Արա Այվազյանը Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ռազմագերիների հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպմանը բարձրացրել է Ադրբեջանի կողմից  բոլոր ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովման հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ ներկայացնելով Արա Այվազյանի ելույթը:
«Հարգելի Սերգեյ Վիկտորի,
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Երևանում: Ձեր այցը լավ առիթ է՝ շարունակելու հայ-ռուսական միջպետական երկխոսության հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ քննարկումները: Հուսով եմ, որ մենք կքննարկենք երկկողմ օրակարգի առավել արդիական խնդիրները, որոնք ունեն ռազմավարական ուղղվածություն:
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև փոխգործակցության դաշնակցային բնույթը կանխորոշում է այն խնդիրների շրջանակը, որոնք մենք համատեղ հասցեագրում ենք` ի շահ մեր ժողովուրդների բարեկամության առավել ամրապնդման և անվտանգության, խաղաղության ու կայունության պայմաններում մեր երկրների զարգացման:
Ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և արտաքին քաղաքական  լայն համակարգումը, ծանրակշիռ իրավապայմանագրային դաշտը, որը կարգավորում է մեր երկրների փոխգործակցությունը բոլոր ոլորտներում, ներառյալ՝ պաշտպանության ոլոտրում, ստեղծում են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ համատեղ ջանքերի հաջողության համար: Մենք շահագրգռված ենք խթանել երկկողմ հարաբերություններն այնպիսի մեխանիզմների հետևողական գործունեության միջոցով, ինչպիսիք են տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը, միջխորհրդարանական հանձնաժողովը, ռազմատեխնիկական համագործակցության հանձնաժողովը:
Ձեր այցի շրջանակներում մենք սկսեցինք քննարկումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ և շարունակելու ենք քննարկումները օրվա ընթացքում: Այս համատեքստում կարևոր է միջնորդական  մանդատով օժտված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ի դեմս Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի, հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի վերսկսման համար պայմանների ստեղծումը:
Կարևորագույն հարցը Ադրբեջանի կողմից  բոլոր ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովումն է: Եվ այս խնդիրը պետք է հնարավորինս արագ լուծվի, ինչի մասին են վկայում նաև շարունակվող միջազգային մարդասիրական իրավունքի զանգվածային խախտումների վերաբերյալ բազմաթիվ փաստերը: Ոչ պակաս հրատապ  է նաև տեղահանված անձանց՝ իրենց բնակավայրերը վերադառնալու համար տարրական պայմանների ստեղծումը, բնակչությանը մարդասիրական օգնության տրամադրումը և Արցախի տնտեսության վերականգնումը: Չափազանց արդիական է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած պատմական և մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրը:  Համոզված եմ, որ այսօր մենք կարծիքներ կփոխանակենք հետագա անելիքների վերաբերյալ, այդ թվում՝  հունվարի 11-ի հայտարարության դրույթների կատարման մասով կապված տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հետ:
Կանդրադառնանք տարածաշրջանային մակարդակով իրավիճակի զարգացման վերջին միտումներին, ներառյալ` շահերն առաջ մղելու և ընդհանուր սպառնալիքներին հակազդելու խնդրի համատեքստում:
Կարծիքներ կփոխանակենք նաև բազմակողմ և ինտեգրացիոն միավորումների ձևաչափով համագործակցության շուրջ:  Լինելով միջպետական համագործակցության կարևոր ոլորտ՝ այն նաև լրացուցիչ հնարավորություններ և առավելություններ է պարունակում հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման համար: Ինչպես տեսնում եք, թեմատիկան բավականին լայն է և առարկայական: Այնպես որ, ևս մեկ անգամ բարի գալուստ»,-նշել է Արա Այվազյանը:

Во время встречи с Сергеем Лавровым Ара Айвазян поднял вопрос военнопленных
ЕРЕВАН, 6 МАЯ, АРМЕНПРЕСС. Исполняющий обязанности министра иностранных дел Ара Айвазян, во время встречи с главой МИД России Сергеем Лавровым, поднял вопрос об обеспечении Азербайджаном возвращения всех военнопленных и взятых в заложники мирных жителей. Как сообщает «Арменпресс», об этом сообщает МИД РА, представляя выступление Ара Айвазяна.
«Уважаемый Сергей Викторович,
Рад приветствовать вас в Ереване. Ваш визит - хорошая возможность продолжить обсуждение широкого круга вопросов армяно-российского межгосударственного диалога. Надеюсь, что мы обсудим наиболее актуальные вопросы двусторонней повестки дня, имеющие стратегическую направленность.
Союзнический характер сотрудничества между Арменией и Россией предопределяет круг вопросов, которые мы совместно решаем в интересах дальнейшего укрепления дружбы наших народов, развития наших стран в условиях безопасности, мира и стабильности.
Активный политический диалог - широкая внешнеполитическая координация, прочная правовая база, регулирующая сотрудничество наших стран во всех сферах, включая оборону, создают все необходимые условия для успеха совместных усилий. Мы заинтересованы в продвижении двусторонних отношений через такие механизмы, как Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству, Межпарламентская комиссия и Комиссия по военно-техническому сотрудничеству.
В ходе вашего визита мы начали обсуждения по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, и в течение дня продолжим эти обсуждения. В этом контексте возможно создание условий для возобновления мирного процесса под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ в лице России, Франции и США.
Самый главный вопрос - это возвращение Азербайджаном всех военнопленных и заложников. И эту проблему необходимо решить как можно скорее, о чем свидетельствуют многочисленные факты продолжающихся нарушений международного гуманитарного права. Не менее актуально создание базовых условий для возвращения вынужденных переселенцев в места проживания, оказание гуманитарной помощи населению, восстановление экономики Арцаха. Сохранение историко-культурного наследия, находящегося под контролем Вооруженных сил Азербайджана, крайне актуально. Уверен, что сегодня мы обменяемся мнениями о том, что делать дальше, в том числе о разблокировании транспортного сообщения в соответствии с положениями заявления от 11 января.
Давайте посмотрим на последние события на региональном уровне, в том числе в контексте продвижения интересов и реагирования на общие угрозы.
Мы также обменяемся мнениями о сотрудничестве в сфере многосторонних интеграционных объединений. Будучи потенциальной сферой межгосударственного сотрудничества, она также содержит дополнительные возможности и преимущества для развития армяно-российских отношений. Как видите, тематика довольно широка и объективна. Итак, добро пожаловать еще раз», - сказал Ара Айвазян.