ՀՀ նախագահ Սարգսյանն այցելել է Վիրահայոց թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգ եկեղեցի
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, տիկնոջ՝ Նունե Սարգսյանի հետ, այցելել է Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգ եկեղեցի:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության նախագահը և տիկին Սարգսյանը ծաղիկներ են դրել եկեղեցու բակում ամփոփված հայ մեծերի՝ աշուղ Սայաթ-Նովայի, գեղանկարիչ Գևորգ Բաշինջաղյանի, նշանավոր զորավարներ Միքայել Լորիս-Մելիքովի, Արզաս Տեր-Ղուկասովի, Հովհաննես Լազարյանցի, Բեհբուտ (Բորիս) Շելկովնիկովի շիրիմներին:
Առաջնորդանիստ տաճարում նախագահ Սարգսյանն ու տիկին Նունե Սարգսյանը մոմ են վառել, զրուցել այնտեղ գտնվող հայազգի այցելուների հետ:
Ըստ աղբյուրի՝ Հանրապետության նախագահը հանդիպել է նաև Վիրահայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ հոգեշնորհ Տեր Կիրակոս վարդապետ Դավթյանի և հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել հայրենիք-սփյուռք հարաբերություններին, տեղի հայ համայնքի խնդիրներին: Նախագահ Սարգսյանը տեղեկություններ է ներկայացրել Վրաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում ունեցած հանդիպումների և դրանց արդյունքների մասին:

Президент Армении посетил церковь Св. Геворга в Грузии
В рамках официального визита в Грузию президент Республики Армения Армен Саркисян вместе с супругой Нунэ Саркисян посетил викариальную церковь Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви - церковь Св. Геворга.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, Армен Саркисян и Нунэ Саркисян возложили цветы к могилам похороненных во дворе церкви великих армян: Саят-Новы, художника Геворга Башинджагяна, известных полководцев Микаела Лорис-Меликова, Арзаса Тер-Гукасова, Ованеса Лазарянца, Бехбута (Бориса) Шелковникова.
Президент Саркисян и госпожа Нунэ Саркисян зажгли свечу в церкви и побеседовали с находящимися там армянами.
Президент Республики также встретился с представителями армянской общины и архиепископом Киракосом Давтяном. На встрече были затронуты вопросы отношений Родина-диаспора, проблемы местной армянской общины. Президент Саркисян проинформировал о встречах, состоявшихся в рамках его официального визита в Грузию, и их результатах.