ԱԺ փոխնախագահն ու ՀՀ-ում Բուլղարիայի դեսպանը կարևորել են երկկողմ հարաբերությունների խորացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը մայիսի 11-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Բուլղարիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կալին Վասիլեւ Անաստասովի հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից:
Կողմերը կարեւորել են հայ-բուլղարական երկկողմ հարաբերությունների խորացումը, միջխորհրդարանական գործակցության հետագա զարգացումը, առեւտրատնտեսական կապերի ակտիվացումը: Անդրադարձ է վկատարվել նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին: Խոսելով ադրբեջանաթուրքական տանդեմի սանձազերծած պատերազմի մասին՝ ԱԺ փոխնախագահը հույս է հայտնել, որ կարճ ժամանակում տարածաշրջանում կլինեն դրական փոփոխություններ, եւ խաղաղություն կհաստատվի: Բուլղարիայի դեսպանն իր հերթին վստահեցրել է, որ իրենք հետեւում են տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին՝ հույս հայտնելով, որ երկխոսությունը կշարունակվի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում:
Վահե Էնֆիաջյանը բարձրացրել է Արցախի՝ Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական մշակութային ու հոգեւոր կոթողների պահպանության հարցը: Նա այս առումով կարեւորել է միջազգային հանրության եւ բարեկամ երկրների ընդգծված վերաբերմունքը եւ գործուն քայլերը: Դեսպան Կալին Վասիլեւ Անաստասովը հույս է հայտնել, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում խնդիրներն արդարացի լուծում կստանան:
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար՝ բարձր գնահատելով երկու երկրների միջեւ առկա հարաբերությունները: Նա հատկապես ընդգծել է Բուլղարիայի հայ համայնքի դերը երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման հարցում:
Զրուցակիցները փաստել են գյուղատնտեսության, նորագույն տեխնոլոգիաների, տրանսպորտի ոլորտներում համագործակցության եւ համատեղ ծրագրերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Կողմերն ընդգծել են երկկողմ ապրանքաշրջանառության ցածր մակարդակը՝ փաստելով, որ չօգտագործված մեծ ներուժ կա:

Вице-спикер НС и посол Болгарии в Армении подчеркнули важность расширения двусторонних отношений
11 мая заместитель председателя НС Армении Ваге Энфиаджян встретился с чрезвычайным и полномочным послом Республики Болгария в Республике Армения Калином Васильевым Анастасовым. Об этом «Арменпресс» сообщили в Управлении по связям с общественностью и коммуникациям НС.
Стороны отметили расширение армяно-болгарских двусторонних отношений, дальнейшее развитие межпарламентского сотрудничества, активизацию торгово-экономических связей. Были затронуты и региональные вопросы. Говоря о войне, развязанной азербайджано-турецким тандемом, заместитель председателя НС выразил надежду, что в скором времени в регионе произойдут позитивные изменения и будет установлен мир. В свою очередь, посол Болгарии заверил, что они следят за процессами, происходящими в регионе, и выразил надежду, что диалог будет продолжен в формате Минской группы ОБСЕ.
Ваге Энфиаджян поднял вопрос о сохранении армянских культурных и религиозных памятников на территориях Арцаха, находящихся под контролем Азербайджана. В этой связи он подчеркнул важность активных действий международного сообщества и дружественных стран. Посол Калин Васильев Анастасов выразил надежду, что эти вопросы в рамках ЮНЕСКО и Минской группы ОБСЕ будут справедливо разрешены.
Посол поблагодарил за прием, высоко оценив отношения, сложившиеся между двумя странами. Он особо подчеркнул роль армянской общины Болгарии в укреплении двусторонних отношений.
Собеседники подчеркнули необходимость сотрудничества в сферах сельского хозяйства, новейших технологий, транспорта и реализации совместных программ. Стороны подчеркнули низкий уровень двусторонней торговли, отметив, что существует большой неиспользованный потенциал.