«Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթ. Ո՞ւր կտանի պաղեստինաիսրայելական հակամարտության թեժացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՄԱՅԻՍԻ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Պաղեստինաիսրայելական հակամարտության վերջին զարգացումների եւ հետեւանքների շուրջ «Հայաստանի Հանրապետություն» օրաթերթը զրուցել է Միջին Արեւելքի հարցերով փորձագետ Հարութ Առաքելյանի հետ։ Նրա խոսքով, հակամարտության սրացումը սպասելի էր այնքանով, որ 4-րդ ընտրություններից հետո Բենյամին Նեթանյահուին այդպես էլ չհաջողվեց 28 օրվա ընթացքում կազմել կոալիցիոն կառավարություն։ Մյուս կողմից, իրավիճակի թեժացումները եղան Ղոդսի օրը, որը մուսուլմանական աշխարհում Ռամադան ամսվա վերջին ուրբաթն է։ Հիմնականում շիաներն են տոնում, որը 42 տարի առաջ Իրանի Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ Իմամ Խոմեյնիի կողմից Ղոդսի օր անվանվեց: Ղոդսը Երուսաղեմի արաբական անվանումն է։ Ամեն տարի այդ օրը, որպես բողոքի նշան Ղոդսի գրավման, իսլամական աշխարհում տեղի են ունենում ցույցեր, որոնք այս տարի վերածվեցին բախումների։
Փաստորեն, Արցախում թուրք-ադրբեջանական տանդեմի կողմից բռնի ուժի կիրառումը եւ խնդիրը կոշտ միջոցներով լուծելը, կարծես, Պանդորայի արկղ լինեին, որի բացվելուց հետո այլ հակամարտությունների կողմերը նույնպես փորձում են կոշտ միջոցների կիրառման ճանապարհով լուծումներ տալ իրենց խնդիրներին։ Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչ ազդեցություն կարող է ունենալ մեր երկրի համար պաղեստինաիսրայելական հակամարտության թեժացումը, Առաքելյանը նկատեց, որ եթե այն չվերահսկվի եւ դուրս գա այդ տարածաշրջանից, ապա ուժի կիրառումը կլուծի բոլոր խնդիրները...»:

Газета “Айастани Анрапетутюн”: Куда приведет эскалация палестино-израильского конфликта?
“Газета “Айастани Анрапетутюн” о последних событиях и последствиях палестино-израильского конфликта беседовала с экспертом по Ближнему Востоку Арутом Аракеляном. По его словам, эскалация конфликта была настолько ожидаемой, что после 4-х выборов Биньямин Нетаньяху не смог сформировать коалиционное правительство в течение 28 дней. С другой стороны, обострение ситуации произошло в день Кодс, который в мусульманском мире является последней пятницей месяца Рамадан. В основном он отмечается шиитами. 42 года назад лидером Исламской революции в Иране Имамом Хомейни он был назван Днем Кодса. Кодс - это арабское название Иерусалима. Ежегодно в этот день в знак протеста против захвата Коса в исламском мире проходят демонстрации, которые в этом году переросли в столкновения.
По сути, применение силы турецко-азербайджанским тандемом в Арцахе и решение проблемы жесткими средствами кажутся ящиком Пандоры, после открытия которого стороны и других конфликтов также пытаются решить свои проблемы путем применения силы и тяжелых средств. Что касается вопроса, какое влияние может возыметь эскалация палестино-израильского конфликта на нашу страну, Аракелян отметил, что если он не будет контролироваться и выйдет из региона, то применение силы решит все проблемы”.