«Ես քեզ չեմ ատում, ես խղճում եմ քեզ». Փաշինյանը քառատողով պատասխանեց Ալիևի հայտարարություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններում և վարքագծում որոշակի դիագնոզ է տեսնում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց խորհրդարանում պատասխանելով անկախ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին՝ նշելով, որ այդպիսի պահվածք ցուցաբերող մարդկանց նկատմամբ պետք է կարեկցանքով լցվել:
«Այդ հայտարարությունները նոր չեն, դրանք հնչել են 2007թ., 2008թ., 2009թ., 2010թ., 2011թ., անընդհատ: Հիմա նոր ոգևորություն է մտել և իմ կարծիքով որոշակի դիագնոզ է մտել այդ հայտարարությունների մեջ, որովհետև ստեղծել թանգարան, որտեղ պատկերված են զոհված զինվորների մարմիններ, այդ ֆոնին նկարվել և դա ի ցույց դնել միջազգային և սեփական հանրությանը, այստեղ, կարծում եմ, որոշակի հոգեբանական աջակցության հարց է առաջանում: Կարծում եմ, որ ոչ թե ագրեսիվությամբ ու վրեժով, այլ կարեկցանքով է պետք լցվել նման պահվածք ցուցաբերող մարդկանց նկատմամբ: Եթե չեմ սխալվում, Իգնատ Մամյանը մի բանաստեղծություն էր գրել Ղարաբաղյան հակամարտության առիթով, որում այսպիսի մի շատ լավ քառատող կար, ասում էր.
«Ես քեզ չեմ ատում, ես խղճում եմ քեզ....
....Այդպես խղճում են մարդիկ խելացի
Հոգեհիվանդի մռայլ վանդակից
Իրեն հայհոյող խենթ արարածին»:
Կարծում եմ, որ այս քառատողն այսօրվա մեր պատասխանն է Իլհամ Ալիևին»,- ասաց Փաշինյանը:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ապրիլի 12-ին Բաքվում այցելել էր ղարաբաղյան վերջին պատերազմի հետևանքով որպես ավար վերցված հայկական զրահատեխնիկայի նորաբաց «այգի»: Այն տեղակայվել է 5 հեկտար տարածքում: Այգում ցուցադրվում են հայկական զրահամեքենաները, հայ զինվորներին պատկանած սաղավարտներ և այլն:

‘I don’t hate you, I pity you’ – Pashinyan quotes poem as response to Aliyev
“These statements aren’t new,” Pashinyan said in parliament when asked by lawmaker Sergey Bagratyan on the matter. “These statements were voiced in 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, always. Now, there is a new excitement there and I think there is a certain diagnosis in these statements, because opening a museum and showing bodies of dead soldiers, posing for photographs on this background and displaying this for the international community and their own public I believe causes an issue for some physycological support. I think that one shouldn’t be filled with aggression or revenge towards people displaying such behavior, but rather with pity. If I’m not mistaken, it was Ignat Mamyan who wrote a poem on the Karabakh conflict, where there is a good quatrain which goes ‘ I don’t hate you, I pity you…. This is how smart people pity the mad creature cursing them from the gloomy cage of the psychopath’. I think this verse is our today’s response to Ilham Aliyev,” Pashinyan said.
Azerbaijan recently opened a so-called museum in Baku which is dedicated to the 2020 Nagorno Karabakh war, where exhibits such as seized or destroyed Armenian military equipment, helmets of killed troops, as well as waxwork grotesque caricatures of Armenian soldiers are displayed as trophies.