Լիտվայի ԱԳ նախարարը վստահեցրել է՝ ԵՄ-ն գործուն քայլեր կձեռնարկի Սյունիքում Ադրբեջանի գործողությունների կապակցությամբ
Լիտվայի ԱԳ նախարարը վստահեցրել է՝ ԵՄ-ն գործուն քայլեր կձեռնարկի Սյունիքում
Ադրբեջանի գործողությունների կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լիտվայի արտաքին գործերի նախարար Գաբրիելիուս Լանդսբերգիսի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արարատ Միրզոյանն այս մասին գրառում է արել «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում:
«Երկկողմ հարաբերությունների քննարկումից զատ նախարարին եմ տեղեկացրել նախօրեին Ադրբեջանի կողմից կատարած սահմանային ոտնձգության մասին, ինչին ի պատասխան՝ Լանդսբերգիսը խորը անհանգստություն է հայտնել ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ և վստահեցրել, որ Եվրամիությունը գործուն քայլեր կձեռնարկի այս կապակցությամբ»,- գրել է Միրզոյանը։
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը մայիսի 11-ից պաշտոնական այցով Լիտվայում է: Մայիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Լիտվայի Սեյմասի նախագահ Վիկտորյա Չմիլիտե-Նիլսենի , մայիսի 12-ին՝ Լիտվայի նախագահ Գիտանաս Նաուսեդայի և վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի հետ:

YEREVAN, MAY 13, ARMENPRESS. Speaker of Parliament of Armenia Ararat Mirzoyan met with Lithuania's Foreign Minister Gabrielius Landsbergis during his official visit to Lithuania.
“In addition to the discussion of bilateral relations, I have informed the minister about yesterday’s border encroachment carried out by Azerbaijan, and in response Mr. Landsbergis expressed his deep concerns over the border situation and assured that the European Union will take practical steps on this matter”, Mirzoyan said on Facebook.
On May 12 in the morning the Azerbaijani armed forces crossed Armenia’s state border in the territory of Sev Lake in Syunik province and advanced up to 3,5 kilometers, trying to surround the Lake. Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan said this action is intolerable for Armenia, as it is an encroachment against the sovereign territory of Armenia.