Կոմպոզիտորական արվեստի 12-րդ փառատոնին Սիմֆոնիկը կհնչեցնի Սպենդիարյանի և Երկանյանի գործերը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 12-րդ փառատոնի շրջանակում մայիսի 17-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում երաժշտասերները հնարավորություն կունենան ունկնդրելու Ալեքսանդր Սպենդիարյանի, Երվանդ Երկանյանի ստեղծագործությունները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեկոյին կհնչեն Սպենդիարյանի Կոնցերտային վալսը, Կոնցերտային նախերգանքը, «Երեք արմավենի» սիմֆոնիկ պատկերը և Երկանյանի Թիվ 7 սիմֆոնիան:
Համերգը կղեկավարի Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը:
Մայիսի 4-22-ը Երևանում անցկացվող Հայ կոմպոզիտորական արվեստի 12-րդ փառատոնի գլխավոր նպատակը հայ դասական և ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործությունների տարածումն է ունկնդիրների լայն շրջաններում, հայ կոմպոզիտորների սիմֆոնիկ և կամերային ստեղծագործությունների ձայնագրումը, տեսագրումը, նոտաների թվայնացումը և պահպանումը: Փառատոնը նաև հնարավորություն է ստեղծում հայ երիտասարդ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները հնչեցնելու համար:
Փառատոնային համերգներին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենան ջութակահար Հայկ Կազազյանը և թավջութակահար Արամ Թալալյանը։ Սիմֆոնիկ համերգները կղեկավարեն դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանը‚ Ռուբեն Ասատրյանը և Վահագն Պապյանը։

Симфонический оркестр исполнит произведения Спендиаряна и Ерканяна
В рамках XII Фестиваля армянского композиторского искусства 17 мая в концертном зале “Арам Хачатурян” любители музыки смогут послушать произведения Александра Спендиаряна и Ерванда Ерканяна.
Как передает «Арменпресс», прозвучат Концертный вальс Спендиаряна, Концертная прелюдия, симфоническая сюита “Три пальмы” и Симфония № 7 Ерканяна.
Концертом будет руководить художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян.
Основная цель Фестиваля армянского композиторского искусства, который состоится в Ереване 4-22 мая, - ознакомление широкого круга слушателей с произведениями армянских композиторов-классиков и современных композиторов, запись и оцифровка камерных и симфонических произведений армянских композиторов. Фестиваль также дает возможность исполнить произведения молодых армянских композиторов.
На фестивальных концертах с Государственным симфоническим оркестром Армении выступят скрипач Айк Казазян и виолончелист Арам Талалян. Концертами будут руководить дирижеры Сергей Смбатян, Рубен Асатрян и Ваагн Папян.