյունքում ադրբեջանական զինվորականները ստիպված են եղել հեռանալ որոշ հատվածներից, նրանց մի մասը այս պահին շարունակում է գտնվել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերը կարևորում են իրադրության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը, այդուհանդերձ, ևս մեկ անգամ հայտարարում, որ ոտնձգությունները Հայաստանի ինքնիշխան տարածքների հանդեպ բացարձակ անընդունելի են, և ադրբեջանական կողմը պարտավոր է առանց նախապայմանների վերադառնալ իր ելման դիրքեր։
«Հարկ ենք համարում նշել, որ բոլոր երեք ուղղություններում, որտեղ ադրբեջանական զինուժը փորձել է դիրքային առաջխաղացում ապահովել, թե՛ ամբողջ տարածքը, թե՛ իրենք՝ զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման ուղիները գտնվում են հայկական զինված ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։
Ակնկալվում է, որ խնդրի խաղաղ հանգուցալուծման նպատակով դեռևս մայիսի 12-ից սկսված բանակցությունները կշարունակվեն այսօր:
Հաշվի առնելով ստեղծված իրադրության շուրջ համացանցում և տարբեր լրատվամիջոցներում տարածվող ապատեղեկատվության մեծ ծավալը, ևս մեկ անգամ կոչ ենք անում ձեռնպահ մնալ չստուգված, առավել ևս կեղծ տեղեկություններ տարածելուց: Պաշտպանության նախարարությունը, օրվա ընթացքում, պարբերաբար հանդես կգա իրադրության վերաբերյալ համապատասխան պարզաբանումներով»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

YEREVAN, MAY 15, ARMENPRESS. The Armenian Ministry of Defense reported that as of Saturday morning the Azeri military hasn’t fully withdrawn from Armenian territory after breaching into the provinces of Syunik and Gegharkunik on May 12 and 13.
“Despite the fact that as a result of the actions taken by Armenian military units the Azeri troops were forced to pull back from some areas, a part of them are still located in territory of the Republic of Armenia,” the Ministry of Defense said.
“The Armed Forces of the Republic of Armenia attach importance to the need of resolving the situation peacefully, but at the same time announce that infringements against the sovereign territories of Armenia are totally unacceptable and the Azerbaijani side must pull back to its original positions without pre-conditions,” it said, adding that the Armenian army has full control over the lines of communication and “the entire terrain where the Azeri military tried to advance, as well as the Azeri troops themselves.”
“It is expected that the negotiations which started on May 12 for the peaceful resolution of the issue would continue today,” the defense ministry said, warning against online disinformation over the matter and urging to follow official news only.