Տնտեսության վերականգնման հերթական ազդակը. ՀՀ-ում 2019-ի մարտի համեմատ աշխատատեղերի թիվն ավելացել է 38 հազարով
Տնտեսության վերականգնման հերթական ազդակը. ՀՀ-ում 2019-ի մարտի համեմատ
աշխատատեղերի թիվն ավելացել է 38 հազարով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը տնտեսության վերականգնման հերթական ազդակն է ստացել: Գործադիրի նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց՝ կարող են արձանագրել, որ 2021 թվականի մարտին եկամուտ և աշխատավարձ ունեցող աշխատատեղերի թվի աճ է եղել:
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց՝ ամփոփել են 2021թ. մարտի աշխատատեղերի վերաբերյալ տեղեկությունները, և պատկերը հետևյալն է՝ անցյալ տարվա հետ կապված հարկման բազա ունեցող, այսինքն՝ զրոյից բարձր վարձատրվող աշխատատեղերն ավելացել են 2500-ով:
«Առհասարակ, հաշվի առնելով նախորդ տարի արդեն մարտ ամսից համավարակի առկայությունը և դրա հնարավոր ազդեցությունը՝ համեմատական վերլուծություն է իրականացվել նաև 2019թ. համեմատ՝ իրավիճակն ավելի պատկերավոր հասկանալու նպատակով: Եվ 2019թ. մարտ ամսվա համեմատ նույն աշխատատեղերի քանակն ավելի է 38 հազարով: Հարկման բազան կազմել է ավելի քան 131 մլրդ, և այդ ցուցանիշը 2020թ. մարտի համեմատ ավելի է 7.5 մլրդ դրամով, իսկ 2019թ. համեմատ 24 մլրդ-ով: Ավելի է հաշվարկվել նաև եկամտային հարկը և՛ 2020թ., և՛ 2019թ. նկատմամբ՝ համապատասխանաբար կես մլրդ և 1.3 մլրդ գումարի չափով»,- ասաց Հովհաննիսյանը՝ ընդգծելով, որ թվերի հավաստիության մասով կասկածելն անմտություն է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ արձագանքեց, թե առևտրաշրջանառության մասով պետք է հաշվի առնել, որ գնաճ էլ կա:
Այս առումով ՊԵԿ նախագահն ասաց, որ գնաճի գործոնը կա, ապրիլ ամսվա ցուցանիշները, սակայն, դեռ հրապարակված չեն: «Շատ ավելի ուշ համապատասխան վերլուծությունը հնարավոր է իրականացնել», - ընդգծեց Հովհաննիսյանը:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ իր հերթին արձագանքեց, թե վերլուծությունները ցույց են տալիս, որ սա տնտեսական աճի արդյունք է:
«Այս տեմպերով որ գնանք, կունենանք գրանցված աշխատատեղերի ռեկորդ Հայաստանի պատմության մեջ», - ասաց նախարարը:

Оздоровление экономики: по сравнению с мартом 2019 года количество рабочих мест в Армении увеличилось на 38 тысяч
Оздоровление экономики: по сравнению с мартом 2019 года количество рабочих мест в
Армении увеличилось на 38 тысяч
ЕРЕВАН, 22 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Правительство Армении получило очередной сигнал об оздоровлении экономики. На исполнительном заседании премьер-министр Никол Пашинян отметил, что могут констатировать, что в марте 2021 года произошло увеличение количества рабочих мест с доходом и заработной платой.
Как сообщил председатель Комитета госдоходов Эдуард Оганесян, подведены итоги 2021 года. Согласно информации о рабочих местах в марте, картина следующая: количество оплачиваемых рабочих мест с налоговой базой, относящейся к прошлому году, то есть выше нуля, увеличилось на 2500 человек.
«В целом, учитывая наличие эпидемии с марта прошлого года, ее возможное влияние, сравнительный анализ был проведен и с 2019 годом, чтобы лучше разобраться в ситуации. И по сравнению с мартом 2019г. таких рабочих мест на 38 тысяч больше. Налоговая база составила более 131 миллиарда, этот показатель по сравнению с мартом 2020 года больше на 7,5 млрд драмов, а по сравнению с 2019 годом на 24 млрд. Больше и подоходный налог 2020 – 2019гг. - на полмиллиарда и 1,3 миллиарда соответственно», - сказал Оганесян, подчеркнув, что сомневаться в достоверности цифр - нонсенс.
Премьер-министр Никол Пашинян ответил, что следует учитывать торговлю с точки зрения товарооборота.
В связи с этим председатель Комитета госдоходов сказал, что есть фактор инфляции, но данные за апрель еще не опубликованы. «Соответствующий анализ можно будет провести гораздо позже», - подчеркнул Оганесян.
Министр экономики Ваан Керобян, в свою очередь, ответил, что анализ показывает, что это результат экономического роста.
«Если мы пойдем такими темпами, у нас будет рекордное количество зарегистрированных рабочих мест в истории Армении», - сказал министр.