Պատվաստված քաղաքացիները  հավելվածով կստանան իրենց պատվաստման հավաստումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կարևորում է պատվաստված քաղաքացիների մասին թվայնացված տեղեկատվություն ունենալը: Այդ մասին վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց կառավարության նիստում:
«Հետագայում դեռ չգիտենք, թե ինչ կարգեր կգործեն: Կարող է պարզվի, որ թողարկվում է կանաչ անձնագիր կամ անձնագրի մեջ ինչ-որ նշում է արվում և այլն: Մենք պետք է կարողանանք վայրկյանների ընթացքում գտնել պատվաստված քաղաքացիներին, եթե այդ ընթացակարգերը տեղայնացնելու անհրաժեշտություն լինի: Կարող է պարզվի, որ պետք է անձնագրի մեջ ինչ-որ շտամպ խփել և այլն»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Փաշինյանը:
Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ արդեն մշակված հավելված կա, որը երեկ գրանցվել է «App Store»-ում: Քաղաքացիները կստանան կանաչ «բարքոդով» հավելվածով իրենց պատվաստման հավաստումը: «Պատվաստման ամբողջ գործընթացը գրանցվում է էլեկտրոնային հարթակում, որտեղից ինֆորմացիան ավտոմատ կերպով արտահայտվելու է հավելվածով: Այսօր կամ վաղը ԱՆ կայքում կլինի ուղեցույց, թե ինչպես պետք է հավելվածը ներբեռնել ու ինչպես դրանից օգտվել»,- ասաց Ավանեսյանը:

Вакцинированные граждане посредством приложения получат подтверждение своей вакцинации
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян считает важной оцифрованную информацию о получении вакцины. Об этом и. о. премьер-министра заявил на заседании правительства.
“Мы пока не знаем, какие правила будут работать в будущем. Может оказаться, что будет действовать зеленый паспорт или в паспорте что-то будет указано и т. д. Мы должны суметь в течение нескольких секунд найти привитых граждан, если возникнет необходимость в локализации этих процедур. Возможно, выяснится, что в паспорте нужен будет какой-то штамп и так далее”, - сказал Пашинян.
Как передает «Арменпресс», исполняющая обязанности министра здравоохранения Анаит Аванесян отметила, что уже есть разработанное приложение, которое вчера было зарегистрировано в “App Store”. “Граждане получат подтверждение своей вакцинации через приложение  зеленого баркода. Весь процесс прививки регистрируется на электронной площадке, откуда информация автоматически будет отображаться в приложении. Сегодня или завтра на сайте Минздрава будет ссылка, как скачать приложение и как пользоваться им”, - сказала Аванесян.