Չինաստանի սաֆարի պարկը մեկ շաբաթ թաքցրել Է երեք ընձառյուծների փախուստը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Խանչժոուի սաֆարի պարկից երեք ընձառյուծներ են փախել, սակայն ղեկավարությունը տեղի բնակիչներին նախազգուշացրել Է միայն մի քանի օր անց: Այդ մասին հաղորդել Է չինական Global Times թերթը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ալիքի տվյալներով, գյուղի բնակիչներն ընձառյուծներին նկատել են դեռ մայիսի 1-ին եւ այդ մասին հաղորդել ոստիկանությանը, բայց պարկն ինքը միջադեպի մասին չի հայտարարել ընդհուպ մինչեւ մայիսի 9-ը:
Երկու փախստականներին հաջողվել Է բռնել շաբաթ օրը՝ մայիսի 8-ին, երրորդին գտել են դրոնի օգնությամբ, բայց երբ փրկարարները մոտեցել են կենդանուն, նա փախել Է: Որոնումները շարունակվում են:
Մայիսի 8-ի երեկոյան սաֆարի պարկի ղեկավարությունը ներողություն Է խնդրել այն բանի համար, որ չի հայտնել փախած ընձառյուծների մասին: «Մենք ելել ենք այն բանից, որ երիտասարդ ընձառյուծները բավականին թույլ են եւ մեծ վտանգ չեն ներկայացնում, ուստի որոշել են չհայտարարել փախուստի մասին, որպեսզի խուճապ առաջացնեն»,-Global Times թերթը մեջբերումներ Է անում ուղերձից:
Սաֆարի պարկի ղեկավարության գործողությունները առաջացրել են քննադատության հանկարծական փոթորիկ: Առայժմ հայտնի չԷ, թե ընձառյուծներին ինչպես Է հաջողվել փախչել, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Сафари-парк в Китае неделю скрывал побег трех леопардов
Три леопарда сбежали из сафари-парка в Ханчжоу, однако руководство предупредило местных жителей только несколько дней спустя, сообщает китайская газета Global Times.
По данным канала, деревенские жители заметили леопардов еще 1 мая и сообщили об этом в полицию, но сам парк не объявлял об инциденте вплоть до 9 мая.
Двоих беглецов удалось поймать в субботу, третьего нашли с помощью дрона, но, когда спасатели приблизились к животному, оно убежало. Поиски продолжаются,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
В субботу вечером руководство сафари-парка извинилось за то, что не сообщило о сбежавших леопардах. "Мы исходили из того, что молодые леопарды достаточно слабы и не представляют большой опасности, поэтому решили не объявлять о побеге, чтобы не провоцировать панику", - приводит Global Times выдержку из обращения.
Действия руководителей сафари-парка вызвали шквал критики. Пока неизвестно, как леопардам удалось сбежать.