Նիկոլ Փաշինյանն Արկադի Տեր-Թադևոսյանին շնորհված Հայրենիքի շքանշանը հանձնել է նրա որդուն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Արկադի Տեր-Թադևոսյանի որդուն՝Հայկ Տեր-Թադևոսյանին հանձնել է Հայրենիքի շքանշանը, որով հետմահու պարգևատրվել է Արկադի Տեր-Թադևոսյանը՝ արժանանալով Հայաստանի Ազգային հերոսի բարձրագույն կոչման: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
«Հարգելի պարոն Տեր-Թադևոսյան, շատ կարևոր եմ համարում այսօրվա առիթը և ցավում եմ, որ այս բարձրագույն կոչումը հանձնում եմ ոչ թե անձամբ Կոմանդոսին, այլ Ձեզ, և ցավում եմ, որ պարգևը հանձնում ենք հետմահու: Շատ ցավալի է, որ այս արժանի և կոնկրետ բովանդակություն ունեցող պարգևը հանձնում ենք մի փոքր այլ միջավայրում, քան կցանկանայինք: Բայց, այնուամենայնիվ, կարծում եմ՝ սա հարգանքի, գնահատանքի շատ կարևոր ու արժանի տուրք է ոչ միայն անձամբ Արկադի Տեր-Թադևոսյանին, այլև Արցախյան ազատամարտի ու ընդհանրապես Հայրենիքի պաշտպանության գործին նվիրված մեր բոլոր հայրենակիցներին:
Ընդ որում, կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ ինչպես համոզվել ենք և համոզվեցինք՝ Զինված ուժերին ու զորահրամանատարներին տրվող հարգանքի և գնահատանքի պարգևներն ու տուրքը վերաբերվում են ամբողջ ժողովրդին, որովհետև բանակը, թիկունքը, հանրությունը մեկ ամբողջություն են ու անհատներն իրենց սխրանքները գործում են՝ հենվելով առաջին հերթին ազգի, պետության, ժողովրդի, նրա պատմության, ոգու, նպատակների, երազանքների վրա:
Այս խորհրդանշական օրը կարևոր եմ համարում, որ մենք այստեղ այս արարողությունն իրականացնում ենք: Իմ և մեր գնահատանքի խոսքը, մեր գնահատանքի տուրքն է սա Հայրենիքի համար զոհված բոլոր նահատակներին, Հայրենիքը պաշտպանած բոլոր զինվորներին, ազատամարտիկներին, կամավորականներին և հանուն Հայրենիքի որևէ գործ արած մեր բոլոր քաղաքացիներին ու հայրենակիցներին»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հայկ Տեր-Թադևոսյանն իր ընտանիքի անունից շնորհակալություն է հայտնել վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանին՝ Կոմանդոսին ըստ արժանվույն գնահատելու համար: «Այս բարձր կոչումը, որին արժանացել է հայրս, կլինի մեր ապագա հաղթանակների խորհրդանիշներից մեկը: Այն մեր երիտասարդության համար մեծ խորհրդանիշ է»,- ասել է Հայկ Տեր-Թադևոսյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի միջնորդությամբ Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի ստեղծման և կայացման, Հայրենիքի պաշտպանության և անվտանգության ապահովման գործում մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար Գեներալ-մայոր Արտուշ Հովհաննեսի Թադևոսյանը (Արկադի Տեր-Թադևոսյան, Կոմանդոս) հետմահու պարգևատրվել է Հայրենիքի շքանշանով՝ արժանանալով Հայաստանի Ազգային հերոսի բարձրագույն կոչման:

Никол Пашинянпередал присвоенный Аркадию Тер-Тадевосяну орден Отечества его сыну
Исполняющий обязанности премьер-министра Республики Армения Никол Пашинянпередал Айку Тер-Тадевосяну—сыну Аркадия Тер-Тадевосяна, орден Отечества, которым он награжден посмертно, удостоившись  высшего звания Национальный герой Армении.
«Уважаемый господин Тер-Тадевосян, считаю сегодняшнее событие очень важным. Сожалею, что вручаю эту  высшуюнаграду не лично Командосу, а Вам. Мне  жаль, что мы вручаем эту достойную награду посмертно. Прискорбно, что эта весьма достойная, полная конкретного смысла награда вручается внесколько иной обстановке, чем нам хотелось бы. Тем не менее, я считаю, что это очень важная и достойная дань уважения и признательности не только лично  Аркадию Тер-Тадевосяну, но и всем нашим соотечественникам, преданным Арцахской освободительной борьбе  и вообще делу защиты Родины.
Еще раз хочу  подчеркнуть:  как мы убеждались и вновь убедились, награды и дань уважения, признательности Вооруженным Силам и военачальникам относятся ко всему народу, потому что армия, тыл, общество - это единое целое,  и отдельные личности совершают свои подвиги, опираясь в первую очередь на нацию, государство, народ, его историю, его дух, его цели и мечты.
В этот символический день считаю важным, что мы проводим здесь эту церемонию. Мое и наше слово, наша  признательность — это дань уважения всем  мученикам, павшим за Родину, всем воинам, борцам за свободу, добровольцам, защищавшим Родину, всем нашим гражданам и соотечественникам, которые хоть что-либо сделали на благо Родины», - сказал Никол Пашинян.
От имени своей семьи Айк Тер-Тадевосян поблагодарил и.о. премьер-министра НиколаПашиняна за достойную  оценку Командоса. «Это высокое звание, которого удостоен мой отец, будет одним из символов наших будущих побед. Это прекрасный символ для нашей молодежи», - сказал Айк Тер-Таджосян.
При посредничестве и.о. премьер-министра Никола Пашиняназа выдающиеся заслуги в создании и  становленииВооруженных Сил Республики Армения, защите и обеспечении безопасности Родины  генерал-майор АртушОванесович Тер-Тадевосян (Аркадий Тер-Тадевосян, Командос)  посмертно награжден орденом Отечества, удостоившись звания Национальный герой Армении.