Արա Այվազյանը Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանն անդրադարձել է ռազմագերիների հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպմանը բարձրացրել է Ադրբեջանի կողմից  բոլոր ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովման հարցը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն՝ ներկայացնելով Արա Այվազյանի ելույթը:
«Հարգելի Սերգեյ Վիկտորի,
Ուրախ եմ ողջունել ձեզ Երևանում: Ձեր այցը լավ առիթ է՝ շարունակելու հայ-ռուսական միջպետական երկխոսության հարցերի լայն շրջանակի վերաբերյալ քննարկումները: Հուսով եմ, որ մենք կքննարկենք երկկողմ օրակարգի առավել արդիական խնդիրները, որոնք ունեն ռազմավարական ուղղվածություն:
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև փոխգործակցության դաշնակցային բնույթը կանխորոշում է այն խնդիրների շրջանակը, որոնք մենք համատեղ հասցեագրում ենք` ի շահ մեր ժողովուրդների բարեկամության առավել ամրապնդման և անվտանգության, խաղաղության ու կայունության պայմաններում մեր երկրների զարգացման:
Ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և արտաքին քաղաքական  լայն համակարգումը, ծանրակշիռ իրավապայմանագրային դաշտը, որը կարգավորում է մեր երկրների փոխգործակցությունը բոլոր ոլորտներում, ներառյալ՝ պաշտպանության ոլոտրում, ստեղծում են բոլոր անհրաժեշտ պայմանները՝ համատեղ ջանքերի հաջողության համար: Մենք շահագրգռված ենք խթանել երկկողմ հարաբերություններն այնպիսի մեխանիզմների հետևողական գործունեության միջոցով, ինչպիսիք են տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովը, միջխորհրդարանական հանձնաժողովը, ռազմատեխնիկական համագործակցության հանձնաժողովը:
Ձեր այցի շրջանակներում մենք սկսեցինք քննարկումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցի շուրջ և շարունակելու ենք քննարկումները օրվա ընթացքում: Այս համատեքստում կարևոր է միջնորդական  մանդատով օժտված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` ի դեմս Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի, հովանու ներքո խաղաղ գործընթացի վերսկսման համար պայմանների ստեղծումը:
Կարևորագույն հարցը Ադրբեջանի կողմից  բոլոր ռազմագերիների և պատանդի կարգավիճակում գտնվող քաղաքացիական անձանց վերադարձի ապահովումն է: Եվ այս խնդիրը պետք է հնարավորինս արագ լուծվի, ինչի մասին են վկայում նաև շարունակվող միջազգային մարդասիրական իրավունքի զանգվածային խախտումների վերաբերյալ բազմաթիվ փաստերը: Ոչ պակաս հրատապ  է նաև տեղահանված անձանց՝ իրենց բնակավայրերը վերադառնալու համար տարրական պայմանների ստեղծումը, բնակչությանը մարդասիրական օգնության տրամադրումը և Արցախի տնտեսության վերականգնումը: Չափազանց արդիական է Ադրբեջանի զինված ուժերի վերահսկողության տակ անցած պատմական և մշակութային ժառանգության պահպանման խնդիրը:  Համոզված եմ, որ այսօր մենք կարծիքներ կփոխանակենք հետագա անելիքների վերաբերյալ, այդ թվում՝  հունվարի 11-ի հայտարարության դրույթների կատարման մասով կապված տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման հետ:
Կանդրադառնանք տարածաշրջանային մակարդակով իրավիճակի զարգացման վերջին միտումներին, ներառյալ` շահերն առաջ մղելու և ընդհանուր սպառնալիքներին հակազդելու խնդրի համատեքստում:
Կարծիքներ կփոխանակենք նաև բազմակողմ և ինտեգրացիոն միավորումների ձևաչափով համագործակցության շուրջ:  Լինելով միջպետական համագործակցության կարևոր ոլորտ՝ այն նաև լրացուցիչ հնարավորություններ և առավելություններ է պարունակում հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման համար: Ինչպես տեսնում եք, թեմատիկան բավականին լայն է և առարկայական: Այնպես որ, ևս մեկ անգամ բարի գալուստ»,-նշել է Արա Այվազյանը:

Armenia’s caretaker FM raises POW issue during meeting with Russian counterpart in Yerevan
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. During an extended-format meeting with Russian Foreign Minister Sergei Lavrov in Yerevan, Armenia’s caretaker foreign minister Ara Aivazian has raised the issue of ensuring the return of all prisoners of war and hostage-taken civilians from Azerbaijan, the Armenian MFA told Armenpress.
Armenpress presents Mr. Aivazian’s remarks at the meeting:
“Dear Mr. Lavrov,
I am happy to welcome you in Yerevan. Your visit is a good occasion to continue discussing broad range of issues relating to the Armenian-Russian inter-state dialogue. I hope we will discuss more relevant issues of the bilateral agenda, which are of strategic direction.
The allied nature of mutual partnership between Armenia and Russia predicts the framework of matters which we address jointly for the benefit of further strengthening of the friendship between our peoples and the development of our countries under the conditions of security, peace and stability.
The active political dialogue and the broad foreign political coordination, the large-scale legal framework, which regulates the partnership of our countries in all areas, including in the defense field, create all the necessary conditions for the success of joint efforts. We are interested in promoting the bilateral relations through the comprehensive activity of mechanisms such as the inter-governmental commission for economic cooperation, the inter-parliamentary committee and the military-technical cooperation commission.
During your visit we started the discussions on the settlement of the Nagorno Karabakh conflict and will continue those discussions during the day. In this context the creation of conditions for the resumption of the peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs, in the person of Russia, France and the US, which have a mediation mandate, is important.
The most important issue is to ensure the return of all prisoners of war and hostage-taken civilians by Azerbaijan. And this issue must be solved as quickly as possible, which is evidenced by numerous facts of continuous mass violations of international humanitarian law. The creation of elementary conditions for the return of displaced persons to their settlements, the provision of humanitarian aid to the population and the restoration of Artsakh’s economy are also an urgent matter. The preservation of the historical and cultural heritage which has come under the Azerbaijani control is also a very relevant issue. I am sure today we will exchange views on our future actions, including the unblocking of transportation communications as envisaged by the January 11 statement.
We will also touch upon the latest regional developments, also in the context of pushing forward the interests and countering the common threats.
We will also discuss the cooperation in the format of multilateral and integration unions. Being a key sector for inter-state cooperation, it also includes additional opportunities and advantages for the development of the Armenian-Russian relations. As you see, the topics for discussions are quite broad and substantial. Therefore, I once again welcome you in Yerevan”.