Նիկոլ Փաշինյանն Արկադի Տեր-Թադևոսյանին շնորհված Հայրենիքի շքանշանը հանձնել է նրա որդուն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Արկադի Տեր-Թադևոսյանի որդուն՝Հայկ Տեր-Թադևոսյանին հանձնել է Հայրենիքի շքանշանը, որով հետմահու պարգևատրվել է Արկադի Տեր-Թադևոսյանը՝ արժանանալով Հայաստանի Ազգային հերոսի բարձրագույն կոչման: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Հարգելի պարոն Տեր-Թադևոսյան, շատ կարևոր եմ համարում այսօրվա առիթը և ցավում եմ, որ այս բարձրագույն կոչումը հանձնում եմ ոչ թե անձամբ Կոմանդոսին, այլ Ձեզ, և ցավում եմ, որ պարգևը հանձնում ենք հետմահու: Շատ ցավալի է, որ այս արժանի և կոնկրետ բովանդակություն ունեցող պարգևը հանձնում ենք մի փոքր այլ միջավայրում, քան կցանկանայինք: Բայց, այնուամենայնիվ, կարծում եմ՝ սա հարգանքի, գնահատանքի շատ կարևոր ու արժանի տուրք է ոչ միայն անձամբ Արկադի Տեր-Թադևոսյանին, այլև Արցախյան ազատամարտի ու ընդհանրապես Հայրենիքի պաշտպանության գործին նվիրված մեր բոլոր հայրենակիցներին:
Ընդ որում, կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ ինչպես համոզվել ենք և համոզվեցինք՝ Զինված ուժերին ու զորահրամանատարներին տրվող հարգանքի և գնահատանքի պարգևներն ու տուրքը վերաբերվում են ամբողջ ժողովրդին, որովհետև բանակը, թիկունքը, հանրությունը մեկ ամբողջություն են ու անհատներն իրենց սխրանքները գործում են՝ հենվելով առաջին հերթին ազգի, պետության, ժողովրդի, նրա պատմության, ոգու, նպատակների, երազանքների վրա:
Այս խորհրդանշական օրը կարևոր եմ համարում, որ մենք այստեղ այս արարողությունն իրականացնում ենք: Իմ և մեր գնահատանքի խոսքը, մեր գնահատանքի տուրքն է սա Հայրենիքի համար զոհված բոլոր նահատակներին, Հայրենիքը պաշտպանած բոլոր զինվորներին, ազատամարտիկներին, կամավորականներին և հանուն Հայրենիքի որևէ գործ արած մեր բոլոր քաղաքացիներին ու հայրենակիցներին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայկ Տեր-Թադևոսյանն իր ընտանիքի անունից շնորհակալություն է հայտնել վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ Կոմանդոսին ըստ արժանվույն գնահատելու համար: «Այս բարձր կոչումը, որին արժանացել է հայրս, կլինի մեր ապագա հաղթանակների խորհրդանիշներից մեկը: Այն մեր երիտասարդության համար մեծ խորհրդանիշ է»,- ասել է Հայկ Տեր-Թադևոսյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի միջնորդությամբ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի ստեղծման և կայացման, Հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար Գեներալ-մայոր Արտուշ Հովհաննեսի Թադևոսյանը (Արկադի Տեր-Թադևոսյան, Կոմանդոս) հետմահու պարգևատրվել է Հայրենիքի շքանշանով՝ արժանանալով Հայաստանի Ազգային հերոսի բարձրագույն կոչման:

Pashinyan hands over Order of Motherland awarded to Arkady Ter-Tadevosyan to late commander’s son
YEREVAN, MAY 8, ARMENPRESS. Caretaker Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan handed over the Order of Motherland, which was posthumously awarded to Major-General Arkady Ter-Tadevosyan, to his son, Hayk Ter-Tadevosyan, the PM’s Office told Armenpress.
“Dear Mr. Ter-Tadevosyan, I attach great importance to today’s occasion and regret that I am handing over this highest title not to the Komandos personally, but to you, and I also regret that we are handing over this award posthumously. Nevertheless, I think that this a tribute, a very important tribute not only to Arkady Ter-Tadevosyan, but also to all our compatriots who dedicated themselves for the Artsakh liberation fight and the defense of the Homeland in general.
Moreover, I want to state once again that as we have been convinced the awards and tributes to the Armed Forces and commanders relate to the entire people, because the Army, the society are one unity and individuals make their heroic deeds relying first of all on the nation, the state, the people, their history, spirit, goals and dreams”, Pashinyan said.
On behalf of his family Hayk Ter-Tadevosyan thanked the caretaker PM for the award. “This highest title, which was bestowed to my father, will become one of the symbols of our future victories. It’s a great symbol for our youth”, he said.
On May 8 President of Armenia Armen Sarkissian, based on the proposal of caretaker Prime Minister, signed a decree on posthumously awarding Major-General, Hero of Artsakh Arkady Ter-Tadevosyan with the Order of Motherland for his exclusive services provided to the creation, development of the Armenian Armed Forces, the protection and security of the Homeland.
The Order of Motherland is awarded for exceptional services of nationwide importance rendered to the Republic of Armenia in the spheres of the defense of the state and strengthening of law and order, as well as for creation of significant national values. Person awarded with the Order of Motherland is considered a National Hero of Armenia.