Բայդենը կարծում է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ պետք է դառնար իր ավագ որդի Բոն
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի վարչակազմի ղեկավար Ջո Բայդենը կարծում Է, որ ԱՄՆ-ի նախագահ պետք Է դառնար իր ավագ որդի Բոն, որը մահացել Է 2015 թվականի մայիսին: Մայիսի 13-ին այս խոստովանությամբ Սպիտակ տան ղեկավարը հանդես Է եկել MSNBC հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բոյի մասին հարցը նախագահին տրվել Է զրույցի ամենավերջում, որը նվիրված Էր հիմնականում երկրում նոր կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարին: «Դուք միշտ ինձ անակնկալի եք բերում Բոյի (մասին հարցերով), Աստված օրհնի նրան: Նա պետք Է նստած լիներ այս աթոռին»,- հայտարարել Է Ջո Բայդենը:
Բո Բայդենը մահացել Է ուղեղի քաղցկեղից, երբ 46 տարեկան Էր: Մահվանից սոսկ ոչ շատ առաջ Է նա թողել Դելավերի նահանգի գլխավոր դատախազի պաշտոնը: Ջո Բայդենի առաջին կինը եւ 13 ամսական դուստրը 1972 թվականին զոհվել են ավտովթարի ժամանակ: Բոն մահացել Է այն ժամնակ, երբ Ջո Բայդենը քննարկում Էր 2016 թվականին ԱՄՆ-ի նախագահական ընտրություններին մասնակցելու հնարավորությունը:
Ջո Բայդենն այն ժամանակ հաշվի Է առել նաեւ իր ընտանիքի անդամների պատրաստ լինելը երկարատեւ եւ ուժասպառ անող քարոզարշավին, որոնք, ինչպես եւ նա ինքը, վշտի մեջ Էին մերձավորի կորստի պատճառով: Ինչպես ի վերջո այն ժամանակ հայտարարել Է Ջո Բայդենը, նա որոշել Է չմիանալ մրցարշավին, չնայած այն բանին, որ Բոն մահվանից ոչ շատ առաջ, ամերիկյան մամուլի տվյալներով, հորը համոզել Է մասնակցել ընտրություններին: 2008 – 2009 թվականներին Բո Բայդենը Դելավերի Ազգային գվադրիայի՝ իր ստորաբաժանման կազմով մասնակցել Է Իրաքում ԱՄՆ-ի ռազմական գործողությանը:
Եղել Է զինվորական իրավաբան, ուներ մայորի կոչում: Իրաքում ծառայել Է ԱՄՆ-ի ներկայիս պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինի հրամանատարության ներքո, որն այն ժամանակ գտնվում Էր իսկական զինվորական ծառայության մեջ՝ գեներալի աստիճանով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Байден считает, что президентом США должен был стать его старший сын Бо
Глава американской администрации Джо Байден считает, что президентом США должен был стать его старший сын Бо, умерший в мае 2015 года. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс, с таким признанием глава Белого дома выступил в среду в интервью телеканалу MSNBC.
Вопрос о Бо был задан президенту в самом конце беседы, которая была посвящена в основном борьбе с распространением нового коронавируса в стране. "Вы меня всегда застаете врасплох с [вопросами о] Бо, благослови его Господь. Он должен был бы сидеть в этом кресле", - заявил Джо Байден.
Бо Байден умер от рака мозга, когда ему было 46 лет. Лишь незадолго до смерти он оставил должность генерального прокурора штата Делавэр. Первая жена и 13-месячная дочь Джо Байдена погибли в автокатастрофе в 1972 году.
Бо умер в то время, когда Джо Байден рассматривал возможность участия в американских президентских выборах 2016 года. Джо Байден учитывал тогда в том числе готовность членов своей семьи, которые, как и он сам, скорбели из-за утраты близкого, к долгой и изнурительной агитационной кампании. Как объявил в итоге в ту пору Джо Байден, он решил не включаться в гонку, несмотря на то, что Бо незадолго до смерти, по данным американской печати, уговаривал отца принять участие в выборах.
В 2008-2009 годах Бо Байден в составе своего подразделения Национальной гвардии Делавэра принимал участие в военной операции США в Ираке. Был военным юристом, имел звание майора. Служил в Ираке под командованием нынешнего министра обороны США Ллойда Остина, который тогда находился на действительной военной службе в генеральском чине.