Շվեդ քաղաքական գործիչը կոչ է արել կառավարությանը ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեդիայի խորհրդարանի Ձախ կուսակցության նախկին նախագահ Ուլլա Հոֆֆմանը կարծում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչել նշանակում է ժխտել այն եւ դրանով իսկ աջակցել Թուրքիայի ագրեսիվ ու սպառնացող քաղաքականությանը Հայաստանի հանդեպ: Այս մասին նա նշել է «Արմենպրես»-ին տրամադրած հայտարարության մեջ:
Ուլլա Հոֆֆմանը վերհիշել է նախկինում գործընկերոջ՝ շվեդահայ Մուրադ Արթինի հետ Հայաստան կատարած այցը: «Ես կանգնած էի այնտեղ, Մուրադ Արթինի կողքին, Ծիծեռնակաբերդում, Երեւանում, գեղեցիկ հուշարձանի մոտ՝ նվիրված 1915 թվականի եղեռնի զոհերի հիշատակին, եւ ես լսեցի այդ բոլոր մարդկանց ողբն ու բղավոցներն իմ մեջ: Աչքիս առաջ տեսա, թե ինչպես երկու միլիոն հայեր, պոնտացի հույներ, ասորիներ, սիրիացիներ, քաղդեացիներ եւ այլ քրիստոնյա խմբեր ենթարկվեցին երիտթուրքերի դաժան կոտորածներին, եւ թե ինչպես մի մասին հաջողվեց փախուստի դիմել: Ես ինձ երախտապարտ էի զգում Մուրադի կողքին լինելու համար, ում տատն ու պապը փախել էին Իրաք ու փրկվել ջարդից:
Կոտորածից արդեն ավելի քան 100 տարի է անցել, սակայն Թուրքիան չի ճանաչում ցեղասպանությունը եւ ժխտում է իր մասնակցությունը։ Դեռ ավելին, 1915 թվականի ցեղասպանությունը ճանաչելու փոխարեն, թուրքական ռեժիմը քրեական պատժի է ենթարկում յուրաքանչյուրի, ով խոսում է 1915 թվականին տեղի ունեցածի մասին»,- նշել է Հոֆֆմանը։
Նա հիշեցրել է, որ 11 տարի առաջ Շվեդիայի խորհրդարանը ճանաչել է 1915թ. ցեղասպանությունը եւ միաժամանակ, հորդորել կառավարությանը վարվել նմանապես։ «Սակայն դեռեւս դա տեղի չի ունեցել. ոչ նախկին աջակողմյան եւ ոչ էլ ներկայիս սոցիալ-դեմոկրատական կառավարությունը չեն ընդունել խորհրդարանի որոշումը: Ցեղասպանությունը չճանաչել նշանակում է ժխտել այն եւ դրանով իսկ աջակցել Թուրքիայի ագրեսիվ ու սպառնացող քաղաքականությանը Հայաստանի հանդեպ: Հայաստանը կարիք ունի ամեն հնարավոր աջակցության ընդդեմ  այսօր Թուրքիայում իշխող տոտալիտար եւ հակադեմոկրատական իշխանության:
Որպեսզի հնարավոր լինի կանխել այս ընթացքը՝ Շվեդիայի կառավարությունը պարտավոր է հաստատել խորհրդարանի որոշումը 1915թ․ ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ եւ հայտնել Թուրքիային, որ խորհրդարանի որոշումը հաստատվել է:
Այժմ ժամանակն է, Ստեֆան Լյովե՛ն, որ Դուք եւ Ձեր կառավարությունը ընդունեք մարդկության դեմ այդ սարսափելի ոճրագործությունը՝ 1915 թվականին տեղի ունեցած ցեղասպանությունը, եւ դրա ճանաչումը մտցնեք Շվեդիայի արտաքին քաղաքականության օրակարգ»,- ասել է նա՝ կոչ անելով երբեք չմոռանալ Հայոց ցեղասպանությունը:

Шведский политик призвала свое правительство признать Геноцид армян
Улла Хоффманн, бывший лидер фракции Левой партии в Риксдаге Швеции, считает, что непризнание Геноцида армян означает его отрицание и, таким образом, содействие агрессивной и угрожающей политике Турции в отношении Армении. Об этом она сказала в заявлении, сделанном для «Арменпресс».
Улла Хоффман вспомнила свой визит в Армению со своим бывшим партнером, армянином шведского происхождения Мурадом Артином. “В Цицернакаберде, в Ереване, возле красивого памятника, посвященного памяти жертв Геноцида армян 1915 года я стояла рядом с Мурадом Артином, и я услышала крики и скорбь всех этих людей. Перед моими глазами пронеслось, как два миллиона армян, понтийских греков, ассирийцев, сирийцев, халдеев и других христианских групп подверглись зверской резне младотурок и как некоторым удалось сбежать. Я чувствую себя обязанной быть рядом с Мурадом, дедушка и бабушка которого, пережили резню, бежали в Ирак.
С момента кровавой бойни уже прошло более 100 лет, но Турция не признает геноцид и отрицает свою причастность. Более того, вместо признания геноцида 1915 года турецкий режим криминализирует любого, кто говорит о том, что произошло в 1915 году”, - сказала Хоффманн.
Она напомнила, что 11 лет назад Риксдаг Швеции признал произошедшее в 1915 году геноцидом и в то же время призвал правительство сделать то же самое. “Но это - еще не произошло. Ни бывшее правое, ни нынешнее правительство социал-демократов не поддержали решение Риксдага. Непризнание геноцида означает его отрицание и, таким образом, содействие агрессивной и угрожающей политики Турции по отношению к Армении. Сегодня Армении нужна всяческая поддержка против тоталитарного и антидемократического правительства Турции.
Чтобы предотвратить этот процесс, шведское правительство должно утвердить решение Риксдага о признании Геноцида 1915 года, и проинформировать Турцию, что решение Риксдага принято.
“Стефан Лёвен, настало время Вам и Вашему правительству признать это ужасное преступление против человечности Геноцидом 1915 года, и поставить его признание во внешнеполитическую повестку Швеции”, - заявила она, призвав никогда не забывать Геноцид армян.