ՄԻՊ-ը հորդորում է Հայաստանի սահմանների վիճակի հետ կապված չտարածել խուճապ առաջացնող լուրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո է վաղ առավոտից Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզում սահմանների հետ կապված իրավիճակը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից:
«Պաշտպանը հատուկ արձանագրում է, որ սահմանների հետ կապված հարցերը հասկանալիորեն ունեն հանրային մեծ հետաքրքրություն և զգայունություն, իսկ հանրությունն էլ ունի իրավիճակի մասին ժամանակին ամբողջական, հստակ ու հավաստի տեղեկություններ ստանալու իրավունք։
Ուստի, իրավասու մարմինները պետք է ներդնեն բոլոր ջանքերը տեղեկատվական դաշտում պաշտոնական ինֆորմացիան հնարավորինս լայն տարածելու ուղղությամբ՝ դրանով իսկ բացառելով ապատեղեկատվության տարածումը:
Նշվածի հետ միասին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է նաև ՀՀ սահմանների հետ կապված խուճապ և լարվածություն առաջացնող ապատեղեկատվություն: Պաշտպանը հորդորում է լրատվամիջոցներին ու սոցիալական ցանցերի օգտատերերին ձեռնպահ մնալ նման տեղեկությունների տարածումից:
Ինչպես Պաշտպանն անձամբ, այնպես էլ աշխատակազմը կապի մեջ են համայնքային ու պետական իրավասու մարմինների հետ, և Մարդու իրավունքների պաշտպանի իրավասության սահմաններում նույնպես ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր»:

Armenian Ombudsman urges not to spread panic-creating reports over border situation
YEREVAN, MAY 12, ARMENPRESS. The situation over the Armenian borders in Syunik province is under the spotlight of the Human Rights Defender, the Ombudsman’s Office said in a statement.
“The Ombudsman notes that the issues relating to borders understandably have a high public interest and sensitivity, and the public in its turn has a right to get complete, clear and reliable information about the situation on time.
Therefore, the competent authorities should make all efforts to spread as broadly as possible the official information in the media field, thus by ruling out the spread of disinformation.
In line with this, the Office of the Ombudsman has also detected disinformation which creates panic and tension concerning the borders of Armenia. The Ombudsman urges the media outlets and social network users to refrain from spreading such reports.
Both the Ombudsman personally and his staff are in touch with the community and state administration bodies, and necessary actions are also being taken within the jurisdictions of the Ombudsman”, the statement says.