Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում անմեղ մարդ չկա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար և վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ վստահորեն կարելի է ասել, որ Հայաստանի քրեակատարողական հիմնարկներում անմեղ մարդ չկա:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց Ազգային ժողովի հատուկ նիստի ընթացքում, որտեղ քննարկվում է վարչապետի ընտրության հարցը:
«Մենք արդարադատության ոլորտում էլ ենք իրականացրել հեղափոխական փոփոխություններ: Այսօր ՀՀ քրեակատորական հիմնարկներում պատմական նվազագույն թիվն է կալանավորված և դատապարտված անձանց: Սա արդարադատության ոլորտում մեր իրականացրած բարեփոխումների արդյունքն է: Որովհետև այսօր դատարաններն այլևս նախաքննության մարմինների կցորդը չեն: Ես կարծում եմ, որ այո, մենք այսօր հասել ենք ամենակարևոր փոփոխությանն արդարադատության ոլորտում, որը հեղափոխական փոփոխություն է: Մենք վստահ կարող ենք ասել, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետության քրեակատարողական հիմնարկներում անմեղ մարդ չկա»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի թեկնածուն նշեց, որ արդարադատության ոլորտի մեծագույն խնդիրը միշտ եղել է այն, որ բազմաթիվ մարդիկ, որոնք չպետք է լինեին ՔԿՀ-ներում, տարիներով, այդ թվում՝ քաղաքական պատճառներով, նստել են քրեակատարողական հիմնարկներում:

В уголовно-исполнительных учреждениях Армении нет невиновных людей: Пашинян
И. о. премьер-министра и кандидат в премьер-министры Никол Пашинян, с уверенностью сказал, что в уголовно-исполнительных учреждениях Армении нет невиновных людей.
Как передает «Арменпресс», об этом Пашинян сказал на специальном заседании НС Армении, где обсуждается вопрос избрания премьер-министра.
“Сегодня в уголовно-исполнительных учреждениях Армении исторически минимально малое число арестованных и осужденных лиц. Это результат наших реформ в сфере правосудия. Потому что сегодня суды больше не придатки органов предварительного следствия. Думаю, что сегодня мы добились самого важного изменения в сфере правосудия, которое является революционным. Мы можем с уверенностью сказать, что сегодня в уголовных учреждениях Республики Армения нет ни в чем не повинных людей”, - сказал Пашинян.
Кандидат на пост премьер-министра сказал, что самой большой проблемой в сфере правосудия всегда был тот факт, что многие люди, которым не следовало находиться в уголовных учреждениях,  годами были в тюрьмах, в том числе и по политическим мотивам.