Արցախի ճանաչման անհրաժեշտության մասին Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած բանաձևն առանցքային է. Փաշինյանը՝ Լարշեին
Արցախի ճանաչման անհրաժեշտության մասին Ֆրանսիայի Սենատի ընդունած
բանաձևն առանցքային է. Փաշինյանը՝ Լարշեին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի գլխավորած պատվիրակությանը, որը Երևանում մասնակցում է Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով Ֆրանսիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը կառավարությունում՝ վարչապետը բարձր է գնահատել փաստը, որ այսօր Ֆրանսիայից նման ներկայացուցչական պատվիրակություն է գտնվում մեր երկրում: «Նման պատվիրակության ներկայությունը վկայում է այն մասին, թե Ֆրանսիայի պետությունը ինչպիսի կարևորություն է տալիս Հայաստանի հետ հարաբերություններին: Բարձր ենք գնահատում մեզ զորակցություն հայտնելու ֆրանսիացի ժողովրդի անկեղծ ձգտումը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ այս ամենը ոչ միայն վկայությունն է երկկողմ պատմական, մշակութային կապերի, այլև այն արժեքների, որոնք Հայաստանն ու Ֆրանսիան կիսում են: Վարչապետն ընդգծել է, որ խոսքն առաջին հերթին ժողովրդավարության մասին է:
Նիկոլ Փաշինյանը շեշտել է Ֆրանսիայի կարևոր դերը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում  և հիշեցրել, որ այս տարվա հունվարին լրացել է այդ երկրի կողմից Մեծ Եղեռնի ճանաչման 20-րդ տարին: Այս առումով վարչապետը կարևորել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի նախաձեռնությունը, որով պաշտոնապես ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում նշվում է որպես Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր:
Ժերար Լարշեն շնորհակալություն է  հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել, որ Սենատի խոշոր պատվիրակության Երևան ժամանելը վկայում է Հայաստանի նկատմամբ համերաշխության ու բարեկամության մասին: «Այստեղ ենք՝ մեր համերաշխությունը հայտնելու հայ ժողովրդին: 20 տարի առաջ նախագահ Ժակ Շիրակը ստորագրեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման օրենքը, ինչը վկայում է, որ մենք լիարժեք կիսում ենք հայ ժողովրդի ցավը»,- ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը և Ժերար Լարշեն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված իրավիճակին:
Վարչապետն ընդգծել է Ֆրանսիայի կարևոր դերը ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում: Այս համատեքստում, կառավարության ղեկավարն առանցքային է համարել Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչման անհրաժեշտության մասին բանաձևի ընդունումը: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Սենատի բոլոր այն քաղաքական ուժերին, որոնք իրենց աջակցությունն են հայտնել բանաձևի ընդունմանը: «Երախտապարտ ենք 44-օրյա պատերազմի օրերին խաղաղության ձգտելու Ֆրանսիայի բոլոր քայլերի համար: «Անջատում հանուն փրկության» բանաձևի կիրառումը տեսնում ենք որպես ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման միակ լուծում»,- շեշտել է վարչապետը:
Սենատի նախագահն ընդգծել է, որ ԼՂ-ի ճանաչման բանաձևն իրենց համար ավելին է, քան փաստաթուղթը: Պարոն Լարշեի խոսքով՝ բանաձևում նշվածը միայն խոսքեր չեն. այնտեղ կան պահանջներ, ակնկալիքներ: «Փաստաթուղթը հանդիսանում է այն լծակը, որի միջոցով բանակցությունները կհանգեցնեն երկարատև խաղաղության հաստատման»,- ասել է Ժերար Լարշեն: Վերջինս կարևորել է պատերազմի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին, ինչպես նաև իրենց բնակավայրերից տեղահանվածներին մարդասիրական օգնության տրամադրումը և հավելել, որ այդ ուղղությամբ քայլերը լինելու են շարունակական: Սենատի նախագահն առանցքային է համարել դեռևս Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների վերադարձի ապահովումը: Պարոն Լարշեն նշել է, որ տպավորված է Երևանի քաղաքապետարանում բացված «Վտանգված ժառանգություն․ Արցախ» ցուցահանդեսի ցուցանմուշներով, որոնք, նրա խոսքով, հանդիսանում են հայկական ինքնության հիմքը:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը, մեր երկրում ժողովրդավարության ամրապնդմանը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման հնարավորություններին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերակատարության ակտիվացմանը վերաբերող հարցերի:

Принятая Сенатом резолюция о признании Арцаха имеет ключевое значение: Пашинян провел встречу с Жераром Ларше
Принятая Сенатом резолюция о признании Арцаха имеет ключевое значение: Пашинян
провел встречу с Жераром Ларше
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Сената Франции Жераром Ларше, которая в Ереване принимает участие в мероприятиях, посвященных 106-й годовщине Геноцида армян.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, приветствуя парламентскую делегацию Франции, Никол Пашинян высоко оценил тот факт, что сегодня такая представительская делегация из Франции находится в нашей стране. “Присутствие такой делегации свидетельствует о том, какое важное значение придает французское государство отношениям с Арменией. Мы высоко ценим искреннее желание французского народа поддержать нас”, - сказал Никол Пашинян.
По словам премьер-министра, все это свидетельствует не только о двусторонних исторических и культурных связях, но и о ценностях, которые разделяют Армения и Франция. Премьер-министр подчеркнул, что речь прежде всего о демократии.
Никол Пашинян подчеркнул важную роль Франции в международном признании Геноцида армян и напомнил, что в январе этого года исполнилось 20 лет со дня признания Францией Геноцида армян. В этой связи премьер-министр подчеркнул важность инициативы президента Франции Эмануэля Макрона, в рамках которого 24 апреля официально признан во Франции как День памяти жертв Геноцида армян.
Жерар Ларше поблагодарил за теплый прием и отметил, что визит большой делегации Сената в Ереван свидетельствует о солидарности и дружбе с Арменией. “Мы здесь, чтобы выразить солидарность с армянским народом. Двадцать лет назад президент Жак Ширак подписал закон о признании Геноцида армян, что свидетельствует о том, что мы полностью разделяем боль армянского народа”, - сказал он.
Никол Пашинян и Жерар Ларчер коснулись также сложившейся вокруг Нагорного Карабаха ситуации.
Премьер-министр подчеркнул важную роль Франции в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. В этом контексте премьер-министр назвал ключевой принятую Сенатом Франции резолюцию о необходимости признания Республики Арцах. Никол Пашинян поблагодарил все политические силы Сената, поддержавшие принятие этой резолюции.
Мы благодарны за все шаги, предпринятые Францией во время 44-дневной войны, для установления мира. Мы видим применение формулы «разделения ради спасения» как единственное решение нагорно-карабахского конфликта”, - подчеркнул премьер-министр.
Председатель Сената подчеркнул, что резолюция о признании Нагорного Карабаха для них больше, чем документ. По словам г-на Ларше, в резолюции содержатся не просто слова, там есть требования, ожидания. “Этот документ является рычагом, с помощью которого переговоры приведут к прочному миру”, - сказал Жерар Ларше.
Он также подчеркнул важность оказания гуманитарной помощи семьям погибших, а также вынужденным переселенцам, добавив, что шаги в этом направлении будут продолжительными. Председатель Сената посчитал ключевым обеспечение возвращения армянских пленных, все еще удерживаемых в Азербайджане
Г-н Ларше отметил, что впечатлен представленными на выставке “Наследие под угрозой: Арцах” экспонатами, которые, по его словам, являются основой армянской идентичности.
В ходе встречи собеседники затронули вопросы, касающиеся дальнейшего развития армяно-французских отношений, укрепления демократии в нашей стране, возможностей урегулирования нагорно-карабахского конфликта, активизации роли Минской группы ОБСЕ.