Լիբանանի երիտասարդության և սպորտի նախարար Վարդինե Օհանյանը Երևանում կմասնակցի ապրիլի 24-ի արարողությանը
Լիբանանի երիտասարդության և սպորտի նախարար Վարդինե Օհանյանը Երևանում
կմասնակցի ապրիլի 24-ի արարողությանը
ԲԵՅՐՈՒԹ, 16 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի երիտասարդության և սպորտի նախարար Վարդինե Օհանյանն ապրիլի 24-ին Երևանում կմասնակցի Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը:
Լիբանանի նախագահ Միշել Աունի գրասենյակը հայտնել էր, որ ստացել է ապրիլի 24-ին Երևանում Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողություններին ներկա գտնվելու հրավեր, որը նախագահ Աունին էր փոխանցել Լիբանանում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Վահագն Աթաբեկյանը:
Լիբանանի ազգային լրատվական գործակալությունը նշում է, որ նախագահ Աունը շնորհակալություն է հայտնել և նշել, որ հանձնարարել է երիտասարդության և սպորտի նախարար Վարդինե Օհանյանին մասնակցել արարողությանը՝ որպես Լիբանանի նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ:
Լիբանանը Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած և դատապարտած մոտ երեք տասնյակ պետություններից է. երկրի պատգամավորների պալատը որոշում է ընդունել 1997թ. ապրիլի 3-ին, ևս մեկ փաստաթուղթ օրենսդիր մարմինն ընդունել է 2000թ. մայիսի 11-ին:

Министр молодежи и спорта Ливана примет 24 апреля участие в церемонии поминовения жертв Геноцида
Министр молодежи и спорта Ливана Вардине Оганян 24 апреля в Ереване примет участие в церемонии поминовения жертв Геноцида армян. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Ливанское национальное информационное агентство.
Офис президента Ливана Мишеля Ауни объявил, что они получили приглашение принять в Ереване 24 апреля участие в церемонии поминовения жертв Геноцида армян, которое было передано президенту Ауни чрезвычайным и полномочный послом Республики Армения в Ливане Ваагном Атабекяном.
Ливанское национальное информационное агентство отмечает, что президент Ауни поблагодарил за приглашение и поручил министру молодежи и спорта Вардине Оганян принять участие в церемонии.
Геноцид, осуществленный Османской империи в 1915 г. в отношении армян, был величайшим преступлением начала XX века. Армяне всего мира отмечают 106-ю годовщину Геноцида армян. Армянский народ, высокопоставленные официальные лица страны и прибывающие в Армению гости 24 апреля по традиции бывают на холме Цицернакаберд, чтобы воздать дань памяти жертв Геноцида армян. В разных странах мира проходят памятные мероприятия, марши требований.
Ливан - одна из 30 стран, признавших и осудивших Геноцид армян. Палата депутатов страны приняла это решение 3 апреля 1997 году. 11 мая 2000 г. законодательный орган Ливана принял еще один документ.