Խաղաղ բանակցություններն ու երկխոսությունն այլընտրանք չունեն. Վրաստանի վարչապետը՝ ԼՂ հարցի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը վստահ է, որ Ղարաբաղի հարցում խաղաղ բանակցություններն ու երկխոսությունն այլընտրանք չունեն, և պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանային երկխոսությանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին՝ Երևանում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ համատեղ ճեպազրույցում:
Նա շեշտեց, որ Հայաստանին և Վրաստանին կապում են պատմական ու բարեկամական հարաբերությունները՝ համոզմունք հայտնելով, որ ապագա համագործակցությունը ևս այս ոգով կշարունակվի: «Վրաստանը և Հայաստանն աչքի են ընկնում իրենց պատմությամբ, ինքնօրինակ մշակույթով և հետաքրքիր ավանդույթներով: Այս արժեքների վրա պետք է կառուցվի մեր երկրների ապագան, որն ամրապնդվելու է հզոր պետական ինստիտուտների, ժողովրդավարության, թափանցիկ կառավարման, տնտեսական առաջընթացի և նորարարության միջոցով»,-ասաց Վրաստանի վարչապետը:
Ղարիբաշվիլին նկատեց, որ այս ամենը ձեռք է բերվում միայն խաղաղության ու տարածաշրջանային կայունության պայմաններում: «Մի կողմից կորոնավիրուսի համավարակը, մյուս կողմից Ղարաբաղում պատերազմը, իհարկե նշանակալի դժվարությունների առջև են կանգնեցնել ողջ տարածաշրջանը: Կարծում եմ, որ խաղաղ բանակցություններն ու երկխոսությունն այլընտրանք չունեն»,-ասաց նա:
Ղարիբաշվիլին վստահեցրեց, որ Վրաստանը միշտ եղել է Հարավային Կովկասում խաղաղ համագործակցության և համագոյակցության կողմնակից, և այդ կուրսը կշարունակվի հետագայում: «Մենք պատրաստ ենք նպաստել տարածաշրջանային երկխոսություն վարելուն և զարգացնել տնտեսությունը, առևտուրը, այլ հումանիտար հարցեր: Հենց կայունության, խաղաղության, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման նպատակով է վրաց ժողովուրդն ընտրել եվրոպական և եվրատլանտյան ուղին»,-ասաց Վրաստանի վարչապետը:
Նա տեղեկացրեց, որ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկել են համագործակցության բոլոր ուղղությունները: Կողմերն ընդգծել են, որ պետք է ունենան ինտենսիվ քաղաքական երկխոսություն, զարգացնեն առևտրատնտեսական հարաբերությունները, նոր նախագծեր քննարկեն, համագործակցեն այնպիսի ուղղություններում, ինչպիսին են տրանսպորտը, էկոնոմիկան, նորարարությունները, մշակույթը: «Եվ չնայած, արդեն առկա ինտենսիվ հարաբերություններին, դեռ ունենք զարգացման հնարավորություն»,-նշեց նա:

Нет альтернативы мирным переговорам и диалогу: премьер Грузии о Карабахе
Грузия убеждена, что мирным переговорам и диалогу по Карабахскому вопросу нет альтернативы, и готова способствовать региональному диалогу. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили на совместном брифинге с исполняющим обязанности премьер-министра Армении Николом Пашиняном в Ереване.
Он подчеркнул, что Армению и Грузию связывают исторические и дружеские отношения, а также выразил уверенность, что и в дальнейшем сотрудничество будет продолжаться в этом духе. «Грузия и Армения выделяются своей историей, самобытной культурой и интересными традициями. Будущее наших стран должно быть построено на этих ценностях, которые будут укрепляться за счет сильных государственных институтов, демократии, прозрачного управления, экономического прогресса и инноваций», - сказал премьер-министр Грузии.
Гарибашвили отметил, что всего этого можно добиться только в условиях мира и региональной стабильности. «С одной стороны, эпидемия коронавируса, с другой - война в Карабахе, безусловно, вызвали значительные трудности для всего региона. Я думаю, что альтернативы мирным переговорам и диалогу нет», - сказал он.
Гарибашвили заверил, что Грузия всегда выступала за мирное сосуществование и сотрудничество на Южном Кавказе, и этот курс сохранится и в будущем. «Мы готовы способствовать региональному диалогу, развивать экономику, торговлю и другие гуманитарные вопросы. Именно ради стабильности, мира и укрепления демократических ценностей грузинский народ выбрал европейский и евроатлантический путь», - сказал премьер-министр Грузии.
Он сообщил, что на встрече с Николом Пашиняном были обсуждены все направления сотрудничества. Стороны подчеркнули, что необходимо вести интенсивный политический диалог, развивать торгово-экономические отношения, обсуждать новые проекты, сотрудничать в таких сферах, как транспорт, экономика, инновации и культура. «И несмотря на и без того интенсивные отношения, у нас все еще есть возможности для развития», - сказал он.